FLESZ - Dlaczego karpia warto jest jeść przez cały rok?

Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie otwarte
Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście, bowiem prace przy muzeum przeciągnęły się ponad rok. Na otwarciu pojawiło się sporo znanych osobistości oraz mieszkańców zasłużonych na kartach historii regionu. Byli m.in. kombatanci, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz władze samorządowe i parlamentarzyści. List z okazji otwarcia skierował do obecnych także premier Mateusz Morawiecki, a odczytała go posłanka Ziemi Tarnowskiej - Anna Pieczarka.
Generał brygady Zdzisław Baszak przeciął wstęgę
Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał generał brygady Zdzisław Baszak - ostatni żyjący uczestnik bitwy pod Pszczyną i legenda ruchu oporu w regionie oraz organizator tarnowskich struktur Światowego Związku Żołnierzy AK. Generał od samego początku z wielką nadzieją obserwował jak powstaje nowy budynek. Jemu także poświęcona została jedna z sal muzealnych Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci.
- Generał bardzo przeżywa tę dzisiejszą uroczystość, ponieważ oczekiwał jej już od kilku lat. Cieszy się, że pozostawione przez kombatantów pamiątki znalazły godne miejsce – mówi Ryszard Żądło, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów.
Nowe muzeum powstało bowiem w budynku dawnych koszar wojskowych, w których w okresie międzywojennym stacjonował 16 Pułk Piechoty Wojska Polskiego. Miejsce to będzie kontynuatorem Izby Pamięci AK, w której przez lata gromadzone były różne eksponaty, w tym dokumenty, umundurowanie, militaria, odznaczenia, życiorysy osób związanych z tarnowskim ruchem oporu. W nowym budynku swoje miejsce znalazły również eksponaty z tarnowskiego muzeum z czasów II wojny światowej oraz broń z tego okresu, dostarczona także przez policjantów z tarnowskiej jednostki. Oferta oddziału skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży.
- Będziemy starać się pokazać historię przez pryzmat bohaterów regionalnych. Nie będą to tylko formy oprowadzania po wystawie, ale też gry planszowe, quizy i inne formy z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - opowiada Agnieszka Grela, kierowniczka Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie.
Inwestycja kosztowała ponad 3,4 mln zł. Była współfinansowana ze środków UE i budżetu państwa. Uzyskała także wsparcie finansowe UM Województwa Małopolskiego. Obiekt można już zwiedzać. Od 30 listopada do 3 grudnia oraz w niedzielę 5 grudnia, wstęp na nowo otwartą ekspozycję będzie bezpłatny.
Bądź na bieżąco i obserwuj