FLESZ - Czy będą kolejne bankructwa przez rządowe decyzje?
Poznajmy się bliżej
- Wzajemne poznawanie się w atmosferze tolerancji i kooperacji, poza koncepcją granic i pomimo dystansu społecznego to główny cel tegorocznego Festiwalu. Kraków jako miejsce od lat otwarte na przybyszów z innych krajów, na nowe kultury i tradycje jest najczęściej wybieranym przez obcokrajowców miastem do studiowania, a także pracy i życia. Celem Festiwalu jest wzmacnianie pozytywnego wizerunku obcokrajowców, którzy mieszkają w Krakowie, a także integracja cudzoziemców z polskojęzycznymi mieszkańcami Krakowa
- zapowiada Sylwia Miłkowska, specjalistka ds. komunikacji z Instytutu Kultury Willa Decjusza.
Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie odbędzie się w tym roku w formie hybrydowej. „Spotkamy się jeszcze nie raz” – to hasło, które przyświeca programowi tegorocznej edycji Festiwalu. Warsztaty malarskie online, warsztaty haftu i wycinanek ukraińskich, wystawy, ścieżki spacerów wielokulturowych, stworzenie "Biblioteki Wielokulturowej" czy zabawa-wyzwanie „tongue twisters” (łamańce językowe) oraz wsparcie dla krakowskich restauracji prowadzonych przez obcokrajowców będą okazją do spotkań i rozmów – do poznawania się i uczenia o swoich kulturach i tradycjach.
Książki w wielu językach
Jedną z festiwalowych akcji jest „Wielokulturowa biblioteka” – inicjatywa Instytutu Kultury Willa Decjusza, który jest partnerem Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie. IKWD zaprosił do współpracy zagraniczne Konsulaty, które mają siedzibę w Krakowie, Instytuty Kultury oraz Fundację Wisławy Szymborskiej do przekazania książek w językach narodowych mniejszości mieszkających w Krakowie oraz publikacje autorstwa pisarzy obcojęzycznych tłumaczone na język polski.
Książki zostaną podarowane Bibliotece Kraków, gdzie będą z nich mogli korzystać Nowi Krakowianie oraz Polacy, którzy uczą się języków obcych. Te powieści, reportaże, albumy i tomy poezji będą doskonałym sposobem na integrację polsko- i obcojęzycznych mieszkańców Krakowa. Z kolei osobom niepolskojęzycznym dadzą możliwość bieżącego kontaktu z literaturą tworzoną w ich języku oraz w języku polskim. Przekazane książki trafią do Filii 21 Biblioteki Kraków - wypożyczalni obcojęzycznej na ul. Królewskiej 59, gdzie będą do dyspozycji wszystkich zainteresowanych literaturą.
Kuchnia z całego świata
Z kolei do akcji „Wszystkie smaki kultury” zostali zaproszeni do współpracy krakowscy restauratorzy pochodzący spoza Polski. W miejscach, które biorą udział w akcji, organizator Festiwalu zamówi posiłki przeznaczone dla sympatyków Festiwalu. Każdy, kto zarejestruje się przez formularz festiwalowy będzie mógł się poczęstować kupionymi przez Willę Decjusza potrawami.
W trakcie trwania Festiwalu każdego dnia przedstawiana będzie kuchnia innego kraju bądź regionu. W ten sposób organizatorzy chcą wesprzeć lokalny biznes Nowych Krakowian i pokazać, w jaki sposób ich obecność w mieście wzbogaca kulturę kulinarną miasta, poszerza horyzonty, opowiada o tradycji, kulturze, ale także historii danego kraju czy regionu.
Wszystkie informacje: https://www.facebook.com/events/383105026162801
- Te znaki zodiaku będą bogate. Los obdarza je obfitością. Twój znajduje się na liście?
- Amazon, Aliexpress czy Allegro notują rekordowe obroty. Co dalej czeka handel?
- Oto firmy o największych przychodach pod Wawelem! [TOP 30]
- Polacy śmieją się ze swoich zarobków i... stylu życia [MEMY]
- W Krakowie najdroższe mieszkania są w dzielnicy... Zaskoczenie!
- Ten sklep codziennie odwiedzają tysiące Polaków. Zobacz najlepsze memy o Biedronce
