Spis treści
Te aplikacje omijaj szerokim łukiem. Możesz paść ofiarą oszustów
W Internecie z roku na rok pojawia się coraz więcej nowych aplikacji, linków czy maili, które pełnią funkcję pułapek. Mimo że sporo mówi się o tym, aby nie klikać w podejrzane linki, które pojawiają się w Internecie, wiele osób nadal pada ofiarą oszustów. Dodatkowym problemem są także ciągle rozwijające się sposoby na wyłudzanie danych czy pieniędzy. Oszuści stają się coraz bardziej rzeczywiści i wiarygodni, przez co niejednokrotnie trudno ich zidentyfikować. Jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustów, przejdź do galerii i zobacz jakie aplikacje unikać szerokim łukiem i w co nie klikać jeśli nie chcesz stracić pieniędzy.
Co mogą wyłudzić oszuści po kliknięciu w link lub aplikację
Internetowi oszuści często rozsyłają mylące wiadomości zachęcające do kliknięcia w linki, które mogą nieść za sobą sporo problemów. Celami wyłudzaczy są najczęściej:
hasła i loginy bankowe,
konta w serwisach społecznościowych,
zapisane pliki.
Kto najczęściej pada ofiarom oszustów internetowych?
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Bank Pocztowy aż 42 proc. osób powyżej 40 roku życia spotkało się kiedyś z próbą oszustwa finansowego. U 7 proc. badanych była to próba udana i cyberprzestępcom udało się doprowadzić do dobrowolnego przekazania pieniędzy. Respondenci lub ich bliscy najczęściej mieli osobiście do czynienia z metodami oszustwa typu: „na dopłatę do paczki”, „na wnuczka”.
Wbrew pozorom internetowe wyłudzenia są często bardzo skuteczne, a niewystarczająco ostrożni użytkownicy mogą w łatwy sposób paść ofiarą przestępców.
Co zrobić kiedy kliknę w wyłudzający link lub aplikację?
Jeśli przez przypadek kliknąłeś w podejrzany link warto podjąć następujące kroki.
Wyłącz Internet
Skontaktuj się z bankiem
Zrób kopię zapasową danych
Zmień dane do logowania na swoich kontach
Przeskanuj telefon za pomocą antywirusa
Przywróć ustawienia fabryczne
Gdzie zgłosić cyberprzestępstwo?
Jeśli stałeś się ofiarą wyłudzenia lub cyberprzestępstwa, należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub odnaleźć odpowiedni wydział zajmujący się cyberprzestępczością, który można znaleźć na oficjalnej stronie policji. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie informacje są potrzebne przy zgłaszaniu oszustwa internetowego.
Ten materiał może Cię zainteresować: Te rachunki możesz wyrzucić ze swojego domu w 2024 roku. Są już bezużyteczne
Jakich zasad przestrzegać, aby nie paść ofiarą oszustów
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo padnięcia ofiarą oszustów Internetowych, warto stosować i przestrzegać kilku istotnych zasad:
Nie otwieraj załączników i maili otrzymywanych w wiadomościach od nieznajomych,
Nie wysyłaj loginów oraz haseł w wiadomościach tekstowych nawet do swoich bliskich,
Nie otwieraj linków wysłanych w wiadomościach pochodzących z niezweryfikowanych źródeł,
Nie zapisuj haseł i loginów w ogólnodostępnych komunikatorach,
Zaopatrz się w programy antywirusowe, które będą chronić Twoje dane i ostrzegać cię przed możliwymi oszustwami,
Nie podawaj w rozmowie z bankami swoich danych wrażliwych oraz haseł i danych do logowania - nawet banki nie będą wymagać od Ciebie takich informacji.
