Radni zagłosowali za wprowadzeniem zmian w uchwale dotyczącej wprowadzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem dotyczących godzin funkcjonowania ogródków gastronomicznych.
Zgodnie z przyjętą uchwałą w sezonie (od 1 kwietnia do 31 października) ogródki będą mogły być otwarte w godzinach 7-24 (od niedzieli do czwartku) oraz w godzinach od 7 rano do 1 w nocy - od piątku do soboty oraz w dni poprzedzające dzień wolny od pracy.
Poza sezonem (w okresie od 1 listopada do 31 marca) ogródki będą mogły funkcjonować w godzinach 7-23 (od niedzieli do czwartku) oraz 7-24 (od piątku do soboty).
Nowe zasady mają też dotyczyć mobilnych punktów gastronomicznych.
Przypomnijmy, że obecne przepisy zezwalają na funkcjonowanie ogródków na Kazimierzu i Stradomiu w godzinach 6-22 (od niedzieli do czwartku) i 6-24 (od piątku do soboty).
Niepowtarzalny klimat z ogródkami
O wprowadzenie zmian zawnioskował komitet grupy mieszkańców, choć wiadomo, że o wydłużenie czasu pracy ogródków głównie zabiegają restauratorzy. W uzasadnieniu zapisali m.in., że gastronomia przyczyniła się do sukcesu turystycznego Krakowa w czym ogródki mają niebagatelny udział. Zwrócili uwagę, że wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu ogródków w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie i rozwój tej branży.
- Naszą inicjatywę poparło 1285 mieszkańców Krakowa. Kazimierz to dzielnica, której klimat zachęca do jej odwiedzania przez mieszkańców i turystów. Ten niepowtarzalny klimat tworzą też ogródki kawiarniane. Chętnie się w nich spotykamy i siedzimy. Może dochodzić do sytuacji, w których po zamknięciu ogródka klienci wejdą do środka lokalu, a jeżeli nie będzie miejsc, to przeniosą się na ulice - mówił Leszek Lejkowski, reprezentujący inicjatorów obywatelskiego projektu uchwały.
W uzasadnieniu do tego projektu podkreślili: "Ograniczenie czasowe funkcjonowania ogródków gastronomicznych wpływa wymiernie na rentowność prowadzonych przez najemców-przedsiębiorców lokali, ograniczając w znaczącym stopniu ilość klientów lokali gastronomicznych, a przez to przychody przedsiębiorców, a co za tym idzie dochody gminy. Zmieniający się klimat i obyczaje, gorące wieczory powodują że na kolację lub spotkania towarzyskie wychodzi się o 22. Tymczasem ogródki przy lokalach gastronomicznych, według zapisów uchwały, o tej porze będą już zamknięte".
Przedsiębiorcy z Kazimierza zwracają uwagę, że inne zasady dotyczą ogródków gastronomicznych leżących na terenach Parku Kulturowego Stare Miasto oraz Parku Kulturowego Nowa Huta. Godziny ich działania na tych obszarach zostały uregulowane w zawieranych przez miasto z przedsiębiorcami umowach. Zgodnie z nimi, od niedzieli do czwartku ogródki są zamykane o godz. 24, a w pozostałych dniach - o godz. 1. W urzędzie zaznaczają, że mieszkańcy Starego Miasta nie wnieśli postulatu zmiany tych godzin.
- Ogródki są zdobyczą wolnej Polski. Niedobrze by się stało, aby ograniczyć ich funkcjonowanie na Kazimierzu, kiedy na Starym Mieście dopuszczone jest to na innych zasadach. Ogródki zdają egzamin w ciepłe dni. Lato w Polsce wcale nie jest takie długi i słoneczne - skomentował radny Jerzy Zięty (PiS).
Małgorzata Jantos (Nowoczesny Kraków) zaproponowała kompromisowe rozwiązanie i przygotowała poprawkę, aby funkcjonowanie ogródków dopuścić do godz. 23.
Prawda nocy jest zupełnie inna
Mieszkańcy Kazimierza są przeciwko wydłużaniu czasu otwarcia ogródków. Zwracają uwagę na dużą różnicę dotyczącą ich funkcjonowania w dzień i w nocy.
- Prawda nocy jest zupełnie inną prawdą. Jeżeli ktoś był na Kazimierzu w ciepłą letnią noc to wie o czym mówię. Nie ma to nic wspólnego z gastronomią. Nie są serwowane obiady, mamy do czynienia wyłączenie ze sprzedażą alkoholu. To jest zgroza. Kazimierz staje się miejscem strasznym. Apeluję o utrzymanie tych godzin dla ogródków, które są do tej pory, jako zrozumienie tego, do czego służy teren wynajmowany przez miasto - mówił jeden z mieszkańców.
Radna Alicja Szczepańska (klub Platforma-Koalicja Obywatelska) przekonywała, że problemy dotyczące zakłócenia cieszy związane są z nieegzekwowaniem prawa w przestrzeni publicznej. - Jeżeli w przeciągu 6 miesięcy co najmniej dwa razy stwierdzi się zakłócenie ciszy nocnej, to lokalowi odbiera się koncesję - mówiła radna Alicja Szczepańska.
Prezydent Krakowa wydał opinię do obywatelskiego projektu, w której napisał m.in.: "Rozumiem argumenty przedstawione w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu uchwały, wniesionego przez grupę mieszkańców miasta Krakowa, wyrażające chęć zmian
podyktowanych trudną sytuacją branży gastronomicznej, wynikającą ze skutków pandemii oraz sytuacji geopolitycznej, a co za tym idzie spadku ruchu turystycznego, wzrostu cen paliw oraz wysoką inflacją. Dostrzegam także obawy i zaniepokojenie ograniczeniem godzin świadczenia usług przez przedsiębiorców, które może nieść ryzyko zamykania prowadzonych działalności oraz redukcję miejsc pracy. Nadmieniam, że Urząd Miasta Krakowa przywiązuje wagę i troszczy się o możliwość rozwoju branży gastronomicznej, a także dostęp do pełnego wachlarza usług publicznych, podobnie jak o tworzenie i zapewnienie warunków do komfortowego oraz godnego życia mieszkańców, szczególnie obszarów turystycznych. Są to priorytety w kształtowaniu polityki rozwoju Krakowa".
Prezydent Jacek Majchrowski, mając na uwadze argumenty wnioskodawców wprowadzenia zmian, jak również dobro mieszkańców tego terenu, ostateczną decyzję pozostawił Radzie Miasta Krakowa.
Kazimierz się wyludnia z powodu hałasu
Niedawno propozycję wydłużenia funkcjonowania ogródków na Kazimierzu i Stradomiu negatywnie zaopiniowali radni z Dzielnicy I Stare Miasto. W uzasadnieniu przypomnieli, że celem wprowadzenia Parku Kulturowego Kazimierz ze Stradomiem było zatrzymanie wyludniania się tego rejonu.
"Nadmierny hałas skutkujący pozbawieniem mieszkanek i mieszkańców prawa do spoczynku nocnego jest podawany jako główny powód wyprowadzki. Przyczynia się do niego nasilona działalność ogródków gastronomicznych i osób spożywających alkohol lub będących pod jego wpływem i przebywających na ulicach. Według danych Referatu Ds. Rewitalizacji Wydziału Ds. Przedsiębiorczości i Innowacji w ostatnim dziesięcioleciu z obszaru Kazimierza ze Stradomiem wyprowadziło się około 4,5 tysiąca mieszkańców i mieszkanek, co stanowi zmniejszenie populacji o ponad 31 procent. Warto dodać, że w chwili obecnej ponad 30 proc. osób zamieszkujących ten obszar miasta jest w wieku senioralnym" - zaznaczyli w uzasadnieniu radni z Dzielnicy I.
Art & Food Bazar w Krakowie. Na Starym Kleparzu królowały sp...
W Gdańsku stawiają na indywidualne rozwiązania
Sprawdziliśmy, jakie są ograniczenia w funkcjonowaniu ogródków gastronomicznych w innych miastach.
Dla przykładu w Poznaniu ogródki i stoiska promocyjne, w pasie drogowym w strefie staromiejskiej, mogą funkcjonować w godz. 6-24 (od poniedziałku do czwartku i w niedziele), a w przypadku, gdy dniem następnym jest dzień ustawowo wolny od pracy, w godzinach od 6 rano do 2 w nocy. W piątki i soboty na tym obszarze ogródki mogą być otwarte w godz. 6-2. Poza strefą staromiejską od poniedziałku do czwartku obowiązują godziny otwarcia od 6 do 22. W piątki, soboty i dni poprzedzające dzień wolny w godz. 6-23.
W regulaminie funkcjonowania ogródków gastronomicznych w Łodzi nie ma zapisanych ograniczeń dotyczących godzin otwarcia. Podobnie jest w Gdańsku.
- W kilku lokalizacjach gdzie mamy skargi na hałas, planujemy organizację spotkań właścicieli wybranych lokali i przedstawicieli wspólnot mieszkaniowych aby wypracować indywidualne rozwiązania dla każdej z lokalizacji. Takie ukierunkowane indywidualnie działania sprawdziły się w poprzednich latach - informuje Magdalena Kiljan z urzędu w Gdańsku. - Rozwiązaniem było ustalenie godzin, po których właściciele pubów zapraszają swoich gości do środka lokalu i informują o konieczności ograniczenia hałasu w ogródku poprzez informacje zamieszczone na stolikach - dodaje.
Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!