Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W skrócie przez miasto i powiat

Halina Gajda
Najważniejsze informacje z miasta i powiatu. Tutaj znajdziesz wieści ze swojej gminy i miejscowości.

Libusza

Nie zawsze winny musi być kierowca

Pieszy też może dostać mandat. Przekonał się o tym potrącony przez kierowcę fiata punto libuszanin. Do zdarzenia doszło w minionym tygodniu. Wspomniany złamał podstawową zasadę, a mianowicie wyszedł na jezdnię zza stojącego autobusu wprost pod koła samochodu. Policja, która przyjechała na miejsce, nie miała wątpliwości kogo ukarać. Pieszy będzie musiał wysupłać z portfela 300 złotych na mandat.

Sękowa

Ci co mają, przekonują innych

Na dobre ruszył montaż kolektorów słonecznych w gminie Sękowa. Mniej więcej 20 dachów ozdobionych zostało już panelami solarnymi. W sumie w całej gminie zamontowanych zostanie ich ponad 200. Do montażu instalacji przekonują się dotychczas niezdecydowani. Jeśli będzie na tyle oszczędności, montowane będą kolejne instalacje. Są wyposażone w panel do centralnego ogrzewania, co daje oszczędności, zwłaszcza w zimie.

Ropa

Dziewięciolatek trafił do szpitala

Dziewięcioletni chłopiec potrącony w Ropie trafił do szpitala w Krakowie. Z wstępnych ustaleń wynika, że winnym potrącanie nie musi być kierowca samochodu - poboczem szła grupa dzieci, wszystko wskazuje na to, że chłopiec niespodziewanie wszedł na jezdnię pod koła samochodu prowadzonego przez mieszkańca Łosia. Do zdarzenia doszło w minionym tygodniu. W jaki sposób chłopiec znalazł się na drodze, wyjaśnia policja.

Bobowa

Wygrali mandat nie stając do walki

Mimo iż do wyborów samorządowych jeszcze prawie miesiąc, w sześciu okręgach wyborczych w gminie Bobowa, już dzisiaj wiadomo, kto zostanie radnym. Tam głosowanie na radnego nie będzie prowadzone, bo został zgłoszony tylko jeden kandydat.
Bobowa nie jest w tym osamotniona. Ta sama sytuacja dotyczy gmin Moszczenica, Sękowa, Gorlice, Uście Gorlickie, Ropa. W sumie w całym powiecie pewnych mandatów jest czternaście.

Libusza

Wzięli sprawy w swoje ręce

Prawie półtorej tony złomu zebrali mieszkańcy Libuszy podczas ubiegłotygodniowej zbiórki. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na wkład własny do budowy parkingów koło kościoła. Muszą uzbierać w sumie prawie sto tysięcy złotych. Na ten sam cel przeznaczony zostanie dochód ze sprzedaży wiązanek nagrobnych. Sprzedaż rozpocznie się 27 października. Prowadzona będzie koło miejscowego cmentarza.

Dominikowice

Droga Krzyżowa w plenerze

W Dominikowicach na zboczu góry Zagórze powstaje Droga Krzyżowa. Pomysłodawcą i twórcą płaskorzeźb do poszczególnych stacji jest miejscowy ludowy rzeźbiarz Jerzy Duda. W realizacji przedsięwzięcia bezinteresownie pomagają mieszkańcy. Prace przygotowawcze przy tym modlitewnym szlaku rozpoczną się w najbliższą sobotę. Poszczególne sceny Drogi będą umieszczone w specjalnych drewnianych kapliczkach.

Sękowa, Siary

Labirynt z okopów i park linowy

Jeszcze nie otwarte, a już wykorzystywane. Mowa o ścieżkach w Parku Historycznym. Gorliczanie już spacerują urokliwą trasą. W przyszłości wokół parku ma powstać labirynt z okopów wzorowanych na tych pierwszowojennych. Inny, równie ambitny plan zakłada budowę parku linowego. W ten sposób mógłby powstać kompleks historyczno-rekreacyjno-rozrywkowy. Swego rodzaju most łączący sacrum i profanum.

Gładyszów

Motto dyrektora: co się nie da, jak się da!

Ks. Arkadiusz Barańczuk przyzwyczaił nas już do różnych nietuzinkowych przedsięwzięć. W prowadzonych przez siebie warsztatach terapii zajęciowej w Gładyszowie, tym razem zorganizował lekcje z... nordic walking. Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Podopieczni warsztatów na lekcję zareagowali z entuzjazmem i szybko uczyli się prawidłowego chodzenia z kijkami.

Bartne, Małastów

Nowa droga do połowy grudnia

W ramach programu usuwania skutków klęsk żywiołowych wyremontowane zostaną dwa odcinki dróg powiatowych. Chodzi konkretnie od drogę Małastów-Jasionka oraz Ropica Górna-Bartne. Stosowany przetarg został już ogłoszony. Planowane zakończenie prac - połowa grudnia tego roku.

Powiat

Ćwiczenia z bezpieczeństwa

Zalane i przerwane drogi, podmyte mosty, uaktywnione osuwiska, przerwane wały, skażona woda, brak prądu, konieczność ewakuacji wielu mieszkańców - takie były, na szczęście teoretyczne, założenia skutków powodzi na terenie powiatu gorlickiego. W starostwie oraz gminach w oparciu o zarządzanie i wytyczne wojewody, ćwiczono działania, jakie należy podjąć w sytuacji wystąpienia powodzi. Uczestnicy musieli rozwiązać kilkadziesiąt różnych problemów, od przeciekających wałów począwszy, poprzez uaktywnione osuwiska, po podmyte korpusy ważnych dróg. Najważniejszy wniosek: podstawa działania to sprawny przepływ informacji.

Policja

Pięć tysięcy euro za informację

Niemiecka policja wyznaczyła pięć tysięcy euro nagrody za informację, która pomoże ustalić sprawcę zabójstwa sękowianina Ryszarda F. Ciało Polaka znalezione zostało 7 października na parkingu Biggenkopf niedaleko Diemelstadt w Północnej Hesji. Prawdopodobnie było to zabójstwo na tle rabunkowym. Zastrzelony mężczyzna zajmował się zakupem i sprzedażą aut.

Praca

Dzień Otwarty w pośredniaku

Dzisiaj w Urzędzie Pracy Dzień Otwarty. W godz. 10-14 będzie można skorzystać m.in z porad z zakresu zasad skutecznej autoprezentacji w kontakcie z pracodawcą, usług rynku pracy.

Zatrudnienie

Praca dla dojrzałych zawodowo

W Starostwie Powiatowym w Gorlicach odbyła się konferencja na temat Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali pracodawcy z terenu powiatu gorlickiego. Oferta KFS skierowana jest do osób w wieku 45+, które mają najtrudniejszą sytuację na rynku pracy, bo to właśnie ta grupa wiekowa najdłużej figuruje w rejestrach osób bezrobotnych.

Pomoc

Makulatura dla misjonarzy

Parafia św. Jadwigi w Gorlicach organizuje zbiórkę makulatury. Do piątku będzie można złożyć ją do kontenera, który znajduje się na placu kościelnym. Pozyskane w ten sposób przekazane zostaną na wsparcie działań misyjnych.

Transport

Stróżowska w remoncie

Trwają prace związane z remontem ulicy Stróżowskiej. Zakończono roboty rozbiórkowe, demontaż płytek chodnikowych, krawężników, przystanków i frezowanie "starej" nawierzchni. Zamontowano już nowe krawężniki, trwa układanie kostki brukowej na chodnikach. W ostatnią sobotę ułożono warstwę wyrównawczą z masy bitumicznej. W najbliższym czasie układana będzie warstwa ścieralna nawierzchni. Do kierowców apelujemy o ściąganie nogi z gazu w tym miejscu.

Charytatywnie

W Libuszy oddawali krew

W niedzielę w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Libuszy odbyła się akcja honorowego oddawani krwi. Na apel organizatorów odpowiedziało ponad trzydziestu honorowych dawców krwi - W większości to mieszkańcy naszej wioski, którzy przychodzą na takie akcje całymi rodzinami z dziećmi i to nas cieszy najbardziej. Były też osoby, które oddawały krew po raz pierwszy. Nie mogło zabraknąć kobiet, które już nie po raz pierwszy oddawały krew. Paniom z RCKiK udało się pozyskać od nas ponad 13 litrów krwi. Pomogły nam też dzieci z szkolnego koła Caritas, które przygotowały dla krwiodawców upominki.Jesteśmy zadowoleni z takiego wyniku i już myślimy o kolejnej akcji w przyszłym roku. Wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasz apel serdecznie dziękuję - informuje nas pani Maria Kosiba, organizatorka niedzielnej akcji oddawania krwi.

Gorlice

Inwestycje w starość

Otoczenie Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach przy ul. Michalusa to jeden wielki plac budowy. Po termomodernizacji ścian budynku, wymianie instalacji c.o, adaptacji pomieszczeń dla potrzeb nowych pracowni terapeutycznych oraz budowie pochylni dla niepełnosprawnych przyszła pora na przebudowę otoczenia domu. Trwa budowa altanek, wykładanie ścieżek spacerowych i placyków kostką brukową. Zagospodarowanie obejmuje teren o powierzchni ok. 1700 metrów kwadratowych. Łączna wartość robót w DPS wynosi blisko milion trzysta tysięcy złotych.

Poza tym ponad siedemdziesięciu pracowników skorzystało ze szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, geriatrycznej, komunikacji z osobami starszymi, z demencją, walki ze stresem, technik relaksacyjnych i arteterapii.
W Gorlickiem działa trzy domy pomocy.

- Obejmują opieką ponad czterysta osób - mówi starosta Mirosław Wędrychowicz. - Pewne jest, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie wzrastało. Dobrze, że pojawiła się możliwość dofinansowania modernizacji takich obiektów, chociaż wiele remontów wykonaliśmy w ramach środków własnych - dodaje.

Gorlickie skwapliwie skorzystało z pomocy pamiętając nie tylko o obecnych mieszkańcach. - Polskie społeczeństwo się starzeje, a tym samym ciągle przybywa osób potrzebujących tej formy opieki - podkreślił starosta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska