https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W końcu będzie można studiować weterynarię w Krakowie!

Marcin Lejko
Centrum wybudują wspólnie Uniwersytety Jagielloński i Rolniczy
Centrum wybudują wspólnie Uniwersytety Jagielloński i Rolniczy Adam Wojnar
Do 2013 roku w Krakowie ma wyrosnąć nowoczesne Centrum Medycyny Weterynaryjnej. Będą się tam kształcić przyszli weterynarze.

Ośrodek powstaje dzięki współpracy między Uniwersytetem Rolniczym i Jagiellońskim, częściowo za pieniądze z Unii Europejskiej. Weterynaria będzie nowością nie tylko w Krakowie, ale i w całej Małopolsce - do tej pory na żadnej wyższej uczelni w naszym województwie nie można było studiować tego kierunku. - Traciliśmy przez to wielu studentów, którzy wyjeżdżali uczyć się do Warszawy, Wrocławia lub Lublina - podkreśla Janusz Żmija, rektor UR.

Czytaj także: Kraków: jak uniwersytet wystawił studentów do wiatru

Centrum ma być także zapleczem badawczym dla kadry naukowej obu uniwersytetów Powstanie na terenie należącej do UR stacji doświadczalnej na krakowskich Bielanach. - Będą tu prowadzone innowacyjne badania m.in. z zakresu mikrobiologii i biologii molekularnej - mówi prof. Żmija. Placówka będzie kształcić specjalistów w zakresie badania żywności oraz chorób przenoszonych przez zwierzęta. Będą się tu także odbywać badania i eksperymenty, których nie można prowadzić na ludziach.- Do prac wykorzystywać będziemy małe zwierzęta, jak psy, koty czy świnie - mówi Krzysztof Ziółkowski, kanclerz UR.

Powierzchnia projektowanego centrum badawczego to prawie 3 tys. mkw. - Powstanie nowy budynek administracyjny. Zmodernizujemy także obiekt, w którym znajdą się sale operacyjne dla zwierząt - opowiada Ziółkowski. - Będą one trzymane w trzech budynkach gospodarczych, które znajdą się też na terenie kompleksu.

Jak podkreśla Izabela Majewska, rzeczniczka Uniwersytetu Rolniczego, na centrum skorzystają także małopolscy przedsiębiorcy, którzy będą mogli współpracować z placówką badawczą. Centrum Medycyny Weterynaryjnej będzie kosztować 24 mln zł. Budowa ma ruszyć w 2011 roku, a zakończenie jest planowane na 2013 rok.

- Dobrze, że powstanie taki kierunek. Jeżeli zostanie zbudowane odpowiednie zaplecze, to powinno się udać - mówi Krzysztof Klimas, lekarz weterynarii z Krakowa. Jak dodaje, on sam kończył studia we Wrocławiu. - Gdyby taki kierunek istniał w Krakowie w czasach, gdy studiowałem, prawdopodobnie zostałbym tutaj - zaznacza weterynarz.

Wybierz prezydenta Krakowa. Oddaj głos już dziś!

