Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Blisko 2 miliony turystów gościło w Zatorze
Ostatnie lata w gminie Zator stały pod znakiem szybkiego rozwoju turystyki, co związane było przede wszystkim z powstaniem Parku Rozrywki Energylandia. W ub. roku odwiedziło go blisko 2 mln turystów. Były z tego powodu korzyści, ale pojawiły się także problemy. Obok tych drogowych i komunikacyjnych jednym z głównych był pojawiający się deficyt wody.
- Były takie dni w minionych latach, gdy ludziom w blokach na ul. Wojska Polskiego z kranów z powodu słabego ciśnienia ledwie ciekła woda - mówi Magdalena Krawczyk, mieszkanka gminy Zator.
Bywało, że w zatorskim kościele po nabożeństwach księża w imieniu gminy apelowali do wiernych o ograniczenie zużycia wody. Braki pojawiały się w szczycie sezonu turystycznego, szczególnie, gdy w okresie letnim było sucho.
Burmistrz Zatora Mariusz Makuch potwierdza, że gmina miała problemy z brakiem wody. Pod tym kątem kilka lat temu wykonano inwestycję na stopniu wody w Grodzisku, co poprawiło sytuację pod względem ilości, a z kolei wysoką jakość zapewnia powstała nowa stacja uzdatniania przy ul. Zamkowej.
Wiadomo było jednak, że są to inwestycje, które odsuwają problem na pewien czas. Potrzebne były dalsze przedsięwzięcia, tym bardziej, że na terenie gminy wciąż powstają hotele, ośrodki wypoczynkowe i przybywa miejsc noclegowych.
- Stad decyzja o budowie ujęcia wód z rzeki Skawy wraz z przebudową istniejącej infrastruktury. Jest to miejsce, w którym już kiedyś gmina pobierała wodę - zaznacza Mariusz Makuch.
Sprawa wody w Zatorze rozwiązana na co najmniej 20 lat
Będzie to drenażowe poddenne ujęcie wody ze Skawy o docelowej wydajności rzędu 2800 – 3000 m sześc. na dobę, czyli drugie tyle, ile obecnie gmina ma zapewnione.
- To wystarczy nawet przy podwojeniu się liczby turystów i mieszkańców. Jest to inwestycja z perspektywą co najmniej 20 lat - ocenia burmistrz Zatora.
W ramach zagospodarowania związanego z budową ujęcia wody ze Skawy zostanie również wykonane umocnienie brzegów rzeki.
Koszt inwestycji wynosi przeszło 5 mln 960 tys. zł. Jest dofinansowana z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w 95 proc. całkowitej wartości zadania. Jej zakończenie przewidziane jest w czerwcu 2024 roku.
W siedzibie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zatorze doszło do podpisania przez gminę umowy z wykonawcą, którym w wyniku postępowania przetargowego została firma Keller Polska Sp. z o. o. z Ożarowa Mazowieckiego.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim dziesięć lat temu w Google Street Wiev. Zobaczcie zdjęcia
- Jak będzie z dostępem do nowej obwodnicy Oświęcimia prowadzącej do S1?
- Szkoły z pow. oświęcimskiego, w których najlepiej zdali egzamin ósmoklasisty
- Wilczym Tropem w Oświęcimiu. Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych. ZDJĘCIA, WIDEO
- KIBICE. Tauron/Re-Plast Unia Oświęcim – Energa Toruń. ZDJĘCIA
FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS
