Blisko 600 nestorów wzięło udział w V edycji Forum Seniora zorganizowanego przez redakcję „Dziennika Polskiego”. Tym razem emeryci, którzy pojawili się na dedykowanym im spotkaniu w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, mogli dowiedzieć się, co zrobić, żeby także w jesieni życia zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną.
Senioralną konferencję tradycyjnie otworzyli redaktor naczelny „Dziennika Polskiego” Marek Kęskrawiec oraz rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. med. Wojciech Nowak. – Długość życia znacznie wzrosła, seniorów jest coraz więcej i niezbędna jest zmiana mentalności. Musimy uświadomić sobie, że to taki sam okres życia jak młodość czy wiek średni, tylko z innymi uwarunkowaniami. I przypominać wszystkich dookoła, że my seniorzy w różny sposób możemy być aktywni – mówił prof. Nowak, witając zgromadzonych gości.
Marta Mordarska, radna małopolskiego sejmiku, w swoim wystąpieniu przybliżyła nestorom działania podejmowane z myślą o najstarszych mieszkańcach naszego regionu. Zachęcała m.in. do skorzystania ze zdalnej opieki tzw. Tele-Aniołów. To unikatowa inicjatywa realizowana w Małopolsce, w ramach której niesamodzielni seniorzy mają szansę na objęcie zdalną opieką medyczną.
Z kolei Anna Kozdra, naczelnik Wydziału Służb Mundurowych i Świadczeniobiorców w małopolskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadała, w jaki sposób uzyskać potrzebne informacje dotyczące zasad bezpłatnego leczenia oraz terminów oferowanych przez poszczególne placówki i jak działają elektroniczne recepty, które już na początku przyszłego roku całkowicie zastąpią te papierowe.
Prof. dr hab. med. Aleksander B. Skotnicki, hematolog z krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego wygłosił wykład dotyczący grasicy. Jak tłumaczył, ten organ, który z wiekiem stopniowo zanika, pełni wyjątkowo istotną rolę stojąc na czele układu immunologicznego.
– Ten układ broni nas przed przeciwnikami, którzy nas nieustannie otaczają np. drobnoustrojami. To, że spotykamy 80-90-latków cieszących się dobrym zdrowiem, którzy nigdy nie byli u lekarza, świadczy o jego sprawności. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn zaczyna zawodzić – mówił prof. Skotnicki. Wskazywał, że słabnąca z wiekiem odporność to efekt m.in. coraz niższego poziomu tymozyny, czyli hormonu produkowanego przez grasicę. Jego niedobory można jednak uzupełnić przyjmując specjalne preparaty zawierające tę naturalną substancję pozyskaną z grasic cielęcych.
O sposobach na zdrowy kręgosłup, którego głównym wrogiem jest ciągłe pochylanie, mówiła Justyna Biros-Waśniowska, fizjoterapeutka z krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. Dzięki jej prezentacji goście Forum Seniora mogli dowiedzieć się, jak chodzić, spać, siedzieć, myć zęby, odkurzać czy dźwigać zakupy w taki sposób, żeby jak najmniej obciążać główną podporę naszego ciała. Specjalistka zachęcała także nestorów do regularnej aktywności fizycznej np. nordic walkingu, czyli spacerów z kijami, które angażują aż 90 proc. wszystkich mięśni naszego ciała.
Z kolei prof. dr hab. med. Dominika Dudek, psychiatra ze Szpitala Uniwersyteckiego wygłosiła wykład dotyczący potrzeb i emocji osób starszych. Jak wskazywała, starość choć nieodzownie wiąże się z ciągłością strat – biologicznych i społecznych – wcale nie musi być okresem nieudanym. Na wysoką jakość jesieni życia trzeba jednak pracować od najmłodszych lat, ćwicząc nie tylko ciało, ale także umysł i dbając o sieć społeczną. Duży krąg znajomych to bowiem najlepsza „profilaktyka” samotności, która jest najcięższą chorobą, z jaką przychodzi się zmierzyć w podeszłym wieku.
V Forum Seniora 2019 from Polska Press Grupa on Vimeo
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Prawo autorskie - Parlament Europejski przegłosował dyrektywę
