Wampiriadę organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Krakowskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. Oprócz oddawania krwi w trakcie akcji można też wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy, które prowadzą pracownicy Centrum Szkolenia i Organizacji Systemów Jakości PK.
- Studenci z NZS PK przypominają, że krew jest potrzebna poszkodowanym w wypadkach, w trakcie zabiegów operacyjnych, osobom po urazach i oparzeniach, chorym leczonym na nowotwory, w tym białaczkę czy inne choroby krwi, pacjentom wymagającym transplantacji czy zabiegów kardiochirurgicznych. Na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na bieżąco możecie śledzić stany zapasów krwi w naszym regionie: https://rckik.krakow.pl/ (obecnie np. są niedobory kilku grup krwi) - przekazuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.
Jednorazowo krwiodawca może oddać 450 ml krwi, a proces jej pobierania trwa około 10 minut, jest w pełni bezpieczny i niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze honorowi dawcy krwi przyczyniają się do ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka (krew jest lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym). Sami również korzystają na dzieleniu się swoją krwią - za każdym razem, gdy dawca oddaje krew, ma wykonywane badania laboratoryjne, co pozwala na kontrolę jego zdrowia. Krwiodawcy przysługuje zwolnienie od pracy czy zajęć na uczelni w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym. Dostaje się też posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi, o wartości kalorycznej 4500 kalorii (czekolady), a podczas politechnicznego finału Wampiriady dodatkowo również drobne upominki.
Organizatorzy Wampiriady podają kilka ważnych zasad. Dawca krwi powinien:
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 litry płynów (woda mineralna, soki)
- być wyspanym
- nie spożywać alkoholu 24 godziny przed oddaniem krwi
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka), a oprócz tego produkty takie jak orzeszki ziemne czy ciasta z kremem
- nie zgłaszać się do oddania krwi, jeśli jest przeziębiony, chory lub przyjmuje leki
- ograniczyć palenie papierosów (najlepiej nie palić 1-2 godziny przed oddaniem krwi).
Wampiriada jest cyklicznym projektem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, który promuje bezinteresowne pomaganie innym poprzez oddawanie krwi. Pierwsza akcja na Politechnice Krakowskiej odbyła się w 2000 roku. Jak przypomina PK, jej pomysłodawcą i organizatorem był Przemysław Miłoń, ówczesny przewodniczący NZS PK.
Rozmowa w cztery oczy najlepsza dla mózgu
