Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy pełnoletni twórcy, niezależnie od dotychczasowego dorobku literackiego.
- Nie chodzi nam tylko o ludzi młodych, choć oczywiście ze szczególną troską pochylamy się nad ich sytuacją - mówi dr Józef Maria Ruszar, pełniący obowiązki dyrektora Instytutu Literatury.
Dziś dużo trudniej jest debiutować, a twórcy bardzo często otrzymują symboliczne honorarium. My jako Instytut Literatury chcemy animować życie literackie, ale także zadbać o piszących, zaopiekować się nimi. Stąd pomysł konkursu
- dodaje.
Zgłoszenia są przyjmowane w trzech kategoriach: liryka - autorskie tomy poezji składające się z maksymalnie pięćdziesięciu wierszy; epika - powieści lub zbiory opowiadań liczące maksymalnie 360 tys. znaków ze spacjami; esej - zbiory esejów liczące maksymalnie 360 tys. znaków ze spacjami.
Szczególnie dużo obiecuję sobie po eseju, bo to jeden z najtrudniejszych gatunków literackich. Ale wierzę, że to dobry sposób na przeszukanie rynku. Byłbym naiwny, gdybym liczył na to, że pojawią się w naszym konkursie książki, które później dostaną literackiego Nobla. Ale sądzę, że mogą się objawić ciekawe talenty
- tłumaczy dr Józef Maria Ruszar.
Dodaje też, że ma nadzieję, iż w konkursie pojawią się nowe nazwiska w dziedzinie poezji. - Szczególnie liczę na poetki. Bo przecież mamy ich sporo, a trudniej im się przebić. Więc dobrze byłoby trochę tych nowych nazwisk wyłowić - tłumaczy dr Józef Maria Ruszar.
Zwycięskie książki zostaną wydane w nowej serii Biblioteka Literacka Kwartalnika „Nowy Napis”, wydawanego przez Instytut Literatury. Instytucja zapewni redakcję i oprawę graficzną, a także promocję wydanych książek i tomów. Przewidziane jest honorarium autorskie.
Utwory należy przesyłać mailem na adres konkurs @instytutliteratury.eu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 7 czerwca 2019, do godz. 18.
FLESZ - Droższa żywność i paliwo znów uderzą po kieszeniach
