Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weekend ze smogiem w Krakowie. Kiedy się skończy?

pb
Widok na Wawel w niedzielny poranek. Zamek Królewski ledwie widać zza gęstego smogu
Widok na Wawel w niedzielny poranek. Zamek Królewski ledwie widać zza gęstego smogu krakow.pl/webcamera.pl
Mieszkańcy Krakowa od kilku już dni mierzą się ze smogiem. Ostatnio w miarę czystym powietrzem oddychaliśmy 10 dni temu czyli 19 stycznia. Od tamtego dnia dopuszczalne normy stężenia pyłów w Krakowie zostały przekroczone wielokrotnie. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał ostrzeżenie drugiego stopnia.

Gęsta, smogowa czapa wisi nad stolicą Małopolski niewzruszenie już dziesiąty dzień. Raz mniejsza, raz większa ale jest. W trwający weekend złe powietrze daj się szczególnie we znaki krakowianom i przebywającym w Krakowie turystom. Stacje pomiarowe odnotowują ogromne zanieczyszczenia. Z nocy z piątku na sobotę oraz w sobotni wieczór stężenie pyłu PM10 zbliżyło się mocno do poziomu 400 µg/m3, przy dopuszczalnej normie stężenia pyłów wynoszącej 50 µg/m3.

Jeszcze gorzej wyglądają liczby w przypadku drobniejszego pyłu PM2,5, którego dopuszczalne stężenie przekroczone było nawet kilkunastokrotnie.

W niedzielę smog dalej spowijał Kraków. O godzinie 7 rano stacje monitorujące powietrze w Krakowie pokazywały nawet 4,5 krotne przekroczenie dopuszczalnych stężeń pyłu PM10.

"Smogowa" komunikacja nie pomogła?

Z uwagi na piątkowe duże stężenie pyłów, w sobotę część osób mogła poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską. Weekendowy ruch połączony z gratisowymi przejazdami dla "pasażerów" nie oczyścił powietrza, które gęstniało w godzinach wieczornych i nocnych. Najwyższe wartości zanieczyszczeń w ten weekend stacje pomiarowe odnotowały pomiędzy godzinami 2 a 4 w nocy z piątku na sobotę, gdy pyłomierze pokazały stężenie wynoszące nawet 387 µg/m3.

Apel prezydenta

Na sytuację zareagował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który wystosował apel do mieszkańców Krakowa "o ograniczenie czynności, które przyczyniają się do powstawania smogu". W zamieszczonym tekście na internetowym serwisie miejskim czytamy "serdeczną prośbę" o korzystanie z komunikacji miejskiej i niepalenie odpadów w piecach węglowych.

Kiedy skończy się smog?

Kiedy sytuacja się poprawi? Na najbliższe dwa dni prognozy nie są zbyt optymistyczne. Jeśli sytuacja pogodowa się nie zmieni i nie zacznie wiać wiatr smog będzie wisiał nad Krakowem przynajmniej do wtorku. Sytuację, może poprawić nieco wzrost temperatury, a co za tym idzie mniej intensywne działanie domowych palenisk, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza w stolicy Małopolski.

Sytuacja meteorologiczna powinna się poprawić w pierwszych dniach lutego, gdy według synoptyków pogoda ma się mocniej zmienić, powinno zacząć także wiać.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

II stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza dla Krakowa

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu informowania dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM10 w powietrzu (200 µg/m³) oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
  • śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy o występujących przekroczeniach wartości dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń.
  • Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska