Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie można pić wodę z kranu

Magdalena Stokłosa
archiwum Polskapresse
Jest czysta, zdrowa i znacznie tańsza od tej, którą kupujemy w butelkach. Woda w kranach dużych małopolskich miast nadaje się do picia bez przegotowania.

Czytaj także: Kraków: od soboty poważne zmiany w komunikacji miejskiej

- Przepisy dotyczące jakości wody pitnej są w Polsce bardziej rygorystyczne niż dyrektywy unijne - mówi dr Tadeusz Bochnia z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie. Dzięki temu wodę z dużych małopolskich wodociągów możemy pić bez obaw.- Jest dobra jak mineralna. Teraz pracujemy, by była jeszcze smaczna - tłumaczy dr Bochnia.

Mniej pewna jest woda z małych, przydomowych studni. Tam często jej jakości nikt nie bada. Ze studni będących poza ewidencją sanepidu ciągle korzysta jeszcze 20 proc. Małopolan. Najwięcej jest ich w powiatach limanowskim (68 proc.) oraz w nowotarskim (64 proc.). W powiatach olkuskim i chrzanowskim z wodociągów publicznych korzystają wszyscy mieszkańcy.

Jak tłumaczy Krzysztof Wesołowski z krakowskiego sanepidu, korzystanie w wodociągów jest bezpieczniejsze. - Producent dba o jakość towaru, tak jest też w przypadku wody. Są pewne rygory, nadzór. W przypadku studni przydomowej cała odpowiedzialność spada na właściciela - tłumaczy. Wszędzie tam gdzie mieszkańcy korzystają z wodociągów, kranówka spełnia normy jakościowe. W przypadku awarii mieszkańcy są natychmiast informowani o zagrożeniu, a wodociąg jest na jakiś czas zamykany.

Picie niebadanej wody nie musi oznaczać natychmiastowego zagrożenia. Problemy zdrowotne mogą się ujawnić po latach. Dlatego małopolski sanepid stara się na bieżąco kontrolować jakość wód w naszym regionie. - Pod tym kątem stworzono laboratorium, które zarówno sprawdza barwę, smak, zapach i mętność wody, jak i przeprowadza badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne - mówi Elżbieta Regulicka z oddziału laboratoryjnego higieny komunalnej sanepidu.

Tylko w minionym półroczu laboratorium przebadało 770 próbek wody. W 16 przypadkach pojawiły się pewne zastrzeżenia, w trzech orzeczono brak przydatności wody do picia.

Do 26 sierpnia w ramach Światowego Tygodnia Wody mieszkańcy Małopolski mogą uzyskać informacje na temat jakości wody w ich rejonie pod nr. tel. 12 417 78 84 ( Małopolska) i 12 644 91 33, wew 113 (Kraków i powiat krakowski).

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Głosuj na najlepsze schronisko Małopolski

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska