Wydarzenie odbyło się dzisiaj, 7 listopada 2022 w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.
Głównym tematem tegorocznej edycji Kongresu był ”Krajobraz po pandemii: sytuacja osób starszych i nowe wyzwania dla polityki senioralnej”. Wybór takiej tematyki nie jest przypadkowy. Pandemia COVID-19 odcisnęła bowiem piętno na każdym aspekcie życia społecznego, jednak szczególnie dotykając osoby starsze – grupę o wysokiej wrażliwości na niekorzystne zjawiska.
Program Kongresu zawierał dwie debaty, ale wcześniej Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, przywitał uczestników.
Społeczne i indywidualne skutki pandemii widoczne w życiu seniorów, to nie tylko obniżenie parametrów subiektywnie ocenianej jakości życia, poważny spadek kondycji psychofizycznej, utrudniony dostęp do usług społecznych i zdrowotnych, ale i pogłębiające się poczucie osamotnienia. Odnalezienie się – zarówno indywidualne, jak i instytucjonalne – w nowej popandemicznej rzeczywistości to główne wyzwanie polityki społecznej wobec seniorów na najbliższe lata.
Zaproszeni eksperci (prof. dr. hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, dr hab. Iwona Kowalska-Bobko, prof. UJ, Aleksander Biesiada, lekarz POZ, Przemysław Wierzbicki, specjalista psychiatrii ze Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, specjalista geriatrii dr n. med. Marzena Dubiel i Lidia Jaźwińska, członek Małopolskiej Rady ds. Polityki Senioralnej) dyskutowali nad największymi wyzwaniami społecznymi i zdrowotnymi, które przyniosła epidemia, w kontekście polityki senioralnej oraz możliwościami wsparcia publicznego najbardziej poszkodowanych grup.

Poruszano nie tylko szeroki temat sytuacji zdrowotnej i społecznej seniorów w regionie, konieczności zmian systemowych (tak opieki zdrowia, jak i opieki społecznej), ale i sytuacji opiekunów nieformalnych osób starszych i niepełnosprawnych, rehabilitacji pocovidowej czy wpływu izolacji na stan psychiczny pacjentów, a także problem wypalenia zawodowego medyków.
Mówiono nie tylko o społecznych i zdrowotnych skutkach pandemii i sytuacji osób w starszym wieku, ale wskazano na zjawisko ageizmu i nierzadkie przejawy dyskryminacji i wykluczenia pewnych grup społecznych ze względu na wiek.

Gościem specjalnym był prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, znany i ceniony wielki autorytet w dziedzinie poprawnej polszczyzny. Prof. Bralczyk wygłosił wykład „O językowych formach kontaktu”, podkreślając m.in. że należy pracować nad tym, aby nadać słowu "stary" pozytywne znaczenie.
Przypomnijmy, że V Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki zaprezentował debaty:
- Debata I – Wpływ pandemii na sytuację zdrowotną i społeczną osób starszych w Małopolsce
- Debata II – Edukacja i uczenie się w późnej dorosłości
Edukacja w późnej dorosłości to kolejne kluczowe zagadnienie Kongresu. Motywacja seniorów do podejmowania i uczestniczenia w aktywności edukacyjnej stanowiła klucz w dyskusji, w której wzięli udział: dr Bogusława Bober-Płonka (neuropsycholog, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), dr Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. Polityki Senioralnej, Edyta Rogozińska - moderator, trener (Mozak szkolenia), dr Iwona Sikorska, psycholog rozwojowy (UJ) i prof. Zofia Szarota (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej). Podkreślano rolę edukacji jako czynnika umożliwiającego rozwój, adaptację do zmieniających się warunków życia oraz pomagający w godnym przeżywaniu starości. Tu szczególny akcent został położony na włączanie osób starszych w proces projektowania i wdrażania rozwiązań dla nich przeznaczonych.
Biorący udział w panelach eksperci sformułowali rekomendacje w zakresie polityk publicznych i wdrożenia rozwiązań systemowych, które zostaną uwzględnione przy programowaniu regionalnej polityki społecznej Małopolski.
Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki to wydarzenie organizowane od kilku lat z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji (60 plus) i najstarszych mieszkańcach województwa małopolskiego. Podczas spotkania poruszane są najważniejsze dla seniorów tematy, w tym rozwijającego się rynku innowacyjnych produktów i usług dla osób starszych, czyli tzw. srebrnej gospodarki. W kontekście starzejącego się społeczeństwa "srebrna gospodarka" może mieć niebagatelne znaczenie.

- Zatopione Skawce. Wieś na dnie Jeziora Mucharskiego
- Sekrety hotelu Forum. Zazdrościła go nam cała Polska!
- Tak wygląda nowy grobowiec rodziny Koral - twórców „lodowego imperium”
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Tunel na nowej zakopiance będzie otwarty na listopadowy długi weekend?
Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza
