Osuwisko na dw 971 w Żegiestowie uaktywniło się po intensywnych opadach deszczu pod koniec sierpnia 2021 roku. Wówczas wykonano najpilniejsze prace i zabezpieczono skarpę korpusu drogowi i kamienny mur oporowy siatką stalową na długości około 180 m. By uniknąć dalszego osuwania się drogi, wprowadzono także ograniczenie tonażu do 7,5 tony i wyłączono z ruchu jeden pas jezdni.
Jeszcze w 2024 roku Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie wybrał wykonawcę stabilizacji osuwiska i poinformował, że do 31 marca 2025 roku, będzie on prowadził prace przygotowawcze do stabilizacji. Te właśnie ruszyły, a pracownicy skupiają się przygotowaniu terenu do montowania zbrojenia. Na razie zarządca drogi nie ma w planach wyłączenia drogi z ruchu całodobowego. Wprowadzono jednak ruch wahadłowy, który koordynuje sygnalizacja świetlna.
- W pierwszym etapie przeprowadzone zostaną prace, które pomogą też rozpoznać teren pod kątem technologicznym. Wówczas będzie wiadomo, gdzie możliwe jest wprowadzenie ciężkiej palownicy. Ta maszyna, która wykonuje bardzo specjalistyczne prace waży ponad 80 ton – informował Jan Golba, burmistrz Muszyny.
Dopiero w kwietniu tego roku roku do Żegiestowa ma przyjechać maszyna, za pomocą której wbitych zostanie aż 250 pali, które umocnią szkielet odtwarzanej drogi. Gdy rozpocznie się ten etap prac, czyli palowanie, konieczne będzie wyznaczenie objazdów. Te planowane są dla samochodów osobowych po pobliskiej ścieżce rowerowej. Nie wykluczone, że będzie też konieczne wprowadzone czasowych wyłączeń ruchu. O wszystkich zmianach kierowcy będą informowani z wyprzedzeniem.
Stabilizacja osuwiska w Żegiestowie kosztować będzie ponad 7 mln zł. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku, kiedy to dw 971 będzie znów całkowicie przejezdna.
Polecane
- Katarzyna Zielińska i jej piękne motyle. Dla aktorki mają one szczególne znaczenie
- Studniówka z liceum w 1987 roku. Tak kiedyś wyglądały szkolne bale!
- Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju dostępna także po zmroku. Klimat zachwyca
- Najlepsze restauracje w Krynicy-Zdroju. Te 10 miejsc polecają użytkownicy Google
- Tak Nowy Sącz 14 lat temu przypomniał wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku
- Parki świateł to popularna atrakcja, ale z reguły płatna. Tu jest za darmo!