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Komentarze 29

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wet
"badania przeprowadzane na zwierzetach z pewnoscia nie przyczynia sie do uszczerbku na ich zdrowiu" ??? skad ta pewnosc? takie eksperymenty na pewno przyczynia się do "uszczerbku" jak to okreslilas, przeciez te zwierzeta będą cały czas poddawane roznym zabiegom, wolę nie wiedziec jakim, wiesz jaki to dla nich stres? i jak sama nazwa "eksperyment" wskazuje, ci naukowcy nie wiedza, jakie skutki będą mialy przeprowadzane przez nich zabiegi, wiele zwierzat po takich "badaniach naukowych" po prostu się usypia!
m
marys
nie studiuje się weterynarii zaocznie, co najwyzej wieczorowo, a i tak roznica polega głownie na tym, ze wieczorowe są platne. to jest ogrom materialu, nie da się tego ogarnac przyjezdzajac na studia co drugi weekend, to nie jest socjologia ani pedagogika, błagam...
w
wet
medycyny zaocznie sobie nie wyobrazam ;) "nawet" weterynaryjnej
z
załamana nr.2
ja również nie mam możliwości studiowania na dziennych.. ale może jeszcze utworzą zaocznie, byłoby super :)
z
załamana ;(
od zawsze marzyłam studiować ten kierunek i ciesze sie ze powstał on w krakowie ale czemu tylko mozna go studiowac dziennie ;( niestety nie mam mozliwosci studiowania go dziennie ...
I
I
Dobrze Ci.
W
Weterynarz z W
Nie ma pracy juz teraz dla weterynarzy.Ja konczyłam kilka lat temu,jestem wykształcona takze podyplomowo w kierunku inspekcji,dwa lata walczyłam tam o pracę,przegrałam,bo nie jestem karanym synem europosła.Lecznic jest juz pod dostatkiem,więc ,zeby otworzyc lecznicę teraz i się z nia przebic to musi byc nowoczesna czyli szykujcie na start lecznicy studenci jakieś 300 000 tysięcy złotych.
w
wet
zauwazono, ze wiele osob chce studiowac, ale się nie dostaje na wet, wiec utworzyli ten kierunek najpierw w poznaniu i teraz w krakowie. moze i zapotrzebowanie jest, ale na STUDENTOW, a nie na weterynarzy. wiec będzie latwiej się dostac, a uczelnie naprodukują bezrobotnych lekarzy, tak jak naprodukowaly bezrobotnych pedagogow, psychologow, socjologow i kogo tam jeszcze. uczelnie zarobią, ale czy o to chodzi? juz teraz jest problem z dostaniem się na praktyki w lecznicach... ale nad tym juz się uczelnia nie zastanawia, bo to nie jest problem uczelni tylko studenta, ktory musi sobie radzic sam. a to przeciez praktyka jest najwazniejsza na tym kierunku.
G
Grzegorz S.
Ja się bardzo cieszę,że mamy weterynarię w Kraku i mam nadzieję, że się dostanę. A jak się dostanę - tak - owszem - będę leczył zwierzęta - również te ze schroniska! Ludzie trochę wyobraźni!
b
bella
Weterynaria to niewątpliwy strzał w dziesiątkę-jak pisze Dziennik Polski. 16,4 kandydata na jedno miejsce!!! Od lat brakowało takiego kierunku studiów w Krakowie, ale tez w całej Małopolsce. Badania przeprowadzane na zwierzętach z pewnością nie przyczynią się do uszczerbku na ich zdrowiu. Dawniej student musiał wyjeżdżać na drugi koniec Polski, żeby podjąć naukę na takim kierunku. Zapotrzebowanie na lekarzy weterynarii będzie wzrastać, bo rośnie świadomość społeczna co do chorób zwierząt i odzwierzęcych. Dziwią mnie niepochlebne komentarze na temat tak potrzebnego kierunku studiów...
A
A.
"Placówka będzie kształcić specjalistów w zakresie badania żywności oraz chorób przenoszonych przez zwierzęta. Będą się tu także odbywać badania i eksperymenty, których nie można prowadzić na ludziach.- Do prac wykorzystywać będziemy małe zwierzęta, jak psy, koty czy świnie - mówi Krzysztof Ziółkowski, kanclerz UR"

Ciekawe skąd będą brali te psy i koty... z krakowskiego schroniska? :((((
m
m...
Ja zasięgłam odpowiedzi u źródła bo też już zakończyłam edukację chwilę temu i nie ma ograniczenia wiekowego i studia są bezpłatne!!!
Jest 60 miejsc i posiadacze " starej matury" zdają egzamin z biologi, chemii i jezyka obcego.
Nie wiem jak mają "nowomaturzyści" ale to chyba jakieś przeliczenia punktowe z matury.
s
student Vroku
kolejna weterynaria. do bezprobocie zawita
G
Gość
idioto....
h
hs
Polacy....
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska