https://gazetakrakowska.pl
reklama

VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki – Przyszłość społeczeństwa senioralnego w regionie

Materiał informacyjny UMWM
Wraz z rosnącym odsetkiem osób w wieku poprodukcyjnym, starzenie się społeczeństwa staje się jednym z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoją nie tylko demografowie, ale także ekonomiści, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

W dynamicznie zmieniającym się świecie, wzrastająca liczba seniorów w stosunku do osób w wieku produkcyjnym może mieć poważne konsekwencje gospodarcze. Aby uniknąć załamania rynku pracy i zapewnić długotrwałą stabilność ekonomiczną, konieczne staje się wspólne działanie na rzecz rozwoju srebrnej gospodarki – sektora odpowiadającego na potrzeby osób starszych. To właśnie w tym kontekście Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki organizowany przez Województwo Małopolskie od 2016 r. z myślą o pokoleniu tzw. srebrnej generacji (50 plus) oraz najstarszych mieszkańcach regionu, stanowi kluczowe wydarzenie, które corocznie gromadzi ekspertów i praktyków od problematyki polityki senioralnej. W spotkaniu uczestniczą również przedstawiciele środowisk senioralnych i samorządów lokalnych, które w praktyce realizują politykę wobec osób starszych. Podczas kolejnych edycji poruszane były najważniejsze dla seniorów tematy, dotyczące zdrowia, profilaktyki, opieki medycznej i społecznej, nowych technologii oraz tzw. srebrnej gospodarki, a w szczególności rozwijającego się rynku innowacyjnych produktów i usług dla osób starszych. W roku 2023 po raz pierwszy wydarzenie zostało udostępnione także seniorom niezrzeszonym w żadnych organizacjach, co zwiększyło skalę uczestników do ponad 600 osób. Tak liczna frekwencja świadczy o rosnącej popularności tego wydarzenia.

VII Małopolski Kongres Srebrnej Gospodarki, odbędzie się 9 grudnia 2024 r. w Operze Krakowskiej i ponownie zgromadzi przedstawicieli różnych środowisk, którzy dyskutować będą o aktualnych wyzwaniach i możliwościach rozwoju srebrnej gospodarki.

Jednym z kluczowych tematów siódmej edycji Kongresu będzie włączenie osób starszych w życie społeczne oraz promowanie solidarności międzypokoleniowej. Warto podkreślić, że seniorzy stanowią nie tylko grupę, której należy zapewnić odpowiednią opiekę, ale także stanowią ogromny potencjał, który, odpowiednio wykorzystany, może wnieść nieoceniony wkład w rozwój każdej lokalnej społeczności. W tej części wydarzenia zaproszeni włodarze gmin i powiatów oraz eksperci będą rozmawiać o budowaniu lokalnej polityki senioralnej i jej roli w zapewnieniu starszym mieszkańcom Małopolski dostępu do różnych form aktywizacji, a także w tworzeniu warunków do budowania środowiska społecznego, które wspiera zdrowie psychiczne, poprawia relacje, wzmacnia integrację międzypokoleniową i korzystnie wpływa na dobrostan społeczny.

Kolejnym ważnym zagadnieniem, które będzie poruszane podczas VII Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki jest rola nowoczesnych technologii w poprawie jakości życia osób starszych. Technologiczne innowacje mają potencjał, by nie tylko ułatwić codzienne funkcjonowanie seniorów, ale także wpłynąć na ich większą samodzielność i aktywność. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele branży technologicznej, którzy zaprezentują nie tylko pomysły, ale także już przetestowane rozwiązania wspierające starsze pokolenie w zakresie zdrowia, mobilności czy bezpieczeństwa. Ważnym celem tej części debaty będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytania jak skutecznie wykorzystać potencjał osób starszych i jakie rozwiązania technologiczne mogą pomóc im jak najdłużej utrzymać sprawność fizyczną i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, kulturalnym czy zawodowym.

W programie Kongresu, który w tym roku również odbywa się z udziałem szerszej senioralnej publiczności, oprócz dwóch debat znajdą się ciekawe wydarzenia towarzyszące: stoiska wystawiennicze instytucji i firm z ofertą usług i produktów zaprojektowanych z myślą o osobach starszych a także muzyczna niespodzianka - recital artystów Opery Krakowskiej.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska