Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka liczy straty po ulewach. Szkody są gigantyczne, warte miliony złotych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Ulewy z 5-6 sierpnia 2021 spowodowały ogromne straty w infrastrukturze drogowej, w budynkach i domach w gminie Wieliczka. Na naprawę szkód potrzebne będą miliony złotych
Ulewy z 5-6 sierpnia 2021 spowodowały ogromne straty w infrastrukturze drogowej, w budynkach i domach w gminie Wieliczka. Na naprawę szkód potrzebne będą miliony złotych zdjęcia: OSP Podstolice, OSP Raciborsko, OSP Chorągwica, OSP Byszyce, OSP Czarnochowice
4,583 mln zł - taka kwota jest potrzebna, by naprawić 34 gminne drogi, które trafiły jako pierwsze do wykazu tego typu szkód, poczynionych w wielickim rejonie przez ulewy z 5-6 sierpnia 2021. Finalnie wartość strat będzie jednak dużo wyższa, bo szacunki są w początkowej fazie. Prócz infrastruktury drogowej ucierpiało także kilkadziesiąt podtopionych bądź zalanych posesji i budynków prywatnych. Woda wdarła się także do siedzib służb ratowniczych. Drugi raz w krótkim czasie żywioł uszkodził nowy park na Stoku pod Baranem w Wieliczce.

FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy

od 16 lat

Wieliczka, Chorągwica, Lednica Górna, Grajów, Dobranowice, Siercza, Raciborsko, Byszyce, Gorzków, Koźmice Małe, Janowice - Sygneczów, Golkowice, Podstolice, Pawlikowice, Strumiany - zniszczenia drogowe - trakty: szutrowe, asfaltowe, z kostki brukowej - w tych miejscowościach znalazły się w pierwszym wykazie start przekazanym nam w czwartek (12 sierpnia) przez Gminny Zarząd Dróg w Wieliczce.

Najwięcej nadwyrężonych przez wodę dróg jest: w Wieliczce (pięć, ulice: Kaczeńce, Spadowa, Graniczna, Wiejska, Jaśminowa), Grajowie (5), Lednicy Górnej (4). W większości miejsc uszkodzenia są bardzo poważne: rozmyta podbudowa, zniszczony korpus drogi i nawierzchnia. Takie szkody pojawiły się m.in. na pięciu traktach w Lednicy Górnej i trzech w Gorzkowie oraz na trasach Janowice - Sygneczów i Byszyce - Gorzków.

Urzędnicy zaznaczają, że 34 uszkodzone jezdnie to dopiero początek, bo weryfikacja szkód z ramienia gminy wciąż trwa. Ponadto informacje o tego typu zniszczeniach płyną wręcz lawinowo do Gminnego Zarządu Dróg od mieszkańców oraz sołtysów poszczególnych miejscowości.

Trwające od 5 sierpnia ulewy spowodowały ogromne szkody w powiecie wielickim. Najbardziej ucierpiała Wieliczka, gdzie woda zalała m.in. wiele domów i komendę PSP. do podtopień doszło także w gminie Biskupice i w rejonie Podłęża w gminie Niepołomice

Ulewy w powiecie wielickim. Zatopiona Wieliczka. Podtopienia...

- Ostatnie ulewy wyrządziły ogromne szkody, ich ostateczny bilans będzie dużo wyższy niż kwoty podane obecnie. Weryfikacja strat jest w fazie początkowej, na razie skupiamy się na działaniach porządkowych, przed wszystkim na udrażnianiu rowów i przepustów oraz czyszczeniu „kratek” odprowadzających wodę z dróg, gdzie zostały naniesione gałęzie, błoto itp. (w tym tygodniu takie prace prowadzono m.in. na osiedlu Szymanowskiego w Wieliczce oraz w Golkowicach i Koźmicach – red.) - powiedział nam w czwartek burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Duże szkody są także w kilku budynkach prywatnych, przede wszystkim w Wieliczce (najbardziej ucierpiał jeden z domów w rejonie os. Kościuszki, woda zalała tam zupełnie niższą kondygnację). Woda zniszczyła także kilkadziesiąt samochodów w garażach podziemnych - zostały one zalane po sufit - na miejskich osiedlach Kościuszki i Chrobrego.

W najbliższych tygodniach Wieliczka przygotuje wnioski do wojewody o finansowe wsparcie w usuwaniu szkód (w przypadku osób prywatnych będą to wnioski o odszkodowanie, składane m.in. za pośrednictwem Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej).

Podczas ulew, które przeszły nad gminą Wieliczka w okresie 5-6 sierpnia podtopione zostały także siedziby służb ratowniczych: komenda PSP Wieliczka, strażnica OSP Wieliczka i Komenda Powiatowa Policji.

Najpoważniejsze szkody woda poczyniła w budynku Państwowej Straży Pożarnej, znajdującym się w parku św. Kingi. Zalane zostały piwnice i parter komendy, co doprowadziło m.in. do awarii ratowniczego systemu teleinformatycznego.

- Najbardziej ucierpiały serwerownia, stacja sprzętu ochrony układu oddechowego i piec gazowy, a także szatnia i magazyny. Wymiany będą wymagać na pewno także parkiet i panele na parterze. Konieczne będzie również osuszenie budynku - wylicza mł. bryg. Michał Masternak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Wieliczce.

Podczas wcześniejszych nawałnic, które przeszły nad Wieliczką 15 lipca br. uszkodzonych zostało w różnym stopniu ok. 20 proc. żwirowych alejek w parku na Stoku pod Baranem, stworzonym w 2020 roku za 6,6 mln zł. Kolejne takie zniszczenia (tym razem dodatkowo także skarp) pojawiły się w nowiutkim parku pod ulewach z początku sierpnia. Wieliczka wnioskuje do firmy, która wybudowała park o naprawę tych uszkodzeń w ramach gwarancji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska