21 marca 2021 roku, po długiej chorobie, zmarł Adam Zagajewski, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich poetów, od lat związany z Krakowem. Ze względu na pandemię, uroczystości pogrzebowe odbędą się dopiero w najbliższą niedzielę.
W godz. 13.30-14.30 w bazylice św. Floriana zostanie wystawiona urna z prochami poety. O godz. 14.30 z bazyliki do Panteonu Narodowego wyruszy kondukt żałobny. W kondukcie urnie towarzyszyć będą rodzina i najbliżsi poety.
O godz. 15.00 w Panteonie Narodowym rozpocznie się uroczysta msza żałobna koncelebrowana przez ks. Alfreda Wierzbickiego. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami poety do sarkofagu w Panteonie. Uroczystość będzie miała charakter zamknięty, transmisję będzie można zobaczyć na telebimach umieszczonych przed kościołem oraz na kanale YouTube KBF.
Rzeźbę nagrobną Adama Zagajewskiego wykonał Krzysztof M. Bednarski. Zasadniczym elementem sarkofagu są przeskalowane kartki wyprofilowane w białym marmurze - paradoksalne połączenie ciężaru kamienia i lekkości papieru. Na ich powierzchni rozgrywa się subtelna gra światła i cieni.
Dzień wcześniej odbędzie się wieczornica poetycka poświęcona pamięci Adama Zagajewskiego. W kościele św. Katarzyny krakowianie usłyszą dwadzieścia dwa wiersze Zagajewskiego w interpretacji znakomitych aktorów, poetów i pisarzy, którym twórczość poety zawsze była bliska: Michała Badeńskiego, Klary Bielawki, Mai Komorowskiej, Jakuba Kornhausera, Ryszarda Krynickiego, Adama Michnika, Tomasza Różyckiego, Doroty Segdy, Olgi Tokarczuk, ks. Alfreda Wierzbickiego i Jerzego Treli.
Jeden z najwybitniejszych polskich poetów powojennych, zdobył uznanie na całym świecie. Od lat jego nazwisko było typowane do literackiej Nagrody Nobla. Został przetłumaczony na niemal wszystkie najważniejsze języki świata, w tym m.in. na: angielski, niemiecki, hebrajski, hiszpański, norweski, serbsko-chorwacki, słowacki, słoweński, szwedzki. Jego międzynarodową sławę ugruntował przedruk wiersza „Spróbuj opiewać okaleczony świat” w „New York Review of Books” po ataku terrorystycznym 11 września.
Podczas wieczornicy usłyszymy interpretacje m.in. takich wierszy, jak: „Poezja jest poszukiwaniem blasku”, „Szybki wiersz”, „Burza”, „Uchodźcy”, „Bez końca” czy „Teraz, kiedy straciłeś pamięć”.
Poezji Adama Zagajewskiego towarzyszyć będą dźwięki viola da gamba, na której zagra Justyna Rekść-Raubo, a także improwizacje na saksofonie w wykonaniu Marka Batorskiego.
Wieczór poetycki rozpocznie się w sobotę 9 października o godz. 20.00, na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne od 6 października od godz. 12.00 na stronie internetowej KBF ( kbfbilety.krakow.pl) jak i w punktach InfoKraków ( Rynek Główny 1/3, ul. św. Jana 2, pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, os. Zgody 7).
Adam Zagajewski zmarł w 21 marca, w Dniu Poezji, natomiast uroczystości pogrzebowe odbędą się podczas trwającej w tym czasie w Krakowie Nocy Poezji.
