Jak podkreślają mieszkańcy ul. Chrobrego, nie są przeciwko powstaniu hali, ale jej lokalizacji. - Wielka ściana przed oknami, do tego droga i hałas, bo przecież trudno będzie go uniknąć przy organizacji imprez na 500 - 600 osób. Przecież w mieście są inne dogodne miejsca na taki obiekt - mówi Barbara Rymarowicz, mieszkanka ul. Chrobrego. Jej zdaniem, najlepszy byłby rejon pływalni, lodowiska i skateparku, które razem z halą tworzyłyby duży kompleks sportowy. Inni dodają , że będzie problem z miejscami do parkowania. Już w tej chwili trzeba mieć szczęście, by znaleźć miejsce na tej ulicy.
Na ul. Chrobrego można jednak usłyszeć i odmienne opinie. Zdecydowanym zwolennikiem powstania hali w tym miejscu jest Leszek Jekiełek. Według niego, dzięki takiej lokalizacji, lepszy dostęp do obiektu będzie miała nie tylko młodzież i dzieci, ale również, popołudniami, dorośli.
W Zespole Szkół nr 1 nie ukrywają, że są takim rozwiązaniem bardzo zainteresowani. Jest to placówka o profilu sportowym zarówno na poziomie szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Uczą się tutaj i trenują: pływacy, łyżwiarze figurowi, tenisiści, siatkarze czy brydżyści. Szkoła ma przy tym ogromne tradycje sportowe, wśród jej wychowanków są medaliści mistrzostw Polski, reprezentanci kraju.
Poza ZS nr 1 pod uwagę brano kilka innych miejsc, w tym tereny przy: Szkole Podstawowej nr 4, SP nr 11, Miejskim Gimnazjum nr 2, na os. Zasole między ulicami Więźniów Oświęcimia i Obozową oraz przy wspomnianym lodowisku.
Zdaniem Marka Dorywalskiego, znanego trenera pływackiego i jednocześnie członka Rady Sportu w Oświęcimiu, wybrana została optymalna lokalizacja. Nie zgadza się z argumentami, że hala sportowa zakłóci spokój w tej części os. Chemików. Podobnie przekonują projektanci. Podkreślają, że nie ma mowy, aby obiekt zacieniał sąsiednie bloki. Od tej strony przewidziana jest zresztą niższa część, w której będą mieścić się pomieszczenia dla trenerów i zaplecze sanitarne. Na pewno nie będzie w niej okien, a droga, która będzie oddzielać jeszcze halę od budynków mieszkalnych ma charakter drogi pożarowej i nie będzie użytkowana w innych celach.
W Radzie Osiedla Wschód, która obejmuje ulice sąsiadujące z ZS nr 1, przeważają głosy za powstaniem hali. Włodzimierz Paluch, jeden z jej członków, uważa, że jest ona szkole potrzebna, przy uwzględnieniu jednak postulatów mieszkańców. Dodaje, że zastrzeżenia mają tylko mieszkańcy Chrobrego. Z sąsiadującej z przyszłą halą z drugiej strony szkoły ulicy Wróblewskiego nie słychać głosów sprzeciwu.
Miasto nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji. - Kolejne spotkanie w tej sprawie z mieszkańcami i zainteresowanymi środowiskami planujemy na początku lutego - zapowiada Janusz Chwierut, pełniący funkcję prezydenta Oświęcimia. Prezydent nie ma wątpliwości, że tak nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu sportowego w Oświęcimiu brakuje.
Przedstawiciele środowiska sportowego, organizatorzy rozgrywek sportowych w mieście liczą, że na ostateczną decyzję nie trzeba będzie długo czekać.
Studniówki w Małopolsce 2013 [ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!