Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie będzie nocna prohibicja. Radni zdecydowali. W sklepach nie kupimy alkoholu po północy

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Krakowscy radni zadecydowali o ograniczeniu nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach.
Krakowscy radni zadecydowali o ograniczeniu nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach. Aneta Żurek
Rada Miasta Krakowa podczas sesji 17 maja przegłosowała wprowadzenie w mieście nocnej prohibicji. Zakaz ma obowiązywać między północą a godz. 5.30 na terenie wszystkich dzielnic Krakowa z wyłączeniem restauracji i barów. Nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 r. Była propozycja, by ograniczenia obowiązywały w godzinach od 23 do 6 rano, ale nie przeszła. Większość radnych nie była też za tym, by na terenie Dzielnicy I Stare Miasto alkoholu nie można było kupić w godzinach od 22 do 6.

Decyzję o wprowadzeniu ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu poprzedziła dyskusja radnych. Wielu z nich wyrażało wątpliwości.

- Mam problem z tym projektem uchwały. Wynika z niego, że w Krakowie ludzie śpią między północą a 5.30. Mieszkańcy nie oczekują prohibicji, tylko abyśmy rozwiązali problem klientów nocnych sklepów z alkoholem, którzy zakłócają porządek. Jest wiele możliwości, które moglibyśmy wykorzystać. Chodzi m.in. o interwencje Policji i Straży Miejskiej. Są też przepisy. Urząd może cofać, nie wydawać koncesji na sprzedaż alkoholu. Nie wyczerpujemy pełnego potencjału - komentował radny Wojciech Krzysztonek (niezrzeszony).

Problem osób wędrujących z alkoholem

O tym, że temat ograniczeń sprzedaży alkoholu wraca pod obrady Rady Miasta jak bumerang zwrócił uwagę radny Tomasz Daros (PO), równocześnie przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto. Przypomniał, że 2018 roku po wejściu ustawy, która dała możliwość samorządom do wprowadzania ograniczeń sprzedaży alkoholu, Rada Dzielnicy I wyszła z inicjatywą wprowadzenia zakazu w godzinach od 22 do 6 rano.

- Po burzliwej dyskusji Rada Miasta przyjęła te rozwiązania na terenie Dzielnicy I. To wynikało przede wszystkim z tego, że na tym obszarze problem jest najbardziej dostrzegalny. W centrum miasta jest najwięcej sklepów i lokali ze sprzedażą alkoholu. Przepisy zostały zaskarżone przez przedsiębiorców - mówił radny Daros. - Gdybym nie mieszkał w Dzielnicy I, to nie robiłoby mi to żadnej różnicy. Mam przyjemność tu mieszkać i wiem, jak to wygląda na co dzień. Tu jest problem osób, które wędrują po pubach i restauracjach, a w między czasie kupują alkohol w sklepie i spożywają na ławce, samochodzie, czy parapecie. Jeżeli kupią ten alkohol o godzinie 24, to skończą spożywać o 1, 2 w nocy. Proszę więc, aby na terenie Dzielnicy I wprowadzić ograniczenie sprzedaży w godzinach od 22 do 6. Rozwiązania jakie proponowane są w centrum nie musza być kopiowane w innych dzielnicach - dodał.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki (PiS), skomentował: - Mam wątpliwość, czy uchwała spełni swoją rolę. Jeżeli przy ulicy są trzy sklepy i pięć pijalni wódki, to co z tego, że zamkniemy trzy sklepy, jak alkohol będzie można kupić w pięciu innych punktach. Nie widziałem pijanych Anglików pijących pod sklepem, jak już robili zamieszanie to po wyjściu z nocnych lokali. Jeżeli właściwie działałby odpowiednie służby, robiłyby kontrole, raportowały, to już dziś najbardziej uciążliwe punkty z alkoholem można byłoby wyeliminować, odebrać im koncesje.

Radny Łukasz Maślona z klubu "Kraków dla Mieszkańców" przygotował poprawkę dotyczącą wprowadzenia ograniczeń w godzinach od 23 do 6 rano, ale nie uzyskała poparcia większości.

Większość badanych była za ograniczeniami

Przygotowanie projektu uchwały dotyczącego nocnej prohibicji poprzedziły badania. Od 14 października 2022 r. do 15 grudnia 2022 r. przeprowadzono ankietę o nazwie „TAK/NIE - Zdecyduj o nocnym handlu alkoholem w sklepach!". Mieszkańcy mogli wypowiadać się w różnych formach: ankiety internetowej, wywiadu telefonicznego oraz w formie ankiety papierowej. Wyniki ankiety wskazują, że mieszkańcy Krakowa chcą wprowadzenia zmian dotyczących nocnej sprzedaży detalicznej alkoholu na terenie miasta, aczkolwiek przewaga zwolenników takiego rozwiązania nie jest pokaźna. Za ograniczeniem sprzedaży opowiedziało się 6 082 mieszkańców (54,77 proc.), przeciw temu pomysłowi było 5 022 mieszkańców (45,23 proc.).

- Przedstawiliśmy rozwiązanie, które jest efektem wypracowanego kompromisu w Krakowie - podkreślił wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

Urząd Miasta Krakowa podpisał również z Ogólnopolską Grupą Badawczą umowę na przeprowadzenie badania opinii publicznej mieszkańców Krakowa, w zakresie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu w sklepach. Badanie zostało przeprowadzone od 25 października do 8 listopada 2022 r. na reprezentatywnej próbie 1 100 pełnoletnich mieszkańców miasta metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych oraz wspomaganych komputerowo wywiadów bezpośrednich. Za ograniczeniem sprzedaży alkoholu było 47,14 proc., przeciw 42,16 proc., osoby niezdecydowane stanowiły 10,70 proc. Licząc bez osób niezdecydowanych za ograniczeniem sprzedaży alkoholu było 52,79 proc. uczestników badania, przeciw - 47,21 proc. Przedstawiciele Ogólnopolskiej Grupy Badawczej wskazali, że różnica między zwolennikami wprowadzenia ograniczeń a przeciwnikami jest stosunkowo niewielka.

Mogą spaść alkoholowe dochody

Z dobrowolnych deklaracji przedsiębiorców wynika, że całodobową sprzedaż alkoholu z przeznaczeniem do spożycia poza miejscem sprzedaży prowadzi ok. 300 punktów na terenie całego miasta, co stanowi ok. 20 proc. łącznej liczby punktów sprzedaży detalicznej (ok. 1493 sklepów). W 2022 r. udział sprzedaży detalicznej alkoholu (sklepy) w ogólnej wartości sprzedaży alkoholu w Krakowie wynosił ok. 68 proc. Brak jest informacji o wartości sprzedaży alkoholu w poszczególnych godzinach.

- Trudno oszacować możliwe konsekwencje przyjęcia uchwały dla budżetu miasta. Dochody z opłat za zezwolenia, wnoszone przez przedsiębiorców, są przeznaczane na cele realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. W bieżącym roku zaplanowano z tego tytułu 25 mln zł - informują w urzędzie. - W przypadku braku możliwości sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych, możliwe jest zmniejszenie dochodów z tytułu opłat. Prawdopodobnie w takiej sytuacji zwiększą się obroty z tego tytułu, uzyskiwane przez lokale gastronomiczne, a w konsekwencji ewentualne obniżenie dochodów gminy będzie niewielkie - dodają.

U zbiegu ulic Bożego Ciała i Miodowej na krakowskim Kazimierzu ogródek kawiarniany powstał w miejscu, gdzie wcześniej wyznaczono stanowiska postojowe dla osób niepełnosprawnych.

Kraków. Ogródek gastronomiczny na miejscach postojowych dla ...

Ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży wprowadziły m.in. Katowice, Poznań, Wrocław, Zakopane, Skawina. W miastach, w których wprowadzono ograniczenia, potwierdzono pozytywny wpływ na poprawę bezpieczeństwa oraz spadek liczby interwencji, przykładowo w Katowicach spadła liczba interwencji dotyczących spożywania alkoholu w miejscach publicznych (o 45 proc.) oraz liczba interwencji wobec osób nietrzeźwych (o 46,4 proc.).

Ograniczenia w godzinach sprzedaży napojów alkoholowych obowiązują w wielu krajach europejskich m. in. w Irlandii, Portugalii, Litwie, Słowenii, Estonii, Szwecji, Hiszpanii, Finlandii, Łotwie oraz Norwegii.

Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska