Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Cerekwi powstanie środowiskowy dom samopomocy dla 40 osób. To możliwe dzięki 2 mln zł dotacji na remont opuszczonego od 17 lat budynku

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Budynek po dawnej Szkole Życia w Cerekwi doczeka się remontu, pod koniec 2021 roku ma w nim działać Środowiskowy Dom Samopomocy
Budynek po dawnej Szkole Życia w Cerekwi doczeka się remontu, pod koniec 2021 roku ma w nim działać Środowiskowy Dom Samopomocy Starostwo Powiatowe w Bochni
Przez 17 latach budynek dawnego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego stał pusty i niszczał. Dzięki blisko 2 milionom złotych dotacji, zostanie gruntowanie wyremontowany i powstanie w nim Środowiskowy Domu Samopomocy. Placówka ma zacząć działać jeszcze w 2021 roku.

FLESZ - Cenne znaleziska archeologiczne w Bochni

Powiat bocheński, który jest właścicielem budynku po dawnej Szkole Życia w Cerekwi, dostał blisko dwa miliony złotych na jego modernizację i adaptację na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy. Po 17 latach budynek przejdzie gruntowną rewitalizację i niebawem będzie służył mieszkańcom Powiatu Bocheńskiego.

Zarząd powiatu bocheńskiego na początku 2021 roku wystąpił z wnioskiem na remont tego obiektu. Udało się uzyskać 1 mln 921 107 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu kompleksowego wsparcia rodzin "Za życiem".

- Budynek w Cerekwi to obiekt z lat osiemdziesiątych, pełnił kiedyś funkcję Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W efekcie przeprowadzonych tam prac powstanie piękny i w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych obiekt. W budynku zaprojektowano pomieszczenia do ogólnej terapii zajęciowej i pomieszczenia do indywidualnego poradnictwa. Zastosowane będą rozwiązania funkcjonalne umożliwiające prowadzenie zajęć - mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Cerekwi będzie przeznaczony dla 40 osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz przewlekle psychicznie chorych. W tej liczbie założono miejsca dla 12 osób nieumiejących funkcjonować samodzielnie: z niepełnosprawnościami sprzężonymi oraz spektrum autyzmu.

- Prowadzone w takich placówkach wsparcia dziennego zajęcia są niezwykle istotne zarówno dla uczestników, jak i ich rodzin. Podopieczni otrzymują lekcje zaradności i samodzielności, radzenia sobie z czynnościami dnia codziennego, a także umiejętności społecznych. Co istotne, placówki prowadzą treningi zarówno w formie zajęć indywidualnych, jak i zespołowych. Rozwój ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi to zatem praktyczna i niezwykle ważna forma realizacji idei integracji społecznej - mówi Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

W najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na remont budynku w Cerekwi. Jak zapowiada powiat, planowany termin uruchomienia nowego ŚDS to grudzień 2021 roku.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska