Smog spowija Polskę
Unijni urzędnicy podkreślają, że normy zanieczyszczenia powietrza są u nas regularnie przekraczane. Już w marcu tego roku, w aż sześciu polskich miastach (m.in. Krakowie i Nowym Sączu) wykorzystany został dopuszczalny roczny limit dni, w których stężenie pyłów zawieszonych (PM10) przekracza dozwolony poziom. Komisja Europejska przypomina też, że przez co najmniej pięć ostatnich lat dobowe dopuszczalne wartości PM10 były stale przekraczane w 35 spośród 46 stref jakości powietrza w Polsce.
Tymczasem nasz kraj miał dostosować się do unijnych przepisów do końca 2013 roku. Komisja uznała jednak, że działania podjęte do tej pory są niewystarczające. Proces przed Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu może potrwać przez dwa lata. Potem grożą nam kary, nawet 4 mld zł rocznie.
- W dodatku kary mogą być naliczone za cały okres, w którym nie dostosowaliśmy się do unijnej dyrektywy w sprawie smogu, czyli za ostatnie 10 lat - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego
Smogathon już dziś
W sobotę i niedzielę w Krakowie odbędzie się Smogathon. To oddolna inicjatywa krakowian, mająca na celu wypracowanie rozwiązań przydatnych do walki ze smogiem w mieście.
Grupa ok. 150 osób - ekspertów, naukowców, przedstawiciele firm technologicznych i mieszkańców - będzie przez 24 godziny rozmawiać o poprawie jakości powietrza w Krakowie.
- To coś więcej niż kolejna debata. Przez 24 godziny najlepsi specjaliści będą pracować nad konkretnymi rozwiązaniami - wyjaśnia Maciej Ryś, jeden z organizatorów. - Wciąż brak realnego rozwiązania problemu uderzającego nie tylko w zdrowie mieszkańców, ale i ekonomię miasta. Połączył nas wróg - smog. I zamiast narzekać, postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu ludzi, którzy wypracują pomysły, jak smog w Krakowie pokonać.
Smogathon rozpocznie się w sobotę o godzinie 14. Jego efekty zostaną zaprezentowane podczas specjalnej konferencji w niedzielę.
- Mamy trzy cele: wypracowanie możliwych do wdrożenia rozwiązań, zaprezentowanie ich przedstawicielom rady miasta oraz nagłośnienie problemu smogu w Krakowie - podsumowuje Ryś.
Weekend bez smogu
Komisja Europejska uważa, że polskie rządy zaniedbują obowiązki. Rocznie z powodu zatrucia powietrza umiera w naszym kraju 47 tys. osób.
Wczoraj
Zanieczyszczenie pyłem PM10 przekraczało przez wiele godzin 200 mikrogramów na metr sześcienny w centrum Krakowa (cztery razy ponad dopuszczalną normę). W Nowym Sączu i Zakopanem sięgnęło odpowiedni - około 250 i 230.
Dziś
Wg prognozy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w całej Małopolsce będzie można oddychać czystym powietrzem. Normy nieznacznie zostaną przekroczone we wschodniej części Krakowa oraz w pow. olkuskim i chrzanowskim.