Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach średnich coraz mniej uczniów

M.Pawłowska, M.Gleń
Stanisława Wolna z córką Anią przed szkołą w Chełmku, której istnienie jest zagrożone
Stanisława Wolna z córką Anią przed szkołą w Chełmku, której istnienie jest zagrożone Małgorzata Gleń
Nabór do szkół ponadgimnazjalnych na finiszu. Choć dokładne wyniki końcowe będą znane najwcześniej w poniedziałek, już wiadomo, że nie jest dobrze. Przyszłość niektórych placówek oświatowych stoi pod znakiem zapytania.

W Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu urzędnicy śledzą elektroniczny nabór na bieżąco. Jak wynika ze wstępnych informacji, w powiecie z roku na rok ubyło pół tysiąca młodzieży, a nabór do szkół zmniejszy się o jakieś 100-140 osób. Oznacza to tyle, że niektóre szkoły w powiecie oświęcimskim przyciągnęły młodzież z innych powiatów.

- Bardzo dobry, wyższy niż przed rokiem wynik, osiągnęły Powiatowe Zespoły nr 1 i 2 w Oświęcimiu oraz nr 6 w Brzeszczach. Tam nie ma problemu z naborem - informuje Józef Krawczyk, starosta oświęcimski.

W najgorszej sytuacji jest PZ nr 8 w Chełmku, gdzie zainteresowanie było tak małe, że rekrutacja została wydłużona. W szko-le co prawda twierdzą, że na tę chwilę zainteresowanie jest, ale starosta nie kryje, że trzeba będzie się zastanowić nad dalszym losem tej szkoły.

- Ta szkoła ma takie problemy już trzeci rok z rzędu. Subwencja oświatowa nie jest w stanie utrzymać placówki, dopłacamy do niej 700 tys. zł rocznie - mówi starosta Józef Krawczyk.

Starosta nie mówi o likwidacji, ale powolnym "wygaszaniu", ewentualnie stworzeniu szkoły niepublicznej. Gdyby tak się stało, kolejny problem będzie z niedawno wybudowaną halą sportową.

- Wydaliśmy na nią 1,5 mln złotych, do tego doszły środki zewnętrzne i gminne, jestem zdania, że powiat powinien zaproponować gminie odkupienie hali za kwotę, którą wyasygnowaliśmy - tłumaczy starosta.

W Chełmku są przerażeni planami starosty.

- Nasza szkoła jest super. Są tu fajni nauczyciele, potrafią nas zainteresować - podkreśla Anna Wolna, uczennica od września klasy drugiej o profilu informatyczno-mechanicznym. To jedyna klasa w tym roczniku. W ubiegłym nie udało się utworzyć klasy liceum ogólnokształcącego, gdzie Ania chciała się uczyć.

W planach szkoły w tym roku było utworzenie wieloprofilowej klasy zawodowej, liceum ogólnokształcącego i technikum o czterech specjalnościach, między innymi o nowej - konserwator zabytków. Już wiadomo, że tylu klas nie będzie, o ile będą w ogóle.

- A ten konserwator, to ciekawy kierunek. Sam bym tam chciał się uczyć - mówi Bartek Górka z Chełmka, który za rok będzie stawał przed decyzją wyboru szkoły.

Mama Ani, Stanisława Wolna, podkreśla, że bez szkoły średniej miasto straci na znaczeniu.- W dodatku nasze dzieci musiałyby dojeżdżać. Nie każdego na to stać - mówi.

Wybieramy strażaka roku 2012. Zgłoś swojego kandydata!

Miss Lata Małopolski 2012. Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska