https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W mieszkaniach też truje nas smog

Arkadiusz Maciejowski
Z badań przeprowadzonych przez Krakowski Alarm Smogowy i naukowców z AGH wynika, że stężenia trujących pyłów wewnątrz budynków są niższe niż na zewnątrz, choć i tak pozostają na wysokim poziomie.

Jedną z lokalizacji, w których badano jakość powietrza była ul. Felicjanek w Krakowie. Tam czujniki ustawiono wewnątrz lokalu biurowego oraz na przynależącym do niego balkonie.

W czasie trwania całego pomiaru stężenia wewnątrz były średnio niższe o 47 proc. niż na zewnątrz. Co z jednej strony oznacza, że było lepiej. Ale z drugiej i to, że kiedy stężenia na zewnątrz przekraczają normy ogłaszania polskiego alarmu smogowego, to wewnątrz, gdzie staramy się schronić, wciąż jest bardzo źle. Przykładowo, we Francji przy takich stężeniach zaczęto by zamykać szkoły.

- To po raz kolejny pokazuje, jak fatalnym powietrzem oddychamy. Jest tak źle, że nawet zamknięcie się w domach nie jest w stanie zapewnić dostępu do czystego powietrza. Ponieważ jednak stężenia pyłów wewnątrz są zazwyczaj o połowę niższe niż na zewnątrz, mieszkańcy Polski powinni być skutecznie informowani o tym kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone i kiedy warto unikać przebywania na zewnątrz.

"Łęg Kraków Człowiek jedzie do pracy ledwo co widać na 50m do przodu szaro , buro, biało ... a zapowiadali słonko z chmurką. Smog z mgłą był dziś do około 90m wysokości. Mieszkając na czubku najwyższego komina pewnie by się dało zaczerpnąć świeżego powietrza" - czytamy na profilu facebookowym Ciap-Dron.

Tym krakowianie oddychali w czwartek [ZDJĘCIA]

Niestety, taka informacja nie jest powszechnie dostępna. – mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i podkreśla, że poziomy rejestrowane podczas badań wewnątrz pomieszczeń w wielu krajach Europy wystarczyłyby do ogłoszenia alarmu smogowego.

"Przeprowadzone badania miały na celu sprawdzenie i pokazanie w jaki sposób zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz wpływa na jakość powietrza wewnątrz budynków. Dane zbierano w 11 lokalizacjach w Krakowie i wokół niego.

Pomiary prowadzono w każdej z nich w czasie od 4 do 14 dni. Uzyskane wyniki pokazują, że w czasie epizodów smogowych w zamkniętych pomieszczeniach jest na ogół średnio o 50% lepiej niż na zewnątrz, ale stężenia i tak znacząco przekraczają poziom bezpieczny dla zdrowia. Wyjątkiem są te budynki, gdzie korzysta się z kominków. Tam stężenia zanieczyszczeń wewnątrz pomieszczeń bywają wyższe niż na otwartej przestrzeni" - informują przedstawiciele Krakowskiego Alarmu Smogowego.

**

Czytaj więcej o smogu w Krakowie

**

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Komentarze 35

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta Kowalewska
Witam! Todzia, filtr powietrza Air Purifier pozwoli utrzymać w domu korzystny mikroklimat, uzdatniając efektywnie powietrze w pomieszczeniach do 250 m3.

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
t
todzia
Jaką powierzchnię jest w stanie oczyścić?
M
Marta Kowalewska
Witam! Magda, w ofercie marki Philipiak znajdziesz jeden filtr (oczyszczacz) powietrza - Air Purifier. To przenośne urządzenie pozwoli utrzymać w domu korzystny mikroklimat, uzdatniając efektywnie powietrze. Więcej o nim shop.philipiakmilano.pl/air-purifier-9009i-3003125519

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
M
Magda
Jestem zielona co do oczyszczaczy w sumie niedawno odkryłam że coś takiego istnieje. Czy ten Philipiaka tak zachwalany to jakiś konkretny model z kilku? Ja to z tym jest?
N
Nikola
My kupiliśmy oczyszczacz powietrza philipiaka . Powietrze w mieszkaniu jest świeżutkie aż przeźroczyste.
K
Krzysiek
No tak , przy takim zanieczyszczeniu powietrza trudno otwierać okna, jednak jeszcze gorzej w nie wietrzonych pomieszczeniach. Jednym oczyszczacz powietrza przydałby się.
M
Marta Kowalewska
Witam! Ala, filtr powietrza Air Purifier marki Philipiak kupisz już za 4 700zł (w jednym z salonów stacjonarnych lub w sklepie internetowym).

Pozdrawiam, Marta Kowalewska
Online Ekspert marki PHILIPIAK
A
Ala
Jaka cena takiego filtra?
K
Kamil
Jeśli już tak Małgosiu chwalisz swój sprzęt Philipiaka a broń Boże nie twierdzę że jest on zły to dodaj jeszcze info za ile go kupiłaś. Przy okazji sam o nim poczytałem i nie wymieniłaś jeszcze jednej sporej zalety jaką ma czyli emitowanie promieni UV.
M
Małgorzata
Ja mieszkam przy ruchliwej ulicy i wietrzenie mieszkania poprzez otwarcie okna nie wchodzi w grę. Dla uzyskania zdrowego powietrza używam wyposażonego w filtr HEPA i jonizację powietrza oczyszczacza Philipiaka który zdaję z tego egzamin.
K
Krakus
Za stan powietrza w Krakowie nie należy winić władz tego miasta ale tylko i wyłącznie mieszkańców i przyjezdnych (nie wszystkich). Przestańcie palić w piecach węglem, śmieciami, starymi meblami itp. Polowa mieszkańców potrafi ogrzewać się ekologicznie - bierzcie z nich przykład. Jeśli przestaniecie palić "badziewiem" i przestaniecie jeździć po mieście starymi zdezelowanymi samochodami nie będzie problemu z jakoscia powietrza. Nie stać Was na zmianę systemu ogrzewania (są dotacje w UMK), nie stac was na zmianę samochodów - to chyba nie jest wina prezydent. Pretensje prosze kierować do rzadu RP. Może podniosa zarobki norlanym mieszkańcom kraju a nie tylko sobie. Prezydent Majchrowski robi bardzo dużo ażeby w Krakowie życie było łatwiejsze i przyjemniejsze, ale oczywiście najłatwiej jest krytykować, pomimo tego że nie zna się realiów. Zacznijcie ludzie od swojego podwórka a naprawde będzie duuuużo lepiej.
K
Krakus
Totalne bzdury opowiadasz. To nie Prezydent jest odpowiedzialny za jaośc powierza w Krakowie a sami mieszkańcy. Przestańcie palić w piecach węglem i śmieciami. Przejdzcie na ogrzewanie w inny sposób a bezie duzo lepiej. Przestańcie jeździć samochodami i będzie już super. Co może zrobić Prezydent? Popatrzcie ludzie na siebie i przestańcie truć. To nie wina Prezydenta a wina mieszkańców i przyjeżdżających do Krakowa samochodami.
M
Mariol
Tego co na zewnątrz szybko nie zmienimy, ale możemy poprawić jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach szybko i tanio. Fakro ma w ofercie ramki i markizy filtrujące, które skutecznie zatrzymują smog za oknem
M
Marek
Instrukcja dla "kopciuchów": 1. Na czyste ruszta lub z resztką koksu wsyp węgiel. 2. Na węglu rozpal tyle drewna żeby przykryć cały węgiel (nie załączaj dmuchawy lub nie otwieraj dolnej klapy). Jeżeli masz kratkę wtórnego powietrza w górnych drzwiczkach otwórz ją, jeżeli nie, nie zatrzaskuj drzwiczek tylko je delikatnie zahacz o zamek ( uwaga bo przy zbyt mocnym ciągu można zapalić sadzę, więc w razie potrzeby przymknij komin). 3. Dopiero jak piec ustabilizuje temperaturę do takiej jaką masz nastawioną na sterowniku lub miarkowniku zamknij wtórne powietrze lub domknij drzwiczki, następnie załącz dmuchawę lub zawieś dolną klapę na łańcuszku miarkownika. 4. Najlepiej zrezygnuj z dmuchawy i zamontuj mechaniczny lub elektroniczny miarkownik ciągu.
k
krk
Smród na polu, smród w domu, ile jeszcze ludzi musi się przekręcić w Polsce rocznie ok 40 000. A w Małopolsce intensywne zasmradzanie ze śląska. Czy cokolwiek alarm smogowy coś z tym zrobił. Czy aktywiści kontrolują składowiska i wjeżdżający muł i miał węglowy do Małopolski, czy kontrolują napływające zanieczyszczenia śląskie które eksterminują mieszkańców Krakowa
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska