Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bochni debatowano o problemach osób z niepełnosprawnościami. Rząd szykuje wiele zmian, które mają im pomóc w godnym funkcjonowaniu

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Na konferencję w bocheńskim starostwie Paweł Wdówik przybył z tabletem breillowskim, za pośrednictwem którego korzysta ze swojej bazy danych w ministerstwie
Na konferencję w bocheńskim starostwie Paweł Wdówik przybył z tabletem breillowskim, za pośrednictwem którego korzysta ze swojej bazy danych w ministerstwie Paweł Michalczyk
Ubezwłasnowolnienie osoby niepełnosprawnej to relikt z przeszłości, który trzeba usunąć z porządku prawnego - przekonywał w Bochni Paweł Wdówik, sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej. Jako osoba niewidoma w szczególny sposób zna on problemy, z jakimi na co dzień borykają się trzy miliony Polaków dotkniętych niepełnosprawnościami.

FLESZ - Bon turystyczny ważny do września

od 16 lat

- Często nam się wydaje, że niepełnosprawność jest czymś co spycha człowieka w otchłań prawie niebytu, że jedyne co możemy to zaoferować mu jakąś rehabilitację, może ośrodek opiekuńczy, ośrodek pobytu dziennego - niech ten człowiek sobie spokojnie dożyje swoich lat - mówił Paweł Wdówik w Bochni.

Zwrócił uwagę, że w Polsce jest ponad 3 miliony osób z niepełnosprawnościami, a zaledwie jeden procent z nich ma zapewnione miejsce w warsztatach terapii zajęciowej. - Co się dzieje z 99 procentami? Gdzie oni są, jak oni funkcjonują? Ciągle jeszcze w Polsce nie mamy, chociaż jest to zadziwiające, silnych ruchów oddolnych osób niepełnosprawnych, domagających się respektowania ich praw - stwierdził, polecając zebranym obejrzenie filmu "Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych" w reż. Nicole Newnham i Jamesa Lebrechtza z 2020.

Paweł Wdówik podkreślał, że osoby z niepełnosprawnościami (obecnie odchodzi się już od określenia "niepełnosprawne"), to zwykli ludzie, mający takie same potrzeby, jak każdy inny człowiek. Sposobem na poprawę ich sytuacji ma być przyjęta rok temu strategia na lata 2021-2030. Dokument zawiera osiem priorytetów, z których pierwszy dotyczy prawa do niezależnego życia, drugi - dostępności, kolejny zaś - edukacji. Jako jeden z dowodów na konieczność zmiany sytuacji wskazał słowo "podopieczny", używane w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami.

- Niewiele jest stowarzyszeń, które podmiotowość osób z niepełnosprawnościami mierzą w ten sposób, że skoro on do mnie "pani", to ja do niego też pan, a jak po imieniu to po imieniu - argumentował wiceminister Paweł Wdówik.

Zwrócił też uwagę na ubezwłasnowolnienie, jako najbardziej popularny sposób obsługi prawnej osób z niepełnosprawnościami. Obecnie trwają prace międzyresortowe z ministerstwem sprawiedliwości w sprawie likwidacji tego instrumentu. - Jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie jeszcze funkcjonuje coś tak potwornego.

Kolejnym problemem do rozwiązania jest kwestia dostępności, czyli m.in. likwidacja barier architektonicznych poprzez choćby budowę wind w urzędach. - Każdy z nas za chwilę może taki być. Monika Kuszyńska z Variusz Manx, świetna wokalistka, taka kara i co? Jeden wypadek i dziewczyna zupełnie znika. Każdemu może się to zdarzyć. Dlaczego po takim doświadczeniu mamy zostać zepchnięci na margines życia - pytał retorycznie Paweł Wdówik w Bochni.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska