Więcej miejsc parkingowych przy Pustyni Błędowskiej
Jak dotąd parking nieopodal Róży Wiatrów na Pustyni Błędowskiej mógł pomieścić około 35 samochodów osobowych. Miejsc dla autokarów nie było. To jednak przeszłość. Plac przechodzi bowiem remont, którego celem jest zwiększenie ilości miejsc.
Po ukończeniu robót będzie mogło tam zaparkować około 50 osobówek. Dodatkowo powstaje również siedem miejsc dla autokarów. Stworzenie miejsc dla tego rodzaju pojazdów jest w tym przypadku głównym celem. Warto dodać, że wraz z zakończeniem robót zmienią się zasady parkowania. Dotychczas darmowy parking stanie się płatny.
To jednak nie wszystko. Przy remontowanym parkingu powstał nowy budynek. Znajdzie się w nim zaplecze oraz publiczne toalety. Budynek został wyposażony w panele fotowoltaiczne i ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Prowadzone obecnie prace to pierwszy etap tej inwestycji. W planach jest kolejna część prac, której głównym zadaniem będzie zwiększenie ilości miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i kamperów.
Jak na razie cały parking przy Róży Wiatrów jest niedostępny dla turystów. Wybierając się na pustynię można zostawić swój samochód na parkingu przy drodze powiatowej. Może on pomieścić około 90 samochodów.
Przy Róży Wiatrów powstała już nowa strefa dla foodtrucków
Nieco bliżej Róży Wiatrów niż parking powstała nowa przestrzeń dla właścicieli foodtrucków. Te jak na razie znajdują się tuż przy wejściu na teren Pustyni Błędowskiej – tuż przy tablicach z mapą obiektu.

Nowa przestrzeń dla usług gastronomicznych została utworzona wokół nowo wybudowanego drewnianego pomostu. Prowadzić do niej będzie krótka ścieżka z kostki brukowej. Podobnie jak Róża Wiatrów czy ścieżki pieszo-rowerowe będzie ona posiadała oświetlenie.
Atrakcje turystyczne na Pustyni Błędowskiej
Pustynia Błędowska co roku przyciąga tłumy turystów. Na miejscu znajduje się cała masa atrakcji zarówno dla najmłodszych odwiedzających jak i tych starszych.
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się Róża Wiatrów. Wyposażona w altany, ławki i podjazdy dla osób z niepełnosprawnościami drewniana konstrukcja powstała w 2018 roku i od razu przykuła uwagę przyjezdnych. Głównie jest to platforma widokowa. „Róża” ma jednak także rolę edukacyjną. Wszystko za sprawą tablic, z których można poznać historię, florę i faunę pustyni.
Dodatkowo z Róży Wiatrów można się wybrać na wycieczkę wybudowanymi niedawno ścieżkami pieszo-rowerowymi. Przebiegające wzdłuż linii lasu betonowe trasy na ten moment mają kilka kilometrów długości. Warto dodać, że przy ścieżkach także znajdują się tablice edukacyjne i ławeczki.
Dużą popularnością cieszą się też dwa punkty widokowe znajdujące się na terenie powiatu olkuskiego. Mowa tu o Czubatce, przy której zamontowane zostały ławki, stoły, mapa z opisaną panoramą okolic widzianych ze wzgórza oraz luneta turystyczna. Drugim punktem jest Dąbrówka, przy której znajduje się platforma z widokiem na „wojskową” część pustyni oraz ruiny niemieckiego schronu wojskowego z II wojny światowej.
- Wieś-widmo. Ludzi wysiedlono stąd w latach 70. Tak wygląda dziś Ujków Stary. Groza!
- Elektryczne hulajnogi znów na ulicach Olkusza. Na razie stoją w rządku
- Hutki stają się „krainą jezior”. Aż trzy ogromne zalewiska powstają tuż obok siebie
- Nożownik z Olkusza nadal przebywa w areszcie. Grozi mu dożywocie