Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ostatnie prace na pływalni w Oświęcimiu
Kryta pływalnia w Oświęcimiu jest prawie gotowa na przyjęcie ekip z 25 krajów, sędziów i obsługi. Kończy się m.in. montowanie stanowisk dla sędziów i podium dla medalistów. Na widowni wydzielono już część dla mediów, które będą relacjonować przebieg zawodów. Wyznaczono też specjalne miejsca dla ekipy telewizyjnej, która będzie transmitowała sportowe zmagania.
Pod kątem zawodów przygotowana jest już część basenu. Pozostał jeszcze do zamontowania telebim, na którym będą wyświetlane wyniki. Do Oświęcimia ma dotrzeć w sobotę. Zainteresowanie pływaniem artystycznym jest duże, o czym świadczą wykupione już bilety.
- Pływanie artystyczne to mało znany, ale przepiękny sport i warto się z nim bliżej zapoznać – powiedział Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskiej Kraków Małopolska 2023 przy okazji uroczystości przekazania flagi igrzysk miastu Oświęcim.
Jak dodał, dzięki igrzyskom Oświęcim trwale zapisze się w historii polskiego sportu. – To największa impreza sportowa w dziejach naszego kraju. I największa w tym roku w Europie. Wszystkie miasta, które z nami współpracują będą wymieniane jako organizatorzy – podkreślał prezes Nowak.
Oświęcim jest jednym z 13 miast południowej Polski, które będą gościły Igrzyska Europejskie Kraków- Małopolska 2023. Jak zwrócił uwagę zastępca prezydenta Krzysztof Kania pływalnia w Oświęcimiu jest jedną z dwóch w Polsce, na której można rozegrać taką rywalizację. Wyraził radość, że działacze sportowi w Europie zauważyli i docenili oświęcimski obiekt.
W Oświęcimiu spodziewają się w sumie 500 gości, którzy będą zakwaterowani w sześciu hotelach, w tym w Olimpijskim w sąsiedztwie pływalni. Wśród nich jest 175 sportowców, w tym tylko dwie reprezentantki Polski - Nikola Leja i Swietłana Szczepańska (AZS Organizacja Środowiskowa Poznań).
Potrójne emocje w Oświęcimiu
Emocje w Oświęcimiu będą tym większe, że zawody w pływaniu artystycznym, rozgrywane od 21 do 25 czerwca, będą też miały rangę mistrzostw Europy i kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.
W Igrzyskach Europejskich Kraków – Małopolska 2023 weźmie udział około 7 tysięcy zawodników z 48 krajów. Do zdobycia będzie ponad 250 kompletów medali, a także w większości prawa startu w Paryżu za rok. Sportowa rywalizacja zakończy się 2 lipca.
Poza Małopolską igrzyska będą rozgrywane także w Bielsku-Białej, Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Ta kamienica dla Oświęcimia była jak Sukiennice dla Krakowa
- Po popularnym miejscu odpoczynku nie ma już śladu. Zdjęcia
- Tak 50 lat temu wyglądał basen w Oświęcimiu. Podobnie jest dzisiaj
- Tak w Oświęcimiu kręcony był film "Strefa interesów" - zdobywca nagród w Cannes
- Umył psa w myjni samochodowej lancą pod ciśnieniem. Szybko usłyszał zarzuty
- Spór o boiska podzielił Jawiszowice. Miejsce rekreacji objęte... sądowym zakazem
