Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie działa Galeria Rozproszona. Sztuka może nas zaskoczyć wszędzie, nawet na placu budowy w Podgórzu

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Galeria Rozproszona
Galeria Rozproszona jest propozycją skierowaną do młodych artystów, studentów i akademików krakowskiej ASP, promującą współczesną sztukę w przestrzeniach nieoczywistych. Dzięki partnerskiej współpracy trzech instytucji tworzy się warunki do bezpośredniej prezentacji twórców, uprawiających tak różne techniki, jak malarstwo ― w tym malarstwo wielkoformatowe ― grafikę, rzeźbę, działania multimedialne i design. "Chcemy, aby sztuka wchodziła w miasto" - mówią organizatorzy akcji. A pierwsze jej odsłona pojawiła się na płocie placu budowy w Podgórzu, gdzie deweloper pracuje nad zabytkową kamienicą. Oczywiście trudno nie zauważyć, że przedsięwzięcie jest też sposobem na ocieplenie wizerunku deweloperów w Krakowie. Czas pokaże czy będzie to jednorazowa akcja, czy też będzie miała swoją kontynuację...

Organizatorzy o akcji Galeria Rozproszona

"Za każdym razem to wybrana przestrzeń, goszcząca projekty artystyczne, będzie tworzyła i inicjowała relacje z prezentowanym dziełem. Galeria Rozproszona może pojawić się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc pracy, tras komunikacyjnych, skwerów czy centrów handlowych ― może nam towarzyszyć w codziennym rytmie dnia.

W telegraficznym skrócie:
Galeria pojawiająca się w różnych lokalizacjach miejskich. Często zaskakująca, nieoczywista czy nietypowa. Zawsze prezentująca sztukę angażującą odbiorcę, wpisaną w charakter danego miejsca.
Jednym słowem: SZTUKA NA MIEJSCU!"

Galeria Rozproszona nie posiada stałego miejsca, co oznacza, że wystawy odbywają się w zmiennych i tymczasowych lokalizacjach, umożliwiając artystom prezentację swoich prac w różnych rejonach Krakowa. To inicjatywa, która pozwala na dywersyfikację i demokratyzację dostępu do sztuki.

Ruchome ekspozycje i wystawy prac młodych twórców w lokalizacjach należących do firm z sektora biznesowego i inwestycji deweloperskich są pomysłem, który może dostarczyć odwiedzającym unikalnych doświadczeń. To także możliwość prezentowania sztuki w nieoczywistych lokalizacjach.

Partnerzy projektu

Galeria Rozproszona to efekt wspólnego działania kilku podmiotów: nad artystyczną stroną wydarzeń pieczę trzyma krakowska ASP, a Fundacja Tytano wraz z krakowskim oddziałem Polskiego Związku Firm Deweloperskich dbają o to, żeby nie zabrakło przestrzeni i okazji do spotkań z młodą sztuką.

O pierwszej realizacji

Pierwszą realizacją Galerii Rozproszonej jest rysunek, który powstał na tymczasowym zabezpieczeniu budowlanym fasady narożnej kamienicy, położonej przy zbiegu ulic Kalwaryjskiej 24 i Władysława Warneńczyka 7.

Ta inicjatywa artystyczna miała na celu uatrakcyjnienie konkretnej przestrzeni miejskiej i podkreślenie jej historycznego kontekstu. Artyści włączyli do projektu motywy dekoracyjne z różnych krakowskich kamienic, tworząc unikalne dzieło, którego stonowana estetyka wpisuje się w ciąg architektoniczny ulicy Kalwaryjskiej.

Sama kamienica powstała w 1889 roku według projektu Stanisława Serkowskiego. Została przebudowana w początku XX wieku. Obecnie jest miejscem realizacji najnowszej inwestycji deweloperskiej Grupy Fracthon.

Na elewacji można było zobaczyć bardzo wdzięczne kwiatowe sztukaterie. Stały się one inspiracją do pierwszego projektu Galerii Rozproszonej, za który odpowiada dr Marcin Czaja, dydaktyk Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, twórca wielu rozpoznawalnych murali, poświęconych m.in. Stanisławowi Lemowi i Zbigniewowi Wodeckiemu. W sam proces powstawania rysunku zaangażowane były również studentki Amelia Jawień i Emilia Masny.

Czy Putin chce rozszerzyć konflikt na Zachód?

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska