Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Babiogórskim Parku Narodowym udało się nagrać żbika. To pierwsze takie nagranie tego dzikiego kota

Maria Bafia-Bobek
Maria Bafia-Bobek
Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego mają niezbity dowód, że w lasach parku żyją żbiki
Przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego mają niezbity dowód, że w lasach parku żyją żbiki Babiogórski Park Narodowy / Facebook
Babiogórski Park Narodowy właśnie opublikował niezwykłe nagranie z fotopułapki. Udało się utrwalić skradającego się żbika. Ten dziki kot jest najsłabiej poznanym gatunkiem w Polsce. Dzięki filmowi udało się potwierdzić jego obecność w tamtejszych lasach. Te zdjęcia to prawdziwy "biały kruk".

- Z początkiem czerwca ducha lasu udało się zarejestrować na fotopułapkę. Jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która przemawia, że jest to żbik, ponieważ osobnik na nagraniu posiada wszystkie cechy morfologiczne, które są typowe dla żbika - poinformowali pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego.

Żbik to jeden z najsłabiej poznanych kotów w Polsce. Zawsze chodzi własnymi drogami. Przy samotnych wędrówkach bezpieczeństwo zapewnia mu jego kamuflujące umaszczenie. Jest nieco większy od kota domowego, jego sierść jest gęsta i jedwabista. Posiada charakterystyczne delikatne pręgi na bokach ciała, kończynach i ogonie. Dodatkowo ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu. Ma gruby ogon, małe uszy. Gatunek ten zazwyczaj przemieszcza się w nocy. Zwierzęta prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkuję gęstwiny lasów.

- Z powodu bardzo skrytego życia jego rozpoznanie, liczebność, występowanie jest bardzo trudne do określenia. Dotychczasowe dane o występowaniu gatunku pochodziły z polowań, obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne. Dopiero zastosowanie fotopułapek daje możliwość potwierdzenia jego obecności na terenach Babiogórskiego Parku Narodowego - wyjaśniają przyrodnicy.

Od 1952 roku żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną i po dzień dzisiejszy podlega ścisłej ochronie gatunkowej.

Ratownicy HZS pomogli polskiej rodzinie - matce i jej dzieciom w wieku 18 i 14 lat

Polka utknęła z dziećmi w Tatrach Wysokich na Słowacji. Koni...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska