Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa rozwiązali umowy z firmami odpowiedzialnymi za utrzymanie oznakowania w mieście

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
"Dziś odstąpiliśmy od umów z firmami, które odpowiedzialne były za utrzymanie oznakowania w mieście. Wykonawcy nie spełnili wymagań umownych, a nałożone do tej pory kary przekroczyły limity określone w kontraktach. Dodatkowo naliczone zostały kary za zerwanie umów z ich winy" - poinformowali urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Firmy nie zgadzają się z taką argumentacją i grożą miastu postępowaniem sądowym.

"Utrzymanie oznakowania pionowego, poziomego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego w należytym standardzie jest bardzo ważne. Wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, eliminuje zagrożenia w ruchu lądowym" - wyliczają urzędnicy.

I wyjaśniają, że w przetargu na utrzymanie oznakowanie w 2021 roku Kraków podzielono na cztery części. Po dwie części przypadły w utrzymaniu reprezentantom konsorcjów: firmie GrupaBravo Sp. z o.o. oraz firmie Bartel Sp. z o.o. Firmy nie wypełniały należycie zapisów umownych – co poskutkowało naliczeniem kar.

Naliczone kary przekroczyły dopuszczalne limity. Dla firmy Bartel w wysokości ok. 2,3 mln zł (limit 20% od wartości umowy) oraz dla GrupyBravo ok. 2,5 mln zł (również z uwzględnieniem umownego limitu 20%).

Umowy zostały rozwiązane ze skutkiem natychmiastowym. Ponadto wobec odstąpienia od umowy, z przyczyn leżących po stronie wykonawców, naliczono dodatkowo kary umowne w wysokości 10% wartości kontraktu.

Do sprawy odniósł się pełnomocnik prawny firm GrupaBravo i Bartel. Wysłał do naszej redakcji stanowisko obu podmiotów. Prezentujemy je w całości.

„W odpowiedzi na informacje medialne dotyczące odstąpienia przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa od umów na utrzymanie oznakowania informuję, że nie było żadnych podstaw faktycznych i prawnych do odstąpienia przez ZDMK od tych umów. Wyłączną przyczyną naliczenia kar umownych były opóźnienia w realizacji robót spowodowane jednak przyczynami niezależnymi od Wykonawców. W odniesieniu do twierdzeń jakoby ZDMK naliczył dodatkowo kary umowne w wysokości 10 % wartości umowy z tytułu odstąpienia od umowy wskazuję, że mając na uwadze treść zawartych umów oraz orzecznictwo Sądu Najwyższego w zakresie możliwości kumulacji kar umownych z tytułu zwłoki w realizacji umowy i z tytułu odstąpienia od umowy, w przedmiotowej sprawie ZDMK nie może dochodzić sumy tych kar.
Moi Klienci uważają złożone przez ZDMK oświadczenia woli za bezskuteczne. W przypadku braku osiągnięcia porozumienia z ZDMK w przedmiotowej sprawie, Wykonawcy rozważają dochodzenie swoich praw na drodze postępowania sądowego, co może narazić mieszkańców miasta nie tylko na brak zapewnienia odpowiedniego i bezpiecznego oznakowania do czasu zawarcia nowych umów utrzymaniowych lub rozstrzygnięcia sporu sądowego ale także na poniesienie dodatkowych, niepotrzebnych i wysokich kosztów związanych z prowadzeniem przez miasto postępowania sądowego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska