Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Procesja z relikwiami św. Jana Kantego na Rynku w Kętach
Inauguracyjne uroczystości Roku św. Jana Kantego rozpoczęły się od mszy św. w parafialnym kościele świętych Małgorzaty i Katarzyny pod przewodnictwem ordynariusza diecezji biskupa Romana Pindla. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na kęcki Rynek, na którym stoi pomnik Jana Kantego.


Urodził się w Kętach w 1390 roku. Ukończył studia w Krakowie, następnie przyjął święcenia kapłańskie. W 1429 zaczął wykładać na Akademii Krakowskiej, równocześnie studiując w niej teologię. W tym czasie został kanonikiem i kustoszem w Olkuszu. Kilkakrotnie pielgrzymował do Rzymu. Zmarł w opinii świętości w 1473 roku, w wigilię Bożego Narodzenia. Został beatyfikowany 27 września 1680, a kanonizowany 16 lipca 1767. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, licznym instytucjom charytatywnym oraz oświatowym.


Biskup Pindel przypomniał, że zachowane do dziś w Bibliotece Jagiellońskiej i Watykańskiej manuskrypty kęczanina budzą podziw dla jego pracowitości. - Profesor Akademii Krakowskiej tworzył i zbierał te rękopisy, by móc ich używać na większą chwałę Boga i pożytek studentów - zauważył ordynariusz diecezji bielskiej.


Obok wielkiej pracy w działalności akademickiej i naukowej zasłynął przede wszystkim z wielkiego miłosierdzia okazywanego głodnym żakom, ubogim, chorym i zasmuconym.


- Rozpoczynamy dziś Rok św. Jana Kantego dla diecezji bielsko-żywieckiej w miejscu jego narodzin, ufając, że za dwanaście miesięcy będziemy mogli ogłosić to miejsce Sanktuarium św. Jana z Kęt - dodał bp Roman Pindel, który na koniec w kościele św. Jan Kantego udzielił błogosławieństwa relikwiami średniowiecznego profesora.
Wśród uczestników modlitwy byli liczni kapłani diecezjalni i zakonni z diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji krakowskiej, siostry zmartwychwstanki wraz matką generalną, siostry klaryski od Wieczystej Adoracji. Do kęckiego kościoła z kapłanami przybyli wierni z parafii, którym patronuje św. Jan Kanty: z Rumi i Lublina. Byli przedstawiciele władz miejskich i goście z zaprzyjaźnionych miast z Kętami: Kèty (Węgry), Keť (Słowacja), Courcelles (Belgia) i Turzovka (Słowacja), a także przedstawiciele Bractwa Świętego Jana Kantego, które powstało w Kętach w listopadzie 2019 roku.
Oprawę artystyczną uroczystości stworzyli artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Kęty” i Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Kęty” oraz chóru parafialnego.
Pomnik św. Jana Kantego na Rynku w Kętach
Pomnik św. Jana Kantego stanął na kęckim Rynku w 1851 roku. W czasie wojny został przez niemieckiego okupanta usutnięty w 1941 roku. Po wojnie kęczanie długo bezskutecznie domagali się postawienia figury na Rynku. Stało się to możliwe dopiero w 1992 roku.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Youtuber z Krakowa aresztowany, ale nie siedzi. Kim jest Marek M. ps. "Czujny"?
- Góra Żar pełna atrakcji. Idealne miejsce na krótki jesienny wypad
- Droga S1 od Oświęcimia do Bielska. To będzie szybka trasa z ładnymi widokami!
- Dla środowiska i ludzi. Finał wielkiej inwestycji na Wiśle, Sole i Skawie
- Na taki kompleks sportowy w Zatorze czekają od lat
- TOP 15 warsztatów wymiany opon w Oświęcimiu
