Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa krajobrazowa do kosza. Chaos reklamowy będzie trwał nadal. Kraków nawet nie ma swojej uchwały

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Chaos reklamowy w Krakowie wciąż pozostaje nieuporządkowany
Chaos reklamowy w Krakowie wciąż pozostaje nieuporządkowany Andrzej Banas / Polska Press
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje nad nową ustawą o planowaniu przestrzennym. Jej zapisy wywracają do góry nogami ustawę krajobrazową z 2015 roku. Ta de facto przestanie obowiązywać. Kraków od czterech lat nie potrafił przygotować swojej uchwały. Teraz nie wiadomo, czy ma to sens.

O tym, że toczą się prace nad taką ustawą (jej projektu nie ma jeszcze w internecie) poinformował Wojciech Wagner, wicedyrektor warszawskiego Wydziału Architektury. Nowa ustawa o planowaniu przestrzennym dotyka wielu aspektów, a jednym z nich jest kwestia reklam w przestrzeni publicznej. Co przewiduje? Według Wagnera m.in. likwidację kluczowego dla uchwały krajobrazowej obowiązku dostosowania istniejących reklam do nowych przepisów.

- Przekreśla to możliwość uporządkowania narosłego przez 30 lat bałaganu i sankcjonuje jego trwanie do końca naszego życia - mówi warszawski urzędnik. Projekt uchwały zakłada także skasowanie możliwości jednolitej regulacji kwestii reklam na terenie danej gminy.

Bałagan reklamowy trwa, uchwały krajobrazowej nie ma

- Jeśli plany rządu się potwierdzą, to wydłuży się cały proces planowania. To co wprowadzała ustawa krajobrazowa, znów będzie trzeba robić w planach miejscowych. Zapanowanie nad reklamozą stanie się niemożliwe - zaznacza radny Krakowa Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców). Zwraca przy tym uwagę, że Kraków od czterech lat nie może uchwalić swojej uchwały krajobrazowej. - Radni poprzedniej kadencji umyli ręce. Wobec planów rządu zasadne jest jednak pytanie, czy powinniśmy uchwalać prawo, które zaraz może zostać uchylone. Powstanie chaos nie tylko wizualny, ale również prawny - dodaje radny.

Krakowscy radni mogą być tym bardziej sceptyczni co do przyjęcia lokalnej uchwały, bo rządowy projekt zakłada wprowadzenie obowiązku odszkodowania wypłacanego przez samorząd, w przypadku ograniczenia możliwości wykorzystania nieruchomości na cele reklamowe.

- Przekreśla to w praktyce możliwość jakiegokolwiek sensownego uporządkowania na przyszłość sposobu funkcjonowania reklamy zewnętrznej - uważa Wojciech Wagner.

Ustawa krajobrazowa przyjęta na koniec poprzedniej kadencji Sejmu miała dać samorządom narzędzia do kształtowania i porządkowania ładu przestrzennego - określa zasady i warunki dotyczące sytuowania reklam, małej architektury oraz ogrodzeń.

Kraków projekt uchwały ma mieć gotowy dopiero jesienią. Taki dokument ma już Poznań. Natomiast Gdańsk uchwałę krajobrazową przyjął już w zeszłym roku. Jej zapisy, co do istniejących reklam, zaczną działać od kwietnia 2020 r. Wszystkie nowe reklamy muszą już być zgodne z uchwałą.

FLESZ - Którzy kierowcy są najbardziej niebezpieczni?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska