https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie rozpoczyna się Festiwal Muzyki Polskiej. Od średniowiecza po współczesne kompozycje

Anna Piątkowska
W Krakowie po raz 20. odbędzie się Festiwal Muzyki Polskiej
W Krakowie po raz 20. odbędzie się Festiwal Muzyki Polskiej Anna Kaczmarz / Polska Press
Przez trzy lipcowe weekendy w Krakowie rozbrzmiewać będzie muzyka polskich kompozytorów za sprawą 20 edycji Festiwalu Muzyki Polskiej. Wydarzenie rozpocznie w najbliższy piątek (12 lipca) koncert specjalny - opera "Jadwiga, królowa Polska" z Edytą Piasecką w partii tytułowej.

Koncertem specjalnym w Filharmonii Krakowskiej rozpocznie się w piątek, 12 lipca (godz. 19.00) jubileuszowa, 20. edycja Festiwalu Muzyki Polskiej. Melomani usłyszą operę Karola Kurpińskiego, do słów Juliana Ursyna Niemcewicza "Jadwiga, królowa Polska" w 650. rocznicę urodzin, 640. rocznicę koronacji i 625. rocznicę śmierci św. Jadwigi. Tytułową partię zaśpiewa wybitna sopranistka Edyta Piasecka. Solistom towarzyszyć będzie chór Mieszany Katedry Wawelskiej, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą węgierskiej dyrygentki Ilony Dobszay-Meskó.

- Krakowska publiczność mogła usłyszeć ten utwór w pierwszym roku pandemii, wtedy wykonaliśmy tę operę dla 120 osób zgromadzonych w kościele św. Katarzyny, jako jedyny działający w tym czasie festiwal. Był to koncert szczególny, mam nadzieję, że będzie także szczególnym wydarzeniem wykonany w piątek wieczorem - wyjaśnia dyrektor festiwalu Paweł Orski. - Założeniem było, by ten koncert specjalny był oparty na współpracy międzynarodowych artystów. Zaprosiłem do tego przedsięwzięcia wybitną dyrygentkę węgierską Ilonę Dobszay-Meskó oraz Regimantasa Gabšysa - to młody baryton z Wilna, który wykona partię Władysława Jagiełły.

Festiwal Muzyki Polskiej nieprzerwanie od 2005 roku skupia się na prezentacji muzyki polskiej od średniowiecza po współczesność, umieszczając ją w szerszym międzynarodowym kontekście. Misją organizowanego w lipcu w Krakowie wydarzenia jest przywoływanie najlepszych polskich kompozytorów i ich dzieł, odkrywanie zapomnianej muzyki, a także przełamywanie stereotypów narosłych wokół tej twórczości.

- Od samego początku Festiwal Muzyki Polskiej miał prezentować pełne spektrum muzyki polskich kompozytorów od muzyki dawnej aż po współczesność. Od kilku lat staram się tak modyfikować program, by zderzać twórczość polskich kompozytorów z twórczością kompozytorów europejskich, by pokazywać osadzenie polskiej muzyki w kontekście europejskim i światowym. Po 20. edycjach przyjdzie też czas na modyfikację formuły - czas najwyższy, by pozwolić mu na bardziej eksperymentalny rozwój - zapowiada twórca Festiwalu Muzyki Polskiej.

Tegoroczne festiwalowe spotkania potrwają od 13 do 28 lipca. W trzy kolejne weekendy lipca organizatorzy zaproszą melomanów do sal koncertowych rozsianych po całym mieście. W repertuarze znalazły się prawdziwe perełki muzyczne, a jego różnorodny charakter zadowoli zarówno tych bardziej wyrobionych słuchaczy, jak i rozpoczynających muzyczną przygodę.

20. Festiwal Muzyki Polskiej - po koncercie specjalnym - zainauguruje w sobotnie popołudnie muzyka ze źródeł śląskich XIV i XV wieku, w wykonaniu jednego z najlepszych europejskich zespołów muzyki dawnej - ensemble Peregrina. Koncert odbędzie się w bazylice NSPJ przy ul. Kopernika (godz. 19.00). Kolejnego dnia czeka melomanów podróż w rejony żydowskiej kultury Krakowa - żydowskie mazurki zabrzmią w Synagodze Tempel (godz. 18.00). Przy fortepianie Marek Bracha.

Kolejny weekend - 19, 20 i 21 lipca to koncert, którym świętować będzie Festiwal Muzyki Polskiej swoje 20-lecie oraz Sinfonietta Cracovia 30-lecie istnienia w sali koncertowej Radia Kraków (godz. 19.00). W repertuarze muzyka kompozytorów współczesnych, m.in. prawykonanie kompozycji krakowskiego muzyka Marcela Chyrzyńskiego Ukiyo-e Nr 6. W sobotni wieczór muzyczne spotkanie zaplanowano w Nowohuckim Centrum Kultury będzie to "Motion Trio Alla Polacca" z kompozycjami, m.in. Lutosławskiego, Chopina, Jana A. P. Kaczmarka i Wojciecha Kilara. Drugi muzyczny weekend Festiwalu Muzyki Polskiej zamknie koncert w Auli Collegium Novum UJ we współpracy z Cziffra Festival z Budapesztu (godz. 18.00).

Na ostatnie muzyczne spotkanie jubileuszowej edycji organizatorzy zapraszają od 26 do 28 lipca. Piątkowy koncert to recital fortepianowy zwycięzcy III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej Georgija Vasileva w Auli Collegium Novum UJ (godz. 19.00). Festiwal zamknie opera Romana Statkowskiego "Philaenis" w Filharmonii Krakowskiej. Będzie to prawykonanie opery w instrumentacji Krzysztofa Słowińskiego. Na scenie Izabela Matuła, sopran (Philaenis), baryton Krzysztof Szumański, Hubert Walawski (tenor), Ilona Krzywicka (sopran), Daniel Domarecki (tenor), Jakub Szmidt (bas), Mariana Poltorak (mezzosopran), Ksenia Łuka (mezzosopran) oraz Gabriela Korzystka (alt). Solistom towarzyszyć będzie Chór i Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Krzysztofa Słowińskiego.

Bezrobocie w Polsce najniższe od lat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska