Na ogół wiedza typowego użytkownika aparatu sprowadza się do tego, że wie gdzie nacisnąć (żeby zrobić zdjęcie).
A zasada działania?
Ta jest mu już obojętna, no bo przecież używamy dziś tak wielu urządzeń technicznych, których działania nie rozumiemy, że jedno więcej nie robi już różnicy.
Gdyby jednak komuś z Państwa w czas wakacji zachciało się dowiedzieć czegoś więcej, to zachęcam, żebyśmy teraz razem zajrzeli do środka aparatu fotograficznego i przez chwilę zastanowili się, jak jest zbudowany i jak działa.
Najważniejszym elementem jest obiektyw. W tabletach i telefonach komórkowych to jedyna część aparatu, którą widać. Jeszcze bardziej widoczny jest obiektyw w większych aparatach. Wygląda tam jak potężna luneta! Jest on bardzo ważny. Musi za pomocą szeregu soczewek narysować na matrycy aparatu ostry i poprawnie naświetlony obraz fotografowanego przedmiotu.
Drugim ważnym elementem aparatu jest matryca CCD. To układ elektroniczny, który składa się z elementów światłoczułych zamieniających padające światło na ładunek elektryczny. Im więcej światła padnie na taki element - tym większy ładunek zostanie zgromadzony. Taki ładunek elektryczny można następnie szybko i precyzyjnie zmierzyć i zapisać jako wartość cyfrową.
Zajmuje się tym elektronika aparatu. Przedstawiając potem te punkty, w których był zgromadzony duży ładunek, jako jasne kropki na ekranie (albo na papierze), a te, w których ładunek był niewielki (bo dotarło do nich mało światła) - jako kropki ciemniejsze, otrzymuje się obraz w formie czytelnej dla naszego oka. Żeby obraz był kolorowy - elementy matrycy CCD są dodatkowo pokryte warstwą filtrów, które dopuszczają do nich tylko światło określonej barwy. W efekcie jedne elementy rejestrują tylko światło czerwone (R), drugie zielone (G), a trzecie niebieskie (B). Cyfrowy obraz powstaje w ten sposób, że w pamięci aparatu zapisuje się we wszystkich punktach obrazu wartości składowych RGB. W typowym aparacie fotograficznym jeden obraz zawiera od kilku do kilkunastu milionów punktów!
Cyfrowy obraz przesyła się do komputera, dzięki czemu można odtworzyć go na ekranie lub na papierze. Obrazy w komputerze też się przetwarza - ale o tym opowiem innym razem.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!