Trwa już 52. sezon akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę”, która jest organizowana od 1973 roku i od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. To odbywające się od wiosny do jesieni piesze wycieczki: nizinne po okolicach Krakowa i górskie. Prowadzą je licencjonowani przewodnicy turystyczni PTTK. Celem akcji jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych okolic Krakowa i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uprawiania turystyki pieszej, a także promocja szlaków turystycznych oraz dziedzictwa materialnego, kulturowego i przyrodniczego Małopolski.
Bezpłatne wycieczki po małopolskich szlakach
52. sezon akcji rozpoczął się w Niedzielę Palmową i powoli dobiega już końca. Składa się na niego w sumie ponad 40 różnorodnych tematycznie, pieszych wycieczek po nizinnych i górskich szlakach Małopolski, organizowanych w wybrane weekendy i dni świąteczne.
Do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.
Z Piekar, przez Jeziorzany i Wołowice aż po Zagacie
Najbliższa wyprawa już w sobotę 5 października, a jej tytuł to „Brama Tyniecka”. Trasa liczy ok. 12 km. Oto jej punkty i atrakcje: Piekary – dwór z XIX w. – grodzisko – Ściejowice – Jeziorzany – Szlakiem Bocianich Gniazd – Wołowice – Bajdy – Zagacie Witkówki.
Dla chętnych do udziału w tej wycieczce zbiórka na pętli autobusowej os. Podwawelskie o godz. 9. Odjazd autobusu linii nr 259 o 9:16, a wymarsz na trasę z Piekar o 9:40. Powrót do Krakowa jest planowany ok. godz. 17.
Zdobywają odznaki turystyczne PTTK
Organizatorzy zachęcają również uczestników akcji do zdobywania odznaki „Miłośnik okolic Krakowa”. Podczas wycieczek można także zdobywać różne odznaki krajoznawczo-turystyczne PTTK, m.in.: Odznaki Turystyki Pieszej (OTP), odznakę „Miłośnika Jury”, Górską Odznakę Turystyczną (GOT PTTK), odznakę „Turysta Senior” czy odznakę „Twierdza Kraków” (w stopniu brązowym).
Więcej o akcji „Nie siedź w domu, idź na wycieczkę” oraz jej regulamin można znaleźć na stronie internetowej www.kologrodzkie.pl. Warto tam na bieżąco sprawdzać informacje, ponieważ może się zdarzyć, że z różnych przyczyn któraś z wycieczek zostanie odwołana.
Programy wycieczek dostępne są m.in. na wyżej podanej stronie internetowej, na dyżurach Koła Grodzkiego PTTK oraz w gablocie informacyjnej przy ul. Zyblikiewicza 2b (w korytarzu).
