WIDEO: Barometr Bartusia. Doradcy podatkowi przeciw zawiłemu prawu i deptaniu tajemnic
Takiej inwestycji w Podgórzu jeszcze nie było. Miejscy urzędnicy pokazali, jak będzie wyglądało Całoroczne Centrum Sportów Zimowych, które powstanie na gminnych gruntach w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej.
W skład kompleksu, który będzie miał o wiele większy zasięg niż tylko dzielnicowy, wejdą: dwa sztuczne lodowiska, w tym jedno do curlingu, kryta pływalnia, oświetlona igelitowa górka dla początkujących narciarzy, trasa biegowa, plac do jazdy na deskorolkach i rolkach oraz zaplecze gastronomiczno-restauracyjne.
W przypadku stoku narciarskiego koncepcja zakłada, że będzie go można naśnieżać. Teraz czas na opracowanie projektu, a później uzyskanie pozwolenia na budowę Centrum.
Jacek Bednarz, radny miejski z Podgórza, przekonuje, że mieszkańcy czekali na taką inwestycję. - Lata temu teren był przeznaczony pod budowę tzw. trasy Bagrowej. Mieszkańcy protestowali przeciwko powstaniu drogi w tym miejscu, pod samymi blokami, pisali petycje - przypomina Bednarz.
Ostatecznie z realizacji inwestycji w rejonie pętli Mały Płaszów zrezygnowano. Radni zabiegali o wpisanie do planu zagospodarowania przestrzennego, aby można było w tym miejscu wybudować obiekty z zakresu usług sportowych. Zapowiedź budowy Centrum to zwieńczenie ich starań.
- Nie ma w tym rejonie tego typu obiektu. Początkowo myśleliśmy, by wybudować basen - dodaje radny. Koncepcja jednak się rozrosła. Bednarz przekonuje, że to również efekt wsłuchania się władz miasta w głos tych, którzy od dłuższego czasu zabiegali o budowę w Krakowie miejsca, gdzie można uprawiać curling.
Stok narciarski i górka saneczkowa
Zarząd Infrastruktury Sportowej pokazał w ostatnich dniach wizualizacje Centrum. Koncepcja została przygotowana już w ubiegłym roku.
- Tego typu kompleks jest niezwykle potrzebny ze względu na dużą intensywność zabudowy mieszkaniowej, przy jednoczesnym niedoborze infrastruktury sportowej na tym terenie - przekonują w ZIS.
Stok narciarski będzie mógł w razie potrzeby przemienić się w górkę saneczkową. Natomiast z oświetlonej, 700-metrowej trasy biegowej skorzystają - w zależności od pory roku - narciarze, rowerzyści, amatorzy jazdy na nartorolkach oraz biegacze.
Na przełomie lutego i marca Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie ogłosi przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej Centrum. Następnie w planach jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Na razie koszty inwestycji nie są znane.
Budowanie nowej dzielnicy
Władze miasta podejmują zdecydowane kroki, które mają umożliwić budowę nowej dzielnicy na terenie Płaszowa i Rybitw. Z wyliczeń Jacka Bednarza wynika, że w najbliższym czasie w tym rejonie może przybyć ok. 3 tys. mieszkań. Jego zdaniem obiekt sportowy bardzo się przyda.
Mowa o gruntach zlokalizowanych w rejonie ulic Półłanki, Botewa, Śliwiaka oraz trasy S7. Aktualnie to tereny przemysłowe, gdzie znajdują się magazyny, hurtownie, zakłady produkcyjne i siedziby firm, zajmujących się gospodarką odpadami.
Pomysł jest taki, by dzięki nowemu planowi miejscowemu zmienić charakter tych terenów z przemysłowego na mieszkaniowo-usługowy.
Jak przekonywał na jednej z sesji Rady Miasta Krakowa Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, zagospodarowanie Rybitw - obok gruntów po nowohuckim kombinacie oraz terenów w pobliżu lotniska w Balicach - to jedno ze strategicznych zadań, jeśli chodzi o rozwój stolicy Małopolski.
