O psie, który jeździł koleją - plan filmowy w Nowym Sączu
Autobusy pełne kostiumów, rekwizyty, kamerzyści, pracownicy produkcji i aktorzy oblegają Nowy Sącz. Wszystko dlatego, że to właśnie tutaj kręcone są sceny do filmu, który za jakiś czas będzie można obejrzeć w kinie.
Jak udało nam się dowiedzieć, w filmie będzie można zobaczyć znanych aktorów jak Adam Woronowicz czy Mateusz Damięcki.
- Nowy Sącz jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozgrywać się akcja. Tak jak było w opowiadaniu, będzie tu stacja Maritmska. Wybraliśmy nowosądecki dworzec, bo jest przepiękny - poinformowała w krótkiej rozmowie z „Gazetą Krakowską” Katarzyna Stegnerska, kierownik produkcji (wyprodukowała między innymi: Archiwistę, Marusarza. Tatrzańskiego orła oraz Leśniczówkę)
Rzeczywiście nowosądecki dworzec to perełka na mapie całego kraju. Obecny budynek dworca w Nowym Sączu wybudowany został w latach 1908 - 1909 i zastąpił mniejszy jednopiętrowy, który w tym miejscu znajdował się wcześniej.
Dworzec w stylu secesyjnym podzielony jest trzema piętrowymi pawilonami- w środkowym znajduje się główne wejście do budynku. Aktualnie to miejsce zmieniło się w plan filmowy.
Na korytarzach pojawiły się typowe dla dawnych dworców skórzane kanapy, a kilka pomieszczeń dworca zaaranżowano no kawiarenkę i kuchnię.
Filmowcy w Nowym Sączu spędzą kilka dni
W poniedziałek 25 lipca kręcono sceny przy sądeckiej Baszcie Kowalskiej. Na parkingu tuż obok charakterystycznego zegara kwiatowego przez cały dzień można było spotkać ekipę filmową i aktorów, którzy przygotowywali się do zdjęć. Cały parking zajęły samochody, ale również długi autobus z przepastną garderobą, gdzie znajdowały się setki kostiumów do filmu.
Obecne tam osoby nie mogły zdradzić nam szczegółów produkcji, ale udało nam się dowiedzieć, że film będzie można obejrzeć w kinach. Będzie to kino dla całych rodzin, które z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym, którzy pamiętają z dzieciństwa opowiadanie o Lampo - kundelku z Włoch, który podróżował koleją, a w czasie podróży przeżywał ciekawe historie.
W we wtorek, środę i czwartek (26, 27 i 28 lipca) ekipa filmowa przeniosła się na dworzec, gdzie kręcono kolejne sceny. Do udziału w filmie zaproszono również sądeczan, którzy wcześniej poszukiwani byli do roli statystów.
Wyjątkowy klimat tego miejsca w połączeniu ze starymi krzesłami, stołami, piękną zastawą, naczyniami, ale również meblami tworzy niepowtarzalny klimat.
Pięknym zdjęciom filmowym sprzyja również ciekawy wystrój wnętrza dworca, który wyróżniają eleganckie czarno-białe kafelki oraz obrazy.
Namalował je przed laty sądecki artysta i pracownik kolei Edmund Ciećkiewicz, uczeń Jacka Malczewskiego. Jego dzieła dawniej stanowiły największą atrakcję dworca w Nowym Sączu.
W 2013 roku cały dworzec przeszedł gruntowny remont, który zakończył się w grudniu 2014 roku. Przywrócenie dawnej świetności dworca PKP w Nowym Sączu kosztowało ponad dziewięć milionów złotych. W trakcie remontu odnowiono wnętrze i elewację budynku.
Wymieniono m.in. dach, instalacje, okna, drzwi, położono nowe tynki i posadzkę. Cztery duże i sześć mniejszych obrazów przedstawiających górskie pejzaże przeszło renowację.
- Kandydatki do tytułu Miss Polski 2022 na sesji zdjęciowej w Krynicy-Zdroju
- Nietypowe budynki w Nowym Sączu i okolicy. Z różnych powodów przyciągają uwagę
- Sądeczanie pamiętali o rocznicy Zbrodni Wołyńskiej 1943
- Są razem 50 i 60 lat. Złote i Diamentowe gody w ratuszu. 11 par świętowało jubileusze
- Mamy wyniki matur szkół w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim
- 10 miejsc idealnych na upalny dzień. To nie tylko baseny i kąpieliska
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
