Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie jest praca w Krakowie i Małopolsce. Tysiące firm zawiesiło lub zlikwidowało działalność, ale wciąż otwierają się nowe. Jakie i gdzie?

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Już więcej niż co dziewiąta firma z 427 tys. zarejestrowanych w Małopolsce musiała zawiesić działalność z powodu pandemii. W całym regionie zawieszonych jest aż 47 900 podmiotów, z czego jedna trzecia (15,6 tys.) w Krakowie. Tylko w ostatnim miesiącu przybyło w regionie 1616 zawieszonych, w tym 556 w Krakowie i 153 w powiecie krakowskim. Dodatkowo ponad 2 tys. firm (w tym 679 pod Wawelem) całkowicie zakończyło żywot. Równocześnie jednak o 2746 powiększyła się liczba podmiotów nowo zarejestrowanych; prawie połowa z nich wystartowała w Krakowie lub obwarzanku. Trend jest przy tym jednoznaczny: zwijają się przedsiębiorstwa w branżach dotkniętych pandemią, jak gastronomia, turystyka, organizacja eventów, część usług oraz hotele, a nowe powstają przeważnie w tzw. nowych biznesach, związanych z technologią i mogących funkcjonować w systemie pracy zdalnej.

Jak wynika z danych krakowskiego Urzędu Statystycznego, Kraków pozostaje niekwestionowaną stolicą małopolskiej przedsiębiorczości: na 1000 mieszkańców przypada tu aż 150 firm. Równie efektownie wygląda to tylko w powiecie tatrzańskim, ale tam wśród pracodawców zdecydowanie dominują mikrofirmy prowadzone przez osoby fizyczne, a pod Wawelem większość ludzi pracuje w firmach dużych lub średnich. Na ostatnim stopniu podium małopolskiej przedsiębiorczości (ponad 135 firm na tysiąc mieszkańców) zmieścił się Nowy Sącz (miasto), ale depczą mu po piętach powiaty: krakowski i wielicki. Resztę pierwsze dziesiątki tworzą: Tarnów (miasto) oraz wszystkie powiaty leżące na zachód od Krakowa.

Z powodu niegasnącej pandemii tysiące firm musiało zawiesić działalność. Poza Krakowem (15 646 zawieszonych, czyli ponad 10 proc. zarejestrowanych) najwięcej jest ich w powiatach: krakowskim (4125), nowotarskim (2661), nowosądeckim (ziemskim – 2417), tatrzańskim (1991), wielickim (1891) i tarnowskim (1862). Największy nominalnie przyrost liczby zawieszonych podmiotów GUS zaobserwował w ostatnim miesiącu w Krakowie (556) oraz powiatach: krakowskim (153), nowotarskim (91), nowosądeckim (83) i tarnowskim (79).

Biznes w Krakowie i Małopolsce: jedni likwidują firmy, inni je zakładają

Najwięcej firm całkowicie znikło z rejestru REGON w Krakowie (679) i powiecie krakowskim (149), a także w powiatach: nowosądeckim (100), wielickim (96), wadowickim (95) i nowotarskim (94). Ogólnie skala likwidacji działalności jest bardzo duża (2040 firm w miesiąc), równocześnie jednak przyspieszyła rejestracja całkiem nowych podmiotów (2746), w efekcie czego liczba przedsiębiorstw – w Krakowie i całym regionie – nieco wzrosła. Najwięcej firm zarejestrowało się w Krakowie (1006) i powiecie krakowskim (210) oraz powiatach: nowosądeckim (ziemskim - 147), tarnowskim (ziemskim – 136), nowotarskim (127) i wielickim (95).

Generalnie zwijają się przedsiębiorstwa w branżach dotkniętych pandemią, jak gastronomia, turystyka, organizacja eventów, część usług oraz hotele, a nowe powstają przeważnie w tzw. nowych biznesach, związanych z technologią i mogących funkcjonować w systemie pracy zdalnej, a także w logistyce i sklepach internetowych, a przede wszystkim w dynamicznie rozwijającej się u nas zielonej energetyce (fotowoltaika, pompy ciepła…) i transformacji energetycznej. Wzrost liczby podmiotów odnotował GUS w sekcjach: wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 19,3 proc.!) oraz informacja i komunikacja (o 10,4 proc.). Co istotne, zwiększyła się także liczba firm związanych z budownictwem (o 7,1 proc.) – i nie powinno to dziwić, bo branża ta, z niewielkimi wyjątkami, generalnie radzi sobie dobrze.

Gospodarka w Krakowie i Małopolsce: Gdzie jest praca?

Zmiany w strukturze małopolskiej gospodarki widać w statystykach zatrudnienia, które na niespotykaną od lat skalę rośnie w takich branżach, jak informacja i komunikacja (o 8,4 proc. rok do roku) oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (o 6,2 proc.). Więcej ludzi pracuje też w małopolskim segmencie dostaw wody i gospodarce odpadami. Bardzo stabilne jest zatrudnienie w przemyśle, budownictwie, transporcie (ale tu rozwija się transport towarów, natomiast zwija przewóz osób), oraz logistyce i magazynach.

Z drugiej strony, z dramatycznymi spadkami liczby zatrudnionych mamy do czynienia w branżach hotelarskiej, turystycznej i gastronomicznej: z pracą musiał się pożegnać co czwarty zatrudniony w tych sektorach Małopolanin! Redukcja objęły także administrowanie i działalność wspierającą (o 9 proc.), handel (o 5 proc.) oraz obsługę rynku nieruchomości ponad 2 proc.). Pamiętajmy, że mowa tu wyłącznie o sektorze przedsiębiorstw.

Wśród firm wskazujących pandemię jako główny powód swych obecnych problemów najwięcej prowadzi działalność w zakresie zakwaterowania i gastronomii (8,6 proc.). Podmioty te przewodzą owej smutnej liście sponiewieranych przez covid od kwietnia 2020 r. – w niewielką przerwą na wakacje 2020. W 2021 roku na drugie miejsce wśród najbardziej dotkniętych przez pandemię wskoczyły firmy z segmentu obsługi rynku nieruchomości (tu duży wpływ ma zastój w turystyce oraz biurowcach; mieszkaniówka radzi sobie zdecydowanie lepiej). W tych dwóch sektorach przedsiębiorcy skarżą się na silny spadek zamówień, natomiast w sektorach będących na fali (zielona energia, usługi cyfrowe, logistyka) liczba zamówień rośnie.

Kraków. Płace w centrach usług dla biznesu szybko rosną. Ile...

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska