Badanie w Izraelu przeprowadzono na 1,2 mln osób - informuje Jerusalem Post. 600 tysięcy badanych otrzymało szczepionkę, a 600 tysięcy nie. Jak dodaje gazeta, wśród zaszczepionych zaobserwowano o 94 mniej objawowych przypadków koronawirusa oraz o 92 procent mniej zachorowań na poważne choroby.
Badanie dotyczyło szczepionki Pfizera i wykazało, że jest ona równie skuteczna wśród osób starszych, jak i młodszych. Wśród osób, które brały udział w badaniu było 170 tysięcy zaszczepionych osób w wieku powyżej 60. roku życia - dodaje Jerusalem Post i przypomina, że badanie kliniczne III fazy firmy Pfizer wykazało, że ta szczepionka jest skuteczna w 95 procentach.
Jak informuje serwis BBC, badań dokonywano na podstawie wyników testów w dokumentacji medycznej ludzi, zwykle wykonywanych, jeśli mieli objawy lub byli w bliskim kontakcie z osobą, która uzyskała wynik pozytywny.
Serwis dodaje, że ważną kwestią było przebadanie licznej grupy osób powyżej 70 roku życia, gdyż takie osoby zazwyczaj w testach klinicznych są mniej reprezentowane.
Jak dodaje BBC, profesor Hagai Levine, główny lekarz odpowiedzialny za zdrowie publiczne powiedział po zapoznaniu się z wynikami badań, że nadal nie wiadomo, jaki szczepionka ma to wpływ na transmisję koronawirusa, ale przynajmniej możemy powiedzieć, że „szczepionka jest przydatna do ochrony osobistej”.
