18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Olkuszu będzie muzeum górnictwa [ZDJĘCIA]

Magda Wrzos-Lubaś
Za kilka lat turyści przejdą korytarzami kopalni, w których teraz trwa normalne wydobycie
Za kilka lat turyści przejdą korytarzami kopalni, w których teraz trwa normalne wydobycie Archiwum GK
Historia górnictwa na ziemi olkuskiej ma wkrótce doczekać się pięknej ekspozycji. Przez cztery gminy wiódł będzie szlak turystyczny, który ukaże skarby dawnego i współczesnego górnictwa. W planie jest uruchomienie muzeum, utworzenie podziemnej trasy na obszarze wygaszanej kopalni i zaadaptowanie terenów kopalń odkrywkowych na cele rekreacyjne. Rewelacje szykowane są w ramach projektu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Super, może wreszcie ktoś usłyszy o Olkuszu i przyjadą do nas turyści - zaciera ręce olkuszanka Mariola Banyś.

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej realizują na terenie całej Małopolski program zatytułowany "Ochrona i adaptacja dziedzictwa przemysłowego w Małopolsce i innych regionach".

- Olkusz ma do zaoferowania prawdziwe perełki. Takim skarbem są ślady górnictwa, dzięki któremu miasto wzbogacało się przez setki lat - podkreśla Beniamin Maciej Bujas, radny z Olkusza, zajmujący się ochroną zabytków.

Za inwentaryzację śladów górnictwa kruszcowego w powiecie olkuskim odpowiada Bogdan Włodarz, emerytowany inżynier górnik.

- Kopalnie rudy ołowiu i srebra oraz cynku istniały na terenie obecnych gmin Olkusz, Bolesław i Bukowno, a na obszarze gminy Klucze pozostały ślady wydobycia rudy żelaza - mówi Włodarz. W granicach tych czterech gmin występują więc liczne pozostałości po starym, historycznym górnictwie i obiekty związane z górnictwem współczesnym. - Warto je wyeksponować w zorganizowany sposób, właśnie nadając mu charakter szlaku turystycznego - podkreśla Włodarz.

Trasa ma być różnorodna, na tworzonej mapce atrakcji jedno miejsce będzie odsyłało do kolejnego.

- Realna jest adaptacja podziemnych wyrobisk i sztolni, które znajdują się na niewielkiej głębokości - od kilkunastu do kilkudziesięciu metrów pod powierzchnią terenu - sugeruje Włodarz i dodaje, że jako podziemną trasę turystyczną można zagospodarować sztolnię Południową, biegnącą od budynku dworca na południu Bukowna do zlikwidowanej kopalni Bolesław.

Miejsca historyczne mają też zyskać nową funkcję. W odległej przyszłości na obszarze dzisiejszych odkrywkowych kopalń piasku i dolomitu powstaną zbiorniki wodne, a co za tym idzie, nowe tereny rekreacyjne, gdzie można zaprosić turystów.

- Najlepszym miejscem na ekspozycję muzealną między innymi dużego sprzętu górniczego byłyby tereny kopalni Olkusz-Pomorzany, w rejonie szybu wydobywczego "Chrobry", gdy ta zakończy już swoją działalność - sugeruje Włodarz.

Największe emocje budzi jednak muzeum górnictwa, które miałoby powstać w centrum Olkusza. Znalazłyby się w nim m.in. zbiory zgromadzone dziś w muzeum w Zespole Szkół "Skałka" w Bukownie.

- Doskonałym miejscem na ekspozycję historycznych pamiątek są średniowieczne piwnice pod olkuskimi kamienicami, w których nadal są zachowane szyby górnicze - mówi Bujas.

Jarosław Medyński, rzecznik prasowy olkuskiego magistratu, sugeruje, by muzeum umiejscowić w podziemiach budynku dawnego starostwa przy rynku.

- Byłaby to okazja do wyeksponowania także zabytkowej mennicy - zaznacza.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska