Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. Z myślą o seniorach

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki zaszczycił swą obecnością prof. dr hab. Jerzy Bralczyk
V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki zaszczycił swą obecnością prof. dr hab. Jerzy Bralczyk Andrzej Banaś
Właśnie zakończyła się kolejna, piąta edycja Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki. Srebrna Gospodarka to wydarzenie organizowane z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji (60 plus) i najstarszych mieszkańcach województwa małopolskiego.

Wydarzenie odbyło się dzisiaj, 7 listopada 2022 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.

Głównym tematem tegorocznej edycji Kongresu był ”Krajobraz po pandemii: sytuacja osób starszych i nowe wyzwania dla polityki senioralnej”. Wybór takiej tematyki nie jest przypadkowy. Pandemia COVID-19 odcisnęła bowiem piętno na każdym aspekcie życia społecznego, jednak szczególnie dotykając osoby starsze – grupę o wysokiej wrażliwości na niekorzystne zjawiska.

Program Kongresu zawierał dwie debaty, ale wcześniej Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, przywitał uczestników.

Społeczne i indywidualne skutki pandemii widoczne w życiu seniorów, to nie tylko obniżenie parametrów subiektywnie ocenianej jakości życia, poważny spadek kondycji psychofizycznej, utrudniony dostęp do usług społecznych i zdrowotnych, ale i pogłębiające się poczucie osamotnienia. Odnalezienie się – zarówno indywidualne, jak i instytucjonalne – w nowej popandemicznej rzeczywistości to główne wyzwanie polityki społecznej wobec seniorów na najbliższe lata.

Zaproszeni eksperci (prof. dr. hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, Aleksander Biesiada, lekarz POZ, Przemysław Wierzbicki, specjalista psychiatrii ze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, specjalista geriatrii dr n. med. Marzena Dubiel i Lidia Jaźwińska, członek Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej) dyskutowali nad największymi wyzwaniami społecznymi i zdrowotnymi, które przyniosła epidemia, w kontekście polityki senioralnej oraz możliwościami wsparcia publicznego najbardziej poszkodowanych grup.

Dyskutują eksperci (od lewej): prof. dr. hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, Przemysław Wierzbicki, specjalista psychiatrii
Dyskutują eksperci (od lewej): prof. dr. hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, Przemysław Wierzbicki, specjalista psychiatrii ze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, Aleksander Biesiada, lekarz POZ Radziszów, specjalista geriatrii dr n. med. Marzena Dubiel i Lidia Jaźwińska, członek Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej. Agnieszka Aulich

Poruszano nie tylko szeroki temat sytuacji zdrowotnej i społecznej seniorów w regionie, konieczności zmian systemowych (tak opieki zdrowia, jak i opieki społecznej), ale i sytuacji opiekunów nieformalnych osób starszych i niepełnosprawnych, rehabilitacji pocovidowej czy wpływu izolacji na stan psychiczny pacjentów, a także problem wypalenia zawodowego medyków.

Mówiono nie tylko o społecznych i zdrowotnych skutkach pandemii i sytuacji osób w starszym wieku, ale wskazano na zjawisko ageizmu i nierzadkie przejawy dyskryminacji i wykluczenia pewnych grup społecznych ze względu na wiek.

Gościem specjalnym Kongresu był prof. dr hab. Jerzy Bralczyk
Gościem specjalnym Kongresu był prof. dr hab. Jerzy Bralczyk Andrzej Banaś

Gościem specjalnym był prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, znany i ceniony wielki autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny. Prof. Bralczyk wygłosił wykład „O językowych formach kontaktu”, podkreślając m.in. że należy pracować nad tym, aby nadać słowu "stary" pozytywne znaczenie.

Przypomnijmy, że V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki zaprezentował debaty:

  • Debata I – Wpływ pandemii na sytuację zdrowotną i społeczną osób starszych w Małopolsce
  • Debata II – Edukacja i uczenie się w późnej dorosłości

Edukacja w późnej dorosłości to kolejne kluczowe zagadnienie Kongresu. Motywacja seniorów do podejmowania i uczestniczenia w aktywności edukacyjnej stanowiła klucz w dyskusji, w której wzięli udział: dr Bogusława Bober-Płonka (neuropsycholog, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), dr Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Edyta Rogozińska - moderator, trener (Mozak szkolenia), dr Iwona Sikorska, psycholog rozwojowy (UJ) i prof. Zofia Szarota (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej). Podkreślano rolę edukacji jako czynnika umożliwiającego rozwój, adaptację do zmieniających się warunków życia oraz pomagający w godnym przeżywaniu starości. Tu szczególny akcent został położony na włączanie osób starszych w proces projektowania i wdrażania rozwiązań dla nich przeznaczonych.

Biorący udział w panelach eksperci sformułowali rekomendacje w zakresie polityk publicznych i wdrożenia rozwiązań systemowych, które zostaną uwzględnione przy programowaniu regionalnej polityki społecznej Małopolski.

Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki to wydarzenie organizowane od kilku lat z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji (60 plus) i najstarszych mieszkańcach województwa małopolskiego. Podczas spotkania poruszane są najważniejsze dla seniorów tematy, w tym rozwijającego się rynku innowacyjnych produktów i usług dla osób starszych, czyli tzw. srebrnej gospodarki. W kontekście starzejącego się społeczeństwa "srebrna gospodarka" może mieć niebagatelne znaczenie.

V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. Z myślą o seniorach

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki. Z myślą o seniorach - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska