Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa strefa, czyli chaos w Krakowie

Marcin Karkosza
Chaos informacyjny, brak parkomatów oraz jasnych kryteriów parkowania - tak wygląda sytuacja na dziesięć dni przed poszerzeniem strefy płatnego parkowania w Krakowie. Lakonicznie wspominają o niej tylko znaki ustawiane na granicach strefy.

Dziś strefa płatnego parkowania obejmuje Stare Miasto, Kazimierz i część Grzegórzek, między ulicami Lubicz i Wita Stwosza. Od 1 lutego kierowcy będą musieli zapłacić za postój także w podstrefach utworzonych w pozostałej części Grzegórzek, Starym Podgórzu Starej Krowodrzy i Zwierzyńcu (patrz mapka obok). Według umowy podpisanej przez ZIKiT z firmą Dropel - 470 parkomatów w nowych podstrefach ma stanąć do końca marca. To oznacza, że przez dwa miesiące kierowcy będą zmuszeni kupować bilety parkingowe u 24 kontrolerów.

- To skandal. Nie wyobrażam sobie, że po zaparkowaniu będę przez kilkanaście minut szukał osoby, u której kupię bloczek postojowy - mówi Maciej, kierowca z Krakowa.

Przedstawiciele ZIKiT tłumaczą, że parkomaty nie mogły stanąć wcześniej. Obiecują też, że nie będzie masowego wystawiania mandatów kierowcom. - Umowę z firmą Dropel podpisaliśmy dopiero 1 stycznia, ze względu na przeciągającą się procedurę przetargu - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. Teraz potrzeba czasu, aby firma mogła kupić urządzenia. Rzecznik ZIKiT podkreśla, że firmie będzie zależało na tym, aby sprzedać jak najwięcej bloczków postojowych - od tego uzależnione są jej dochody.

Firma Dropel będzie obsługiwała nową strefę do końca 2018 roku. Dostanie blisko 60 proc. kwot wpłacanych do parkomatów m.in. na Starym Podgórzu, Zwierzyńcu i Starej Krowodrzy oraz blisko 70 proc. kwot z maszyn rozmieszczonych w części Grzegórzek. W zamian miasto zaoszczędzi około 20 mln zł, które musiałoby wydać na kupienie nowych parkomatów.

Ci, którzy mieszkają w poszerzonej strefie, nie muszą się przejmować brakiem parkomatów. Mogą kupić abonament za 10 zł miesięcznie. I tu pojawia się kolejny problem. Kiedy radni w ub.r. decydowali o utworzeniu kolejnych podstref, postanowili, że po ulgowej cenie mieszkańcy będą mogli parkować tylko na czterech wybranych ulicach. Teraz zarówno radni, jak i urzędnicy wycofują się z tej niefortunnej decyzji - wiadomo już, że tani abonament będzie obowiązywał w całych podstrefach. Tyle że krakowianie, którzy już teraz, chcąc uniknąć kolejek w ostatnich dniach stycznia, zgłaszają się do punktów obsługi strefy, nadal muszą wskazać cztery ulice. Formalnie zmiana zasad zostanie bowiem przegłosowana dopiero 29 stycznia. I choć ZIKiT zapewnia, że ci, którzy teraz wybierają cztery ulice, w rzeczywistości będą mogli parkować w całej wybranej podstrefie, większość kierowców woli poczekać na zmianę prawa. Pod koniec miesiąca w punktach obsługi strefy należy się więc spodziewać tłoku.

Część krakowian, których zapytaliśmy o zdanie, twierdzi, że skoro urzędnicy nie przygotowali właściwie rozszerzenia strefy, powinno się odłożyć tę operację. - Kierowcy będą szukali parkomatów, a mieszkańcy wciąż nie wiedzą, na jakich zasadach będą mogli stanąć pod własnym domem - denerwuje się pan Rafał, którego obejmie nowa podstrefa na Grzegórzkach. Złożył wniosek o abonament i podał ulice, na których chce parkować. Teraz czeka, aż zasada "czterech ulic" rzeczywiście zostanie zniesiona.

- O dacie poszerzenia strefy zdecydowała rada miasta - odpowiada Pyclik. I dodaje, że termin nie może być przesunięty także dlatego, że wymagałoby to zmiany umowy z firmą Dropel, a ZIKiT sprzedał już 2,7 tys. abonamentów ważnych od 1 lutego.

***
W poniedziałek uruchomiono czwarte biuro strefy płatnego parkowania. Mieści się pod trybunami stadionu Wisły przy ul. Reymonta. Na dwóch stanowiskach czynnych od pon. do pt. w godz. 7.30-15.30 mieszkańcy mogą kupić abonament na dowolną podstrefę. Choć biuro służyć ma kierowcom, nie da się przy nim zaparkować. Wejście od strony parku Jordana. W punkcie nie zapłacimy także kartą. Abonament można też kupić w trzech starych punktach: przy ul. Centralnej 53, Grunwaldzkiej 8 i Kalwaryjskiej 35. Tutaj najdłużej czeka się na wydanie dokumentów. Można również go zamówić przez internet na stronie www.zikit.krakow.pl. Abonament kupiła co 10. osoba, czyli zaledwie ok. tysiąca mieszkańców. Kolejne 1,7 tys. wniosków czeka na rozpatrzenie (tysiąc z nich, to wnioski złożone przez internet). Oznacza to, że abonamentu nadal nie wykupiła znaczna większość z 28 tys. mieszkańców ulic, które od 1 lutego zostaną objęte strefą płatnego parkowania.

Napisz do autora:
[email protected]

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska