Jak podaje krakowski magistrat - Wprowadzenie Strefy Czystego Transportu przyczyni się w kolejnych latach do dalszej poprawy, szczególnie w pobliżu ruchliwych arterii, m.in. al. Krasińskiego i ul. Dietla, na których znajdują się stacje zbierające dane o stężeniu pyłów pochodzących z ruchu drogowego.
– Na przestrzeni ostatnich kilku lat jakość powietrza w Krakowie znacznie się poprawiła. Mamy zdecydowanie mniej epizodów smogowych, choć warunki topograficzne i pogodowe – szczególnie w okresie zimowym temu nie sprzyjają. Rok 2022 na przeważającej liczbie stacji państwowego monitoringu powietrza wypada znacznie lepiej niż 2021. Gorzej przedstawia się sytuacja w przypadku stanowisk komunikacyjnych, gdzie celem prowadzenia pomiarów jest ocena narażenia zdrowia mieszkańców na zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem samochodów. Dlatego tak ważnym, kolejnym krokiem w walce o czyste powietrze jest wdrożenie zapisów uchwały o strefie czystego transportu – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.
Wojewoda Małopolski skierował do rozpatrzenia przez sąd uchwałę o SCT
Przypominamy również, że w grudniu Wojewoda Małopolski skierował do rozpatrzenia przez sąd pierwszą w Polsce uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu (SCT) w Krakowie. "Uchwała nie będzie uchylona, natomiast skorzystamy ze środka nadzorczego poprzez złożenie skargi do sądu administracyjnego" - zapowiedział podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście - Wojewoda Małopolski skierował do rozpatrzenia przez sąd uchwałę o Strefie Czystego Transportu
Prezes ZBP o prognozach inflacyjnych
