https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. 300 podpisów pod protestem w sprawie okręgów wyborczych

Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Małgorzata Genca/Polska Press
Klub radnych PiS zaskarżył uchwałę Rady Miejskiej o podziale gminy na okręgi na czas jesiennych wyborów samorządowych. Komisarz wyborczy ma pięć dni na rozpatrzenie protestu, który poparło 300 mieszkańców wielickiego rejonu

By protest był ważny musiało podpisać go co najmniej 15 mieszkańców. Klub radnych PiS zebrał w ciągu dwóch dni 300 takich podpisów.

- Około 70 procent osób, które poparły protest, to mieszkańcy Wieliczki. Przede wszystkim osiedla Ogrodowego, które na skutek tej uchwały „zostało wyrzucone z miasta” oraz osiedla Bogucice, które też jest tym zagrożone. Pozostałe podpisy pochodzą od mieszkańców sołectw - powiedział nam Michał Roehlich, przewodniczący klubu radnych PiS.

Przypomnijmy, że w nowym „wyborczym” podziale, miejskie os. Ogrodowe dołączono do sołectw z północy gminy (okręg wyborczy nr 3). Taki stan rzeczy poparło podczas ostatniej sesji 13 radnych, a 10 było temu przeciwnych.

Protesty w tej sprawie rozpoczęły się jeszcze przed sesją, na której przegłosowano kontrowersyjną uchwałę. Proponowanemu przez wielicki magistrat „wyborczemu” podziałowi gminy na trzy okręgi sprzeciwiało się nie tylko PiS, ale także PSL, PO i Nowoczesna. PiS chciało czterech okręgów (dwóch miejsko-wiejskich i dwóch wiejskich). Pozostałe ugrupowania wskazywały m.in., że os. Ogrodowe powinno być w okręgu miejskim, oraz że przed takim podziałem konieczne były społeczne konsultacje.

Natomiast Adam Panuś, sekretarz gminy Wieliczka, który odpowiadał za opracowanie podziału tego rejonu na okręgi wyborcze wyjaśniał, że przyłączenie os. Ogrodowego do okręgu nr 3 było konieczne, by zachować tzw. jednolitą normę przedstawicielstwa.

Szef klubu radnych PiS mówi, że w proteście do komisarza wyborczego wskazano nie tylko to, że „inny podział gminy na okręgi będzie bardziej sprawiedliwy”. - Zwróciliśmy uwagę i na to, że elementy graficzne uchwały są błędnie opracowane, przez co wadliwy jest cały dokument - twierdzi Michał Roehlich.

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jjj
Oj widać że oszołomy z PISuaru już coś weszą
n
nikt
Liczba radnych jest stała i wynosi 21 osób.
Oblicza się normę przedstawicielską czyli dzieli się liczbę mieszkańców całej gminy przez 21. Norma przedstawicielska to w uproszczeniu liczba mieszkańców, jaka przypada na jeden mandat.
Dla gminy Wieliczka taka norma wynosi obecnie 2451 mieszkańców.
Kolejna stała to że w okręgu wyborczym nie może być więcej niż 8 radnych i mniej niż 5 (od 5 do 8 radnych na okręg wyborczy)
Jeśli radnych w radzie ma być 21 to okręgów wyborczych może być albo 3 albo 4.
I teraz jeśli podzielimy liczbę mieszkańców miasta przez normę przedstawicielską to wychodzi nam 9 radnych ( czyli powyżej 8) nie możemy podzielić miasta na dwa okręgi bo wtedy wychodzi 5 i 4 radnych ( czyli poniżej 5) co jest niezgodne z ordynacją wyborczą. Czyli należy zrobić taki podział ( na 3 lub 4 okręgi) który pozwoli aby różnicę w normie przedstawicielskiej były jak najmniejsze i żeby okręgi wyborcze miały zwartą strukturę. Co do zasady nie wolno łączyć w jednym okręgu sołectw i osiedli. Jednak ustawodawca przewidział odstępstwo od tej reguły, jeśli w żaden inny sposób nie da się utworzyć okręgu. Łączyć zaś można wyłącznie jednostki graniczące ze sobą. Odstępstwo od reguły zakazu łączenia sołectw z osiedlami, wymuszone układem przestrzennym gminy, musi być minimalne – tylko do osiągnięcia żądanego okręgu. Więc można przeanalizować kilka wariantów ale zawsze KBW wskaże ten który powoduje że liczba wyborców na 1 radnego będzie jak najbliżej normy przedstawicielskiej.
Tak samo jest w Niepołomicach gdzie trzeba było do wschodnich sołectw przyłączyć jedno osiedle. I teraz w Niepołomicach są 3 okręgi wyborcze po 7 radnych.
K
Krzysiek z Wieliczki
Ja tu czegoś nie rozumiem jeżeli miasto znacznie się powiększylo i musi być więcej radnych w mieście to wystarczy podzielić miasto na 2 części a nie wyrywać osiedla miejskie i łączyć je na siłę z wnioskami!!!
Z
Zenek
A platne wieluckue trolle siedza i minusyja. Przegracie tą walkę. Ludzie przejżeli na oczy !
M
Mlody
Najpierw w sejmie ubijają sami ustawy i lekceważą konstytucję, a teraz tetrzyk ?
Ludzie nie glosujcie na nich. Nie pozwólcie sie kolejnyvraz oszukać.
W
Wyborca z Sierczy
Szanowni Państwo najpierw PiS zmieniła cała Ordynację Wyborczą a teraz chce dopasować pod siebie Wieliczkę. Mówiąc o podziale Miasta Wieliczka na dwa okręgi nie mówi o tym że w tym projekcie wpisuje do miasta cztery wioski: Legnicę, Rożnową do jednego , Grabówki i Sierczą do drugiego. Mieszkańcy tych sołectw będą głosować w znacznej mniejszości. Czy to jest sprawiedliwe ? Dlaczego PiS chce dzielić miasto zamiast łączyć a nowa ordynacja im tak odpowiada. Dziękuję i Protestuję !!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska