Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wadowice. Gmina urządzi masowy pochówek dzieci nienarodzonych. Zdecydowało się na to 46 rodzin

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Pochówek dzieci martwo urodzonych na cmentarzu w Tarnowie Mościach -zdjęcie archiwalne
Pochówek dzieci martwo urodzonych na cmentarzu w Tarnowie Mościach -zdjęcie archiwalne Paweł Chwał
W sobotę, 15 października 2022 r., obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia Wadowice zorganizują pogrzeb 46 dzieci utraconych na komunalnym cmentarzu.

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę ze swoich praw po poronieniu i nie wiedzą, że jest możliwe pochowanie dziecka. Na wielu cmentarzach w Polsce pojawiają się w ostatnich latach miejsca pamięci – groby dzieci utraconych.

Tak jest też w Wadowicach, gdzie od niedawna na cmentarzu komunalnym wprowadzono możliwość pochówku dzieci nienarodzonych. Na miejskiej nekropolii powstała mogiła dzieci utraconych.

W sobotę, 15 października, obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego. Z tej okazji w Wadowicach przygotowano poświęcone temu wydarzenie.

Mając na uwadze pamięć o rodzicach i rodzinach boleśnie doświadczonych utratą dziecka informujemy, iż dnia 15 października na Cmentarzu Komunalnym w Wadowicach, ul. Wojska Polskiego odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych w okresie od marca 2020 r. do stycznia 2021 r. - informuje wadowicki magistrat.

Pogrzeb rozpocznie się o godzinie 10. w kaplicy cmentarnej, skąd kondukt pogrzebowy przejdzie do Grobu Dzieci Utraconych.
Pochowane zostaną w jednej mogile na komunalnym cmentarzu. Groby takie, z oczywistych względów, nie mają danych, są bezimienne, ale dzięki temu rodzice wiedzą, gdzie spoczywa ich nienarodzone dziecko i mogą, symbolicznie się z nim pożegnać.

Ma to też znaczenie terapeutyczne:

Dzień Dziecka Utraconego ma na celu zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat poronienia. Im więcej będziemy mówić o tym problemie, tym więcej osób będzie w stanie zaoferować wsparcie i pomoc rodzinom, które zmagają się ze stratą dziecka - podkreślają psychologowie.

Statystyki

Szacuje się, że aż 10 do 15 proc. par doświadcza straty dziecka, niektóre więcej niż jeden raz. Aż 70 proc. par mających za sobą poronienie to rodzice dziecka, które cierpiało na chorobę genetyczną.

Dzień Dziecka Utraconego w USA nazywany jest Dniem Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych. Na świecie obchodzi się go od 1988 roku, a w Polsce pierwsze wzmianki o tej tradycji pojawiły się w 2004 roku. Jednym z symboli dziecka utraconego jest błękitno-różowa kokardka. W tych samych barwach odbywają się czasem także ceremonie wypuszczania baloników – niebieskich i różowych, na których rodzice wypisują imiona utraconych dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska