https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka kontra smog. Będą kontrole popiołu z palenisk

Jolanta Białek
Joanna Urbaniec
Miejscy strażnicy zostaną wyposażeni w specjalistyczne urządzenia do kontroli dymiących palenisk. Do końca roku przybędą w gminie Wieliczka także kolejne czujniki sprawdzające jakość powietrza

Fachowe narzędzia do walki ze smogiem, który w rejonie Wieliczki jest codziennością, mają trafić do wielickiej Straży Miejskiej w grudniu. Urządzenia zakupi gmina.

- Otrzymamy higrometry, czyli urządzenia badające wilgotność drewna przeznaczonego do spalenia. Będziemy dysponować także specjalnymi próbówkami do pobierania popiołu z tych palenisk, gdzie zachodzi podejrzenie, że spalane są szkodliwe odpady, a właściciel budynku tego się wypiera - wylicza Kazimierz Hankus, komendant Straży Miejskiej w Wieliczce.

Zgodnie z uchwałą sejmiku, w Małopolsce nie można spalać w piecach mułów i flotów węglowych oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Dzięki higrometrom miejscy strażnicy będą mogli szybko sprawdzić, czy normy te nie zostały przekroczone.

Kopalnia soli w Wieliczce przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możliwość badania próbek popiołu miała powstać w wielickim rejonie już w poprzednim sezonie grzewczym. Wtedy projekt upadł. Teraz go wznowiono. Próbki popiołu zbadają naukowcy (prawdopodobnie z Politechniki Krakowskiej), którzy określą, co płonęło w danym piecu nawet kilka tygodni wcześniej zanim pobrano popiół.

Jak mówi wiceburmistrz Wieliczki Piotr Krupa, ta forma walki ze smogiem (nie jest ona tania, przebadanie jednej próbki popiołu to koszt rzędu 1000 zł), ma być „batem” przede wszystkim na właścicieli tych budynków, które mieszkańcy zgłaszają do Straży Miejskiej jako „notorycznych trucicieli” (w gminie jest takich obiektów co najmniej kilka).

Tylko w ostatnich dziesięciu dniach (od 16 listopada) miejscy strażnicy sprawdzili - po zgłoszeniach od mieszkańców - ponad 20 budynków, z których kominów wydobywał się „brudny” dym. Najwięcej takich sytuacji miało miejsce w Wieliczce (m.in. kilkakrotnie na ulicy Gdowskiej) oraz w Małej Wsi. Były zgłoszenia m.in. także z Kokotowa, Sierczy i Rożnowej. Jednak, jak mówi Kazimierz Hankus, w żadnym przypadku nie stwierdzono spalania w piecu zabronionych odpadów.

Stan wielickiego powietrza można śledzić na bieżąco na mapie Airly. W gminie jest obecnie kilkanaście takich pyłomierzy (10 gminnych oraz prywatne).

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ee
Paląc metodą od góry nie kopcimy na sąsiadów i mniej spalamy.
h
hrabia_wonski
Ja sie czuje jak obywatel ukrainy .
Zastraszanie obywateli i kompletnie nic nie robienie w sprawie smogu.
Od Nowego Roku cena gazu wrasta o 10 % ,Cena energii elektrycznejwzrsta o 40 %..
Cala polska energetyka bazuje praktycznie na weglu .
Rzad chce zlikwidowac tania energie wiatru poprzez likwidacje wiatrakow..
Jak za komunistow...
D
Dziadek
Problem smogu to sprawa nie do rozwiązania takimi metodami jak kontrole czy psełdo dotacje.Dotacje to bzdura w dodatku z tym że trzeba wyłożyć kasę ,wziąć kredyt ,zapłacić podatek i czekać na zwrot.Od nowego roku odliczenie od przychodu a zwrot w 2020 r.Ocieplenie domu,modernizacje CO,to kwota kilkudziesięciu tys. złotych na którą ludzi nie stać.Jedynym motorem do likwidacji smogu to obniżenie cen na gaz.Co straży w Wieliczce to zbędny balast do utrzymania.Na mieście nie uświadczy strażnika na piechotę tylko przejazd samochodem od czasu do czasu, lumpy całe lato piją na ławkach na plantach przed Kingą i na to patrzy cała turystyczna zagranica.
T
Ted4
W takim przypadku gdy byli 12 razy i nie wykryli uchybień to jest to nękanie.Zrobiłbym doniesienie do prokuratury o nękaniu i zrobiłbym to po każdych odwiedzinach łącznie z nagraniem.
a
andy_wieliczka
Mam uzasadnione wraznie i stawiam pytanie czy za tym nie stoi Straz Miejska ?
Popatrzmy na to inaczej :
Jak sam przyznaje komendant Strazy nie zlapano osoby ktora spala niedozwolone smieci .
Ale nasilaja kontrole czt tez wrecz szykanuja obywateli Wieliczk i? aby za wszelka cene uzasadnic cel swojego istnienia .
Straz Miejska korzystajac ze specjalnego statusu - niby w imie prawa i naszego interesu -nęka bywateli .
A wiec jest potrzebna i jest finansowana z naszych podatkow.
Czy to jest prawda ?
Mechanizm dzialania wladzy zostal pokazany w filmie 13 dzielnica
G
Gość
Wreszcie! Brawo Straż Miejska! Powinny zostać wprowadzone OBLIGATORYJNE kontrole WSZYSTKICH, którzy mają takie paleniska będąc w zasięgu sieci gazowej. Jakim trzeba być idiotą, nieukiem i cymbałem, żeby truć siebie i innych? Jeden gnój palący jakimś syfem potrafi zatruć połowę Wieliczki. Dlatego, że mu szkoda 500 zł rocznie dorzucić do gazu. A więcej przepija (!!!). Polecam Straży Miejskiej wycieczkę wieczorem po południowych okolicach Ochronki. Wgłąb osiedla. Jeden SYF!
M
Maciejas
CO ZA BZDURNE WYDAWANIE KASY NA URZĄDZENIA DLA STRAŻY MIEJSKIEJ !!! NIE POPIÓŁ TRZEBA SPRAWDZAĆ A WĘGIEL NA SKŁADACH !!! JA JAKO ODBIORCA NIE MAM ANI TECHNICZNYCH ANI KOMPETENCJI DO STWIERDZENIA CO MI SPRZEDAJĄ JAKO WĘGIEL !!! SPRAWDZAĆ SKŁADY WĘGLA A NIE GNĘBIĆ MIESZKAŃCÓW !!! A NAWIASEM MÓWIĄ TO, TĄ STRAŻ MIEJSKĄ CZAS ROZWIĄZAĆ BO TO TYLKO KOSZT ! A PORZĄDKU NP. W PARKACH I NA ULICACH W NOCY NIKT NIE PILNUJE !!!
a
andy_wieliczka
Najwiekszym trucicielem jesy EC Leg ! Rocznie spala ok 400 tys ton mialu .Niema filtrow ,ktor zatrzymaja pyly 2.5 .Wybdowali wysoki komin aby smrodzic okolicznym gminom . Nie da sie opalac Legu gazem ? drogo ?
Od Nowego Roku gaz znacznie drozeje .Mowisie ,ze o ok 10 %.Prad drozeje o ok 40 %.
*80 % polskiej energetyki oparty jest o wegiel kamienny .
Rzad chce zlikwidowac t farmy wiatrakow.
Skoro nie ma przypadkowspalania odpadow to po co ta akcja ?
Na pokaz ,aby zastrzszyc obywateli ?
U mnie byli ju 12razy . Wszystko Ok ..Wystepuje do Rzeacznika Prawa Obywatelskich z proba o pomoc .Jest to celowenekania obywatela .
K
KRAKUS
jak w temacie
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska