W Łagiewnikach powstaje sanktuarium na miarę Fatimy

  W Łagiewnikach powstaje sanktuarium na miarę Fatimy

  Marek Bartosik

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  To pierwszy wielki projekt architekta Andrzeja Mikulskiego (na zdj. na budowie górnego kościoła)

  To pierwszy wielki projekt architekta Andrzeja Mikulskiego (na zdj. na budowie górnego kościoła) ©Marek Bartosik

  Centrum "Nie lękajcie się!" ma być symbolicznym, drugim filarem łagiewnickiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pierwszy filar to klasztor, w którym żyła i jest pochowana święta Faustyna.
  To pierwszy wielki projekt architekta Andrzeja Mikulskiego (na zdj. na budowie górnego kościoła)

  To pierwszy wielki projekt architekta Andrzeja Mikulskiego (na zdj. na budowie górnego kościoła) ©Marek Bartosik

  Kamieniarze, murarze i elektrycy wzruszają ramionami na pytania i mówią: To przecież taka sama budowa jak każda inna... Ale kiedy znalazł się tam ten kawał marmuru, wszyscy spontanicznie odeszli od swojej roboty i stanęli przy ciężarówce, która przywiozła płytę z grobu Jana Pawła II w Grotach Watykańskich.

  Ale to był krótki, wyjątkowy moment. Bo zwykle na budowie Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach jest nerwowo. Już 11 czerwca w ołtarzu z bryły białego marmuru z toskańskiej Carrary ma znaleźć się fiolka z krwią Jana Pawła II. A budowa ciągle jest w proszku.

  Ksiądz Jan Kabziński, archidiecezjalny ekonom odpowiedzialny też za budowę Centrum, wzdycha. Próbuje zebrać myśli, bo właśnie wyszedł z baraku, w którym odbyła się się kolejna burzliwa narada.

  - Budowałem przez całe życie. Najpierw jako 14-latek, razem z ojcem, rodzinny dom. Za komuny jako młody ksiądz stawiałem razem z wiernymi kaplicę na górze Chełm w Myślenicach. Potem wyjechałem na długie lata do Afryki. W Tanzanii zostawiłem po sobie 20 kościołów, które jednak rozmiarami przypominają nasze kaplice. Jako dyrektor krakowskiego Caritasu też wiele budowałem - mówi ks. Kabziński.

  Drugi filar  Wystarczy jednak się rozejrzeć, by zrozumieć, że takiego zadania, jakie teraz dostał od kardynała Dziwisza, ksiądz Kabziński jeszcze nie miał. Przyznaje, że rozmawiał sporo z ks. Marianem Rapaczem, który odpowiadał przed kardynałem Macharskim za budowę sąsiedniego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a potem tę budowę odchorował.

  Na razie ks. Kabziński jest na początku drogi. W Łagiewnikach powstaje przecież dopiero pierwszy etap Centrum "Nie lękajcie się", czyli kościół, centrum wolontariatu i siedziba Instytutu Jana Pawła II.

  Centrum ma być drugim symbolicznym filarem łagiewnickiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pierwszy filar to klasztor, w którym mieszkała i jest pochowana św. Faustyna. Ona przekazała światu orędzie Miłosierdzia Bożego. Jego kult rozpropagował w świecie Jan Paweł II, i to poświęcone mu centrum ma być tym drugim filarem Łagiewnik. Teraz najważniejszy jest kościół i jego dolna część. To tam 11 czerwca mają znaleźć się papieskie relikwie.

  Na ludzką miarę


  Kiedy na budowie pojawia się Andrzej Mikulski, architekt, który zaprojektował centrum, nie może zrobić spokojnie kilku kroków. Choć spędza tam niemal codziennie po kilka godzin, co chwilę słyszy: - Panie Andrzeju, na chwileczkę... Andrze,j zobacz tu...

  Ma 35 lat. Brał udział w projektowaniu kompleksu handlowego Złote Tarasy w Warszawie. "Narysował" razem ze współpracownikami kilka kamienic, także w Krakowie. Jednak Centrum "Nie lękajcie się!" to jego pierwszy wielki, samodzielny projekt. Czeka więc na reakcję wiernych.

  - Chciałbym, żeby ludziom się spodobało i żeby było godne intencji, w jakiej te budynki powstają - tłumaczy.

  Czeka też na opinie środowiska architektów. Z tym większym niepokojem, że niespecjalnie podoba mu się architektura sąsiedniego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, z jego potężnym tubusem i wysoką wieżą. Jego centrum ma być na ludzką miarę, odwoływać się do tradycyjnej architektury Krakowa i Rzymu, ale nie być ich kopią. To trudne.

  Kościół ma mieć 30 metrów wysokości, a pozostałe budynki po 12 metrów. Wszystkie posadowione są na ponad 300 betonowych, zbrojonych palach wbitych w ziemię na 23 metry. Tak głęboko, by sięgnąć do litej skały, pod osadniki zakładów Solvay, w których kiedyś pracował Karol Wojtyła, a na których wznoszone jest centrum.

  Andrzej Mikulski w ostatniej chwili pojechał do Rzymu na beatyfikację Jana Pawła II i czuł się tam jak reprezentant tej niemal setki ludzi, którzy na budowie codziennie pracuję. Jego projekt jest przecież nietypowy. Mnóstwo w nim indywidualnych rozwiązań, których wykonanie wymaga specjalnych kwalifikacji. Przewidział na przykład zastosowanie na elewacjach mnóstwa kamienia, ale nie w postaci trzycentymetrowej grubości płytek, którym zwykłe okładane są współczesne kamienice.


  Laser tnie w Strzegomiu  Tu elementy kamieniarskie są wielkie. Nie wycina się ich jak dawniej na terenie budowy. Przyjeżdżają z okolic Strzegomia na Dolnym Śląsku, polskiego zagłębia kamieniarskiego. Tam gzymsy, elementy portali itd. wycinane są precyzyjnie przez laserowe maszyny na podstawie przygotowanych komputerowo projektów. W Łagiewnikach są dopasowywane i montowane.

  Andrzej Mikulski chce, aby filary i sklepienia kościoła nawiązywały do koloru piaskowca używanego w Sukiennicach, w katedrze na Wawelu. Wykonanie ich z kamienia nie wchodziło w rachubę. Zastosował więc rzadko stosowaną i kosztowną metodę barwienia betonu "w masie". Beton jest mieszany razem ze specjalnym barwnikiem, a nie malowany dopiero po zastygnięciu. Dzięki temu kiedy kolumna zostanie wyszczerbiona, to miejsce nie będzie szarym betonowym "strupem". Ale żeby z betonu odlać wielkie kolumny, na budowie trzeba było postawić świetne wyposażoną stolarnię, w której powstawały skomplikowane szalunki.

  - O fachowców, którzy potrafią stawiać mury z cegły licowej, dzisiaj już jest w Polsce trudno. Na szczęście nasza firma buduje wiele za granicą i my takich ludzi jeszcze mamy - mówi Bogumił Rybka, kierownik budowy kościoła. Pochodzi z Nowej Huty. Od lat pracuje zwłaszcza na niemieckich budowach firmy Polbau, która jest głównym wykonawcą Centrum. - Dwie trzecie naszych pracowników w Łagiewnikach to ludzie z Orawy. Dla nich ta budowa jest ważna - mówi kierownik.

  Uwaga wykonawców skoncentrowana jest teraz na tzw. dolnym kościele. Jego centralna część to kaplica relikwii. Na jej środku na podwyższeniu ma stanąć powstający właśnie w warsztacie kamieniarskim w Batowicach ołtarz z białego marmuru. W jego środku umieszczona zostanie fiolka z krwią Jana Pawła II. Kaplicę przykrywa skomplikowane, odlane w barwionym betonie sklepienie w kształcie ośmioramiennej gwiazdy. Robotnicy kończą właśnie układanie na podłodze marmuru z Turcji z paskami marmuru hiszpańskiego.

  Wokół kaplicy relikwii rozmieszczonych zostało siedem oratoriów. Każde z tych niewielkich pomieszczeń ma być poświęcone innemu wielkiemu sankturium maryjnemu na świecie, począwszy od Fatimy i Jasnej Góry. Trwają prace wykończeniowe.

  Jak wawelskie podziemia


  Niemal gotowa jest za to tzw. kaplica kapłańska. Mikulski wzorował ją na krypcie św. Leonarda na Wawelu, w której ks. Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę. To tutaj na posadzce leży płyta z grobu Jana Pawła II. Zdecydowano ją umieścić pod sklepieniem przypominającym podziemia Wawelu. Dalej jest duża zakrystia, obok niej kolumbarium.

  Ks. Kabziński twierdzi, że nie wie dokładnie, ile budowa dotąd kosztowała. Może 30, a może 40 milionów. W każdym razie zebrane dotąd pieniądze zaczynają się kończyć.

  Sanktuarium Bożego Miłosierdzia powoli wrasta w religijny pejzaż Małopolski. Czy podobnie będzie z tym kościołem budowanym ofiarnością tysięcy ludzi? To pokażą następne stulecia.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kraków łagiewniki serce

  andras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ANIOŁ : CAŁE ZYCIE SŁYSZE ZE W POLSCE POTRZEBA BEDZIE WIELU LAT NA ZMIANY W MENTALNOŚCI POLAKÓW.NIE POTRZEBA WIELU LAT POTRZEBA TYLKO SERCAI MIŁOSCI.JAK CI SIE INNI NIE PODOBAJĄ POPROSTU NIE REAGUJ...rozwiń całość

  ANIOŁ : CAŁE ZYCIE SŁYSZE ZE W POLSCE POTRZEBA BEDZIE WIELU LAT NA ZMIANY W MENTALNOŚCI POLAKÓW.NIE POTRZEBA WIELU LAT POTRZEBA TYLKO SERCAI MIŁOSCI.JAK CI SIE INNI NIE PODOBAJĄ POPROSTU NIE REAGUJ I NIE RÓB NIC,MÓDL SIE TYLKO DO BOGA ,BY BYŁ TWOIM PRZYJACIELEM.POTRAKTUJE CIE TAK SAMO JAK TY INNEGO CZŁOWIEKA.NARODZIE POLSKI POTRZEBA CI POKORY.PYCHA I PIENIĄDZE TO POPROSTU BRAK MIŁOSCI. zwiń
  1 minuta temu
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~ANIOŁ : WALCZYLISCIE O DEMOKRACJE O BRATERSTWO I PRZYJAZN,WŁACZYLISCIE DO POMOCY O RATUNEK POLSKI ŚWIAT I PAPIEZA,PROSILISCIE CZESTOCHOWEI ŁAGIEWNIKI O POMOC DLA POLSKI PROSILISCIE ZACHÓD BY POMÓGŁ WAŁESIE,PROSILISCIE NA KOLANACH LATAMI O MIŁOSĆ NARODU POLSKIEGO.POPATRZCIE TERAZ W LUSTRO GDY TEPICIE I NIETOLERUJECIE INNEGO BRATA LUB SIOSTRY CZY TO NADAL???????????WY????CZY DEMON ,POD PRZYKRYWKA KOSCIOŁA I POD JEGO WPŁYWEM??GDZIE CI POLACY??????? zwiń
  7 minut temu
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~ANIOŁ : JEST MI WSTYD ZA POLAKÓW KTÓRZY TRRĄBIA O MIŁOŚCI W KOSCIELE KATOLICKIM ZA ZACHOWUJĄ SIE JAK STADO BARANÓW
  16 minut temu
  odpowiedz oceń: -1 +1
  ~ANIOŁ : JESTEM PRZERAZONY BRAKIEM TOLERANCJI I MIŁOSCI U POLAKÓW KATOLIKÓW,MIŁOSIERDZIE BOZE CAŁOWAĆ POTEM SIE ODWRÓCIĆ I POTEPIAĆ INNEGO CZŁOWIEKA.CO ZA DWULICOWOŚĆ I BRAK MIŁOSCI O KTÓREJ TAK PISZE BIBLIA I JEZUS.PAPIEZ POLAK GDYBY ZYŁ TO BYŁOBY MU WSTYD ZE JEGO RODACY ZACHOWUJA SIE JAK KOMUNISCI I ESESMANI.POLSKA WALCZYŁA O WOLNA POLSKE ,A ZACHOWUJE SIE JAK INKWIZYCJA ZE ŚREDNIOWIECZA..WSTYD!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kraków łagiewniki serce

  andras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  http://www.pch24.pl/mlodzi-katolicy-udaremnili-plan-bluznierstwa-w-lagiewnikach,14935,i.html,,,,,,,,,,,TO NAPISAŁEM PO TYM ARTYKULE,WSTYD POLACY KTÓRZY CAŁUJECIE STOPY JEZUSA I MÓWICIE O...rozwiń całość

  http://www.pch24.pl/mlodzi-katolicy-udaremnili-plan-bluznierstwa-w-lagiewnikach,14935,i.html,,,,,,,,,,,TO NAPISAŁEM PO TYM ARTYKULE,WSTYD POLACY KTÓRZY CAŁUJECIE STOPY JEZUSA I MÓWICIE O MIŁOSIERDZIU.A PRZECIEZ JEZUS POUCZAŁ BY KOCHAĆ KAZDEGO BRATA I SIOSTRE.JAK TO MÓWIŁ JEZUS??DLACZEGO POLACY MÓWICIE ZE MNIE KOCHACIE SKORO NIE KOCHACIE SIEBIE SAMYCH???????????I INNYCH???????zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Centrum JP2 "Nie lękajcie się"

  FRANCISZEK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 149 / 162

  Ja sie "lekam".Budowa nie jest zgodna z Teologia : Nasz Pan Jezus Chrystus powiedzial do Sw.Piotra ...ze ZBUDUJE Swoj KOSCIOL NA SKALE...a bramy piekielne nie przemoga Go.; W tej lokalizacji nie ma...rozwiń całość

  Ja sie "lekam".Budowa nie jest zgodna z Teologia : Nasz Pan Jezus Chrystus powiedzial do Sw.Piotra ...ze ZBUDUJE Swoj KOSCIOL NA SKALE...a bramy piekielne nie przemoga Go.; W tej lokalizacji nie ma "SKALY'.Jest to teren zalewowy rzeki Wilgi z nawiezionymi Chemicznymi Odpadami / glownie Cacl,Nacl..itd / na wysokosc do 30m. Zastanawia mnie ..czemu Kardynalowie z Krakowa poszli w tym kierunku ? Tam nie powinien "stanac" nawet ..parterowy SUPERMARKET ..nie wspominajac juz o KRZYZU.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Centrum JP2 "Nie lękajcie się"

  Krakus rod@wity (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 125 / 79

  Do budowy Centrum JP2 " Nie lękajcie się" należy doliczyć koszt zamiany gruntów, opracowania studialne i projektowanie różnorodnych wariantów Trasy Łagiewnickiej wraz kosztownym tunelem drogowym...rozwiń całość

  Do budowy Centrum JP2 " Nie lękajcie się" należy doliczyć koszt zamiany gruntów, opracowania studialne i projektowanie różnorodnych wariantów Trasy Łagiewnickiej wraz kosztownym tunelem drogowym oraz węzłem przesiadkowym. "Samorząd" wraz obecnym prezydentem miasta Krakowa zobowiązał się do zagospodarowania terenów w sąsiedztwie dawnej fabryki "Solvaj" w krakowskich Łagiewnikach. Koszt tej fanberii eksperci budowlani szacują wstępnie na ok. 200 milionów złotych. Idąc dalej, w Zachodniej Europie, gdzie średniowiecze skończyło się całkowicie, kościoły wystawia się na internetowych aukcjach, i nikomu do głowy nie przychodzą pomysły, by budować kolejne. Zachodnia Europa fundownie obiektów sakralnych zna tylko z podręczników historii! Ave.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kasia

  całe szczęście, że nie jesteśmy Zachodnią Europą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 82 / 41

  całe szczęście, że nie jesteśmy Zachodnią Europą


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kraków łagiewniki serce

  andras (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  http://www.pch24.pl/mlodzi-katolicy-udaremnili-plan-bluznierstwa-w-lagiewnikach,14935,i.html,,,,,,,,,,,TO NAPISAŁEM PO TYM ARTYKULE,WSTYD POLACY KTÓRZY CAŁUJECIE STOPY JEZUSA I MÓWICIE O...rozwiń całość

  http://www.pch24.pl/mlodzi-katolicy-udaremnili-plan-bluznierstwa-w-lagiewnikach,14935,i.html,,,,,,,,,,,TO NAPISAŁEM PO TYM ARTYKULE,WSTYD POLACY KTÓRZY CAŁUJECIE STOPY JEZUSA I MÓWICIE O MIŁOSIERDZIU.A PRZECIEZ JEZUS POUCZAŁ BY KOCHAĆ KAZDEGO BRATA I SIOSTRE.JAK TO MÓWIŁ JEZUS??DLACZEGO POLACY MÓWICIE ZE MNIE KOCHACIE SKORO NIE KOCHACIE SIEBIE SAMYCH???????????I INNYCH???????zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo