Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wieliczce powstał Skwer Niepodległości. Budowę enklawy wsparli mieszkańcy

Jolanta Białek
Jolanta Białek
zdjęcia: Jolanta Białek
Enklawę pamięci odsłonięto z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Mieszkańcy wielickiego os. Krzyszkowice przygotowywali się do tego przez dziesięć miesięcy.

Skwer Niepodległości wybudowano przy ulicy Krzyszkowickiej, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 4. Znajduje się tam pochodzący sprzed co najmniej stu lat - pamiątkowy krzyż, który teraz gruntownie odnowiono i przeniesiono w nowe miejsce. Na skwerze stanął też obelisk z inskrypcją „1918 - 2018. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości mieszkańcy osiedla Krzyszkowice”.

Akcję odnowy krzyża zainicjował jesienią 2017 roku ks. Wiesław Popielarczyk, były proboszcz krzyszkowickiej parafii, który wspomniał o takiej potrzebie, gdy składano tam kwiaty z okazji 99. rocznicy pozyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy podchwycili ideę natychmiast. Już w grudniu 2017 roku na os. Krzyszkowice powołano Społeczny Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości RP „Wieliczka 1918-2018”. Za cel postawiono sobie renowację krzyża oraz stworzenie Skweru Niepodległości.

Zbiórka publiczna na ten cel trwała od lipca. Mieszkańcy, którzy wspomagali projekt otrzymywali specjalne cegiełki z logo akcji. Projekt wsparła gmina Wieliczka, która sfinansowała renowację krzyża. Pomógł też sponsor - Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce, a Rada Miejska zgodziła się na nadanie enklawie pamięci nazwy Skwer Niepodległości. Otwarto go w niedzielę wieczorem. W spotkaniu uczestniczyły setki osób. W sposób szczególny podziękowano inicjatorom stworzenia tego miejsca oraz mieszkańcom osiedla Lucynie i Józefowi Świetlikom, którzy przez ostatnich ponad 30 lat opiekowali się społecznie pamiątkowym krzyżem.

Społeczny komitet „Wieliczka 1918-2018” prowadzi także poszukiwania informacji o tym symbolu. Przez lata postument ten był traktowany przede wszystkim jako przydrożna kapliczka. Znajdująca się na krzyżu mosiężna tabliczka informująca, że wzniesiono go w 1928 roku dla uczczenia 10. rocznicy odrodzenia Polski była od dawna zakryta ozdobami i latami mało kto wiedział, że to symbol niepodległości.

Świadczą o tym także dokumenty. „Celem uczczenia 10. rocznicy odzyskania niepodległości postanowiła szkolna społeczność wystawić w ogrodzie szkolnym nowy krzyż - w miejsce istniejącego, walącego się. (...). Poświęcenie krzyża odbyło się uroczyście. Krzyż z drzewa dębowego - wizerunek Pana Jezusa pozłacany. Tabliczka odpowiednia” - taki wpis umieszczono w 1928 roku w kronice szkoły na os. Krzyszkowice.

Ta notka wskazuje, że historia krzyża jest dłuższa. Członkowie komitetu „Wieliczka 1918-2018” znaleźli w szkolnej kronice także taką informację: „Rok 1902. Poświęcenie krzyża. Dnia 9 listopada odbyło się poświęcenie krzyża postawionego w ogrodzie szkolnym, współfinansowanego przez Braci Różańca Żywego. (…) Krzyż postawiono na pamiątkę jubileuszu 100-letniego, w roku 1900 obchodzonego”.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: 12 listopada wolny od pracy, ale nie dla wszystkich

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Wieliczce powstał Skwer Niepodległości. Budowę enklawy wsparli mieszkańcy - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska