Żydzi na całym świecie obchodzą właśnie Święto Świateł (hebr. Chag ha-Orim), zwane powszechnie Chanuką. Na ulicach izraelskich miast, w synagogach i wszędzie tam, gdzie działają żydowskie gminy wyznaniowe można zobaczyć lampki chanukowe sygnalizujące nadejście świątecznego czasu. Zgodnie z żydowskim kalendarzem Święto Świateł wypada 25 dnia miesiąca kislew (listopad–grudzień) i trwa przez osiem dni, do 2 dnia miesiąca tewet (grudzień–styczeń). W tym roku Chanuka rozpoczęła się 18 grudnia po zachodzie słońca.
Trzymetrowe chanukowe świeczniki, przygotowane przez Fundację Chabad Lubawitch Kraków, można zobaczyć także w Krakowie, na Małym Rynku oraz przy ulicy Szerokiej. To sposób włączenia się we wspólne świętowanie przygotowany z myślą o żydowskiej społeczności mieszkającej w Krakowie. To także symboliczne nawiązanie do żydowskiej historii Krakowa i przybliżenie tego święta i tradycji wszystkim tym, którzy jej nie znają. Podobny cel mają warsztaty realizowane przez Muzeum Krakowa w Starej Synagodze.
− Chanuka to radosne święto rodzinne. Upamiętnia cud, który nastąpił po odzyskaniu Świątyni Jerozolimskiej sprofanowanej przez wojska syryjskie. Zapraszamy do Starej Synagogi, by zapalić światła na świeczniku chanukowym, poznać zwyczaje świąteczne i zakręcić bączkiem chanukowym – zachęcają przedstawiciele Muzeum Krakowa.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
