https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W podkrakowskich Wielkich Drogach powstanie jedno z najnowocześniejszych centrów edukacyjnych w Małopolsce

Ewa Tyrpa
Symbolicznym wbiciem łopaty gmina Skawina rozpoczęła we wtorek 18 czerwca budowę ogromnego, nowoczesnego kompleksu, w którym powstaną: szkoła, przedszkole, żłobek, świetlica, hala sportowa i kuchnia zaopatrująca w posiłki sąsiednie szkoły.

Budowa centrum edukacyjnego w Wielkich Drogach jest efektem współpracy wielu środowisk i wytrwałości społeczników i przyznaniem rządowej dotacji.

Ich walka o przetrwanie szkoły, która była przewidziana do likwidacji, zakończyła się planem powstania nowego obiektu.

Cieszą się z niego nie tylko dorośli, ale dzieci, które za dwa lata będą korzystać z nowych placówek.

Będą tańczyć i grać w piłkę

Pierwszoklasistki Tosia Turaj i Maja Wójcik będą najchętniej korzystać z hali sportowej. Tosia lubi tańczyć i liczy, że będą tu zajęcia taneczne. Wyobraża sobie też dużą salę lekcyjną, w której będzie się uczyć. Także Maja marzy o dużej klasie i z niecierpliwością czeka na nowy obiekt sportowy, w którym będzie grać w piłkę oraz w zbijaka.
Także o grze w piłkę w nowej hali myśli obecny trzecioklasista Paweł Barcik. Po oddaniu centrum będzie w piątej klasie, więc jeszcze zdąży się nacieszyć halą.

Kompleks dzięki rządowej dotacji

Ta inwestycja nie mogłaby się rozpocząć, gdyby nie 30-milionowa dotacja przyznana przez rząd poprzedniej kadencji.
Przypomnieli wszyscy zabierający głos podczas uroczystości podpisania umowy z wykonawcą oraz wbicia łopat, m.in. poseł i były minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, senator Bogdan Pęk,z-ca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik.
Dziękował im burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko, który podkreślił też niezwykłą rolę mieszkańców Wielkich Dróg, ich sugestii i podpowiedzi w tworzeniu tego dzieła.

Ryszard Majdzik, przewodniczący RM w Skawinie, zaznaczył duże zaangażowanie w tę inwestycję także byłego radnego Mirosława Śliwy.
Zachęcał szkolną społeczność do zachowania patrona SP w nowej placówce. SP patronuje Armia Krajowa.

Jeszcze nie wierzą

- Cierpliwość i wytrwałość mają magiczne działanie. Dzięki nim trudności znikają – tymi słowami Joanna Chodor, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Wielkich Drogach, rozpoczęła przedstawienie historii starania się o tę inwestycję.

Nazwała ją ukoronowaniem jej marzeń na zakończenie jej pedagogicznej pracy, bowiem odchodzi na emeryturę.
Mówiła o determinacji społeczników, protestach, ich bezinteresowności.
Mówiła o przychylności i zaangażowaniu m.in. radnych Rady Miejskiej, Bartłomieja Szweda, przewodniczącego Komitetu Rozbudowy Szkoły, Marii Windak, sołtys wioski.

- Ten dzień jest symbolem nadziei dla przyszłego pokolenia – mówiła Maria Windak, jedna z grona liderów walczących o budowę kompleksu.

Znaczącą rolę przypisano też Radzie Rodziców SP. Najtrudniejszy czas przetrwała przewodnicząca Lucyna Skrzyńska, przewodnicząca RR przez cztery lata.

- Jeszcze nie dowierzam – powiedziała nam Lucyna Skrzyńska.

- Dzieci mają ciężkie warunki i cieszymy się, że się poprawią, na co długo czekaliśmy – dodała jej następczyni od roku Magdalena Sikora.

Bartłomiej Szwed, też radny powiatowy, przewodniczący Komisji Edukacji Publicznej w Radzie Powiatu w Krakowie. podkreślił, że w tak ważnej sprawie, jak edukacja dzieci, można współpracować ponad podziałami.
Bartłomiej Szwed reprezentował w Wielkich Drogach władze powiatu.
Osób, które się przyczyniły do tego sukcesu jest wiele.
Wymieniał m.in. Koło Gospodyń Wiejskich, klub sportowy, stowarzyszenia.

Królewskie Wielkie Drogi

Spotkanie uatrakcyjniła Zuzanna Wędzicha, prezes Stowarzyszenia Seniorów i Juniorów Królewskiej wioski Wielkie Drogi.
W barwnej formie przywołała historię wioski, której nazwa powstała dzięki stacjonowaniu w niej wojsk Jana III Sobieskiego przed wyprawę do Wiednia.

- Jedyna wioska w Skawinie, która z królewskiej nazwy słynie” – zakończyła swoją opowieść pani Zuzanna.

- To bardzo ważny moment dla gminy Skawina. Ta inwestycja dowodzi, że w małych miejscowościach mieszkańcy są świadomi, jak ważna jest edukacja przyszłości i są w stanie doprowadzić do inwestycji ze żłobkiem, przedszkolem, szkołą – podkreśliła w rozmowie z nami Katarzyna Mitka, małopolska wicekurator oświaty.

W centrum będą się uczyć dzieci także z sąsiednich miejscowości, m.in. z Facimiecha, Pozowic, Zelczyny.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli też samorządowcy z gminy Skawina, powiatów krakowskiego, myślenickiego, wadowickiego,
Umowę na realizację tej inwestycji podpisali burmistrz Norbert Rzepisko oraz Andrzej Tombiński, prezes krakowskiej firmy RE-Bau, która wygrała przetarg na nią.

Zgłoszono do niego pięć ofert. RE-Bau zbuduje kompleks za 40 854 450 zł.
Ma zakończyć budowę za 22 miesiące, a więc w kwietniu 2026 roku.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska