FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

"W dobie zalewu newsami i dostępności różnych źródeł warto poszukiwać takich informacji, które w sposób rzetelny, wiarygodny i przede wszystkim przystępny wprowadzą nas w świat nauki" - przekonuje AGH, anonsując nowy kanał. Uczelnia wskazuje, że podcast Pop!science wyrasta z potrzeby jeszcze szerszego informowania w przystępny sposób o najważniejszych badaniach, odkryciach i rozwiązaniach powstających w uczelniach polskich i zagranicznych. Twórcami nowego projektu jest Centrum Komunikacji i Marketingu AGH w Krakowie, które realizuje program przy wsparciu Centrum Mediów AGH.
Premiera pierwszego odcinka - pt. POPULARNE VS NAUKOWE - odbędzie się w środę 1 czerwca o godz. 17. Czy popularyzacja musi być gorszą siostrą nauki, jak uczynić ją atrakcyjną oraz jak dobrze promować osiągniecia naukowe - o tym m.in. mówił pierwszy gość programu, Dawid Myśliwiec z kanału Uwaga! Naukowy bełkot. Kolejni rozmówcy będą przybliżać zagadnienia, które są ich pasją. Jak zapowiada AGH, w programie goście będą rozmawiać m.in. o grach wideo, mikrograwitacji, uzależnieniach, kryminalistyce, wirtualnej rzeczywistości, zmianach klimatu czy ekologicznych rozwiązania w życiu codziennym.
Dr Krzysztof M. Maj, jeden z prowadzących program, podkreśla, że popularyzacja nauki wymaga nie tyle wysiłku publikacyjnego w tradycyjnych mediach (zwłaszcza w prasie naukowej), ile wykorzystania nowoczesnych, multimedialnych form przekazu. W świecie cyfrowym, w którym ludzie uczą się filtrowania informacji, a nie ich przyswajania, walka o każdą sekundę uwagi wymaga przekazu wielobodźcowego, angażującego i imersywnego - i warto się zastanowić, dlaczego ludzie, którzy tracą koncentrację na półtoragodzinnym wykładzie, równocześnie słuchają czterogodzinnych podcastów na YouTubie czy Spotify.
Studio nagrań dla nowego kanału o nauce stworzono w industrialnej przestrzeni jednej z hal na Wydziale Odlewnictwa AGH w Krakowie. W scenografii studia, oprócz elementów nawiązujących do przemysłowego charakteru miejsca, znajdziemy również Senstera - cybernetyczną, interaktywną rzeźbę z lat 60, autorstwa Edwarda Ihnatowicza, którą AGH wspólnie z ASP w Krakowie odrestaurowało kilka lat temu. Od tego czasu rzeźba eksponowana była m.in. w Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” oraz - wirtualnie - podczas międzynarodowego festiwalu sztuki w Sapporo w Japonii.
Krakowska uczelnia informując o uruchomieniu kanału jednocześnie ogłasza, że zaprasza do udziału w programie naukowców różnych specjalizacji, którzy chcieliby się podzielić swoimi pasjami i badaniami, oraz którym idea popularyzacji nauki nie jest obca. Zainteresowani powinni kontaktować się drogą mailową na adres: [email protected].
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa