https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie brakuje zieleni. Sytuację mogą poprawić zielone dachy

Piotr Tymczak
Jest propozycja, by w Krakowie pojawiała się zieleń na dachach. To popularne rozwiązanie w innych krajach.
Jest propozycja, by w Krakowie pojawiała się zieleń na dachach. To popularne rozwiązanie w innych krajach. Pixabay
Na temat zielonych dachów dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Innowacji, Metropolii i Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta Krakowa. Pojawiła się obawa, że zieleń nad ostatnią kondygnacją budynków może być przepustką do tego, iż będzie jej jeszcze mniej wokół budynków. Przedstawiciele urzędu uspokajają, że nie ma takiego zagrożenia.

Radni biorący udział w posiedzeniu komisji zwracali uwagę, by miasto jeszcze mocniej promowało idee zielonych dachów.

Zielone dachy to konstrukcje dachowe pokryte roślinnością, które pełnią zarówno funkcje estetyczne, jak i ekologiczne. Są to dachy budynków, na których układa się specjalne warstwy ochronne, drenażowe, a następnie warstwę ziemi lub podłoża roślinnego, w którym sadzi się rośliny.

Radni pytali o możliwość tworzenia zielonych dachów na budynkach, które należą do gminy Kraków. Przeszkodą w takim zagospodarowaniu dachów są kwestie związane z zapisami w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, jak również to, iż większość budynków należących do Zarządu Budynków Komunalnych to kamienice, niekiedy bardzo wiekowe. W takiej sytuacji często ochrona konserwatorska nie pozwala na takie formy zazielenienia.

– Wszystkie obiekty, które budowaliśmy jako Zarząd Zieleni Miejskiej takie zielone dachy posiadają. Współpracujemy także z Zarządem Transportu Publicznego i Zarządem Dróg Miasta Krakowa w sprawie montażu zielonych dachów na przystankach autobusowych – tłumaczył Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ZZM.

- Chyba nikogo nie trzeba zachęcać do budowy tego typu dachów. Dach retencyjny (zielony) zatrzymuje ok. 90 proc. opadów, wchłania pyłki PM2,5 i PM10, produkuje tlen, a dzisiejsze konstrukcje i technologie stropów pozwalają na takie innowacyjne rozwiązania – mówił radny Grzegorz Wojciech Stawowy.

Radni mają zastanowić się nad sposobem zwiększenia liczby obiektów wyposażonych w zielone dachy. Jednym z takich sposobów mogą być zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Jedyną obawę związaną z tym zapisem wyraziła radna Eliza Dydyńska-Czesak. – Boję się, czy projekt preferowania przez miasto zielonych dachów pozwoli deweloperom tworzyć zielone dachy w zamian za tereny zielone wokół budynków – mówiła radna.

Jednak w odpowiedzi otrzymała informację od zastępcy prezydenta Krakowa Stanisława Mazura, który zastrzegł, iż zapisy planów nie pozwolą na to, by tereny zielone były zastępowane zielonymi dachami. Z kolei radna Agnieszka Pogoda-Tota zaproponowała, by stworzyć również program lub w inny sposób zachęcić mieszkańców i deweloperów do tworzenia zielonych ścian.

Kiedy zakaz trzymania psów na łańcuchach?
[video]157811[/video

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska